68. Україна в процесах міжнародної трудової міграції.
На шляху входженя україни до світового співтовариства неминуче постає питання входження в процеси міжнародної міграції. Регулюванням цього процесу зайнялися досить недавно.
На сьогодні вУкраїні проживає близько 1 млн. нелегальних мігрантів. Переважно це біженці з колишніх та нинішніх зон воєнних конфліктів на теренах СРСР, а також жителі азіатських країн (Бангладеш, Афганістан, В’єтнам, Іран, Пакистан, тощо). Ці групи мігрантів розглядають Україну як транзитний майданчик з якого можна легко потрапити до заможніх країн Європи. З 1997 року в Україні йде робота над законодавством, що регулювало б процеси міграції та забезпечувало захист національних інтересів України.
З іншого боку України розширює експорт робочої сили. Законодавство україни дозволяє громадянам виїжджати на роботу за кордон. Ця проблема стає більш гострою на тлі високого рівня безробіття всередині країни. На сьогодні в Україні офіційно зареєстровано 1,3 млн безробітних, реальну їх кількість оцінюють на рівні 10 млн. чоловік.
Таким чином україна потенційно може поставити на світовий ринок праці близько 10-12 млн чоловік. Проте в реальності на роботу за кордоном виїжджає десь 1,5-2 млн. чоловік. Причина такого низького експорту робочої сили: зростаюча конкуренція на світових ринках праці, слабкий розвиток служб лрацевлаштування українських громадян за кордоном, невисокі можливості щодо самостійного працевлаштування за кордоном.
Загрозливого масштабу в україні досягло явище “відпливу мозків”. Обсяги ього процесу оцінити дуже важко, оскільки воно носить і відкритий і прихований характеер. Особливо часто це відбувається через діяльність спільних підприємств за участю західних фірм. Іноземні власники СП переводять до своїх зарубіжних головних фоісів та науково-дослідних центрів найбільш здібних та перспективних спеціалістів. Інший метод полягає в запрошені на навчання кращих стундентів. Вирішеня цієї проблеми можливе лише через покращення економічної ситуації в Україні, створенні умов для розкриття здібностей особистості, забезпечення гідного рівня життя.
З огляду на вище сказане Україні слід докласти максимум зусиль щодо освоєння міжнародного ринку праці. Експорт української робочої сили потенційно в декілька разів більш потенційний ніж товарний експорт.
69. Елементи світової валютної системи та їх характеристика.
Національна валютна система включає в себе валютні відносини всередині країни, їх інституційні форми, що формуються згідно законодавства. Головними елементами НВС є :
- національна грошова одиниця;
- офіційні золоті резерви;
- паритет нац.валюти і механізм формування валютного курсу;
- умови конвертованості валют;
- наявність валютних обмежень;
- банківські і інші фінансові установи;
- порядок здійснення розрахунків;
- система валютного регулювання і контролю та інш.
Міжнародна валютна система охоплює всю світову економіку, її розвиток пов‘язаний з розвитком світового ринку, поглибленням міжнародн поділу праці, глобалізацією всього господарського життя. Її головними елементами є :
- національні резервні і наднаціональні валютні одиниці;
- склад інших міжнародних платіжних активів;
- мезанізм валютних паритетів і курсів;
- умови конвертованості валют ;
- форми міжнародних розрахунків;
- умови функціонування міжнародних валютних і золотих ринків;
- статус міжнарод валютно-кред організацій.
МВС регулюється нормами міжнародного і національного права.
Головна функція МВс – ефективне опосередковування платежів між країнами і створення умов для розвитку міжнарод системи виробництва і поділу праці, інвестиційної діяльносіт і торгівлі.
Для виконання цієї функції МВС має бути достатньо стабільною і еластичною для швидкого пристосування до змін в зовнішньоекономічних відносинах між країнами і їх угрупуваннями, забезпечувати збалансованість економічних інтересів всіх її учасників.
Фактично структура МВС за елементами повторює структуру НВС, але НВС країн світу є частинами структури МВС, оскільки остання має більш глобальний хара
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 Наверх ↑