112. Проблеми та перспективи співпраці України та Російської Федерації.
Найважливішим економічним партнером України є Російська Федерація . Географічна близькість України і Росії, тривалі історичні, політичні, економічні та культурні відносини, існування технологічної та ресурсної взаємозалежності окремих галузей і виробництв впливають на відносини двох держав.
Упродовж останніх десяти років у взаємній торгівлі між Росією та Україною вирізняються три етапи. Перший етап (1998–1999 роки) пов’язаний із кризовою ситуацією, викликаною серпневими подіями 1998 року, що призвела до стрімкого здорожчання імпорту та стимулювання експортних операцій у обох країнах. Через сильну девальвацію національних валют доларові обсяги товарообороту стрімко скорочувалися: на 14% 1998 року та на 19% 1999 року. Другий етап (2000–2002 роки) пов’язаний із відновлювальними процесами у економіках двох країн. Темпи економічного зростання і в Росії, і в Україні закріпилися на додатних значеннях, але економічне зростання характеризувалося передусім активним імпортозаміщенням, у зв'язку з чим динаміка товарообігу між двома країнами була млявою, і, зазвичай, темпи його зростання були нижчими за темпи зростання економік двох країн. Останній, третій етап (2003–2007 роки) знаменує активне зростання товарообороту, зумовлене неспроможністю національних економік забезпечити швидке зростання внутрішнього попиту власними ресурсами, а також пошуком виробниками нових ринків збуту. При цьому динаміка українського експорту до Росії суттєво перевищувала динаміку російського імпорту з України, навіть незважаючи на підвищення вартості критичного імпорту (передусім газ і нафта) для України упродовж 2006–2007 років, а також на російські обмеження на імпорт низки товарів (передусім на м’ясну та молочну продукцію на початку 2006 року).
У 2006 р. Україні вдалося подолати негативні тенденції у розвитку відносин з Російською Федерацією. Проведено перше засідання Комітету з питань економічного співробітництва Українсько-Російської міждержавної комісії і узгоджено шляхи вирішення основних питань двосторонніх відносин. Вдалося втримати від падіння темпи зростання експорту вітчизняної продукції до Російської Федерації, вирішено питання експорту до Росії м’ясо-молочної продукції, повністю забезпечено нашу державу енергетичними ресурсами. Затверджено “Программу сотрудничества Росийской Федерации и Украины в области исследования и использования космического пространства на 2007-2011 годы”. На сьогодні 17 міжнародних документів, погоджених на експертному рівні, практично відпрацьовані та проходять внутрішньодержавні процедури узгодження.