10. Міжнародна економічна діяльність, її суб'єкти та форми.

Міжнародна економічна діяльність (МЕД) — діяльність економічних суб’єктів, в першу чергу підприємств, в міжнародній сфері, на міжнародному ринку. Виділяють такі види МЕД: експорт/імпорт товарів і послуг; ліцензування, франчайзинг; господарська діяльність за кордоном; інвестування за кордоном.

Основними суб’єктами МЕВ є фізичні та юридичні особи. 

Ш Фізичні особи — це особи, які наділені правоздатністю та дієздатністю, переважно виступають як комерсанти або підприємці;
Ш Юридичні особи — це об’єднання, які наділенні відокремленим майном, діють від свого імені і в межах свого майна, мають права та обов’язки і від свого імені виступають як сторона громадських відносин (все це закріплено в установчих документах юридичної особи, підсилено власною печаткою та відображено на банківському рахунку). 
Юридичними особами, які беруть участь у МЕВ, є підприємства, держава та її установи, міжнародні організації. У світовому господарстві розвиваються такі найважливіші форми міжнародних відносин: 1. міжнародна торгівля. 2. міжнародна міграція капіталу; 3. міжнародна міграція робочої сили; 4. міжнародна передача технології; 5. міжнародні валютно-фінансові та кредитні відносини; 6. міжнародна економічна інтеграція. Усі форми міжнародних економічних відносин взаємоповязані й взаємозалежні. Для них на сучасному етапі характерне: 1) зростання масштабів і якісна зміна характеру традиційної міграції торгівлі готовою продукцією – із суто комерційної вона може значною мірою перетворитись у засіб безпосереднього обслуговування національних виробничих процесів; 2) інтенсифікація міграції капіталу в різних формах; 3) зростання масштабів міграції робочої сили; 4) прискорення і розширення інтеграції економік країн і регіонів; 5) швидкий обмін науково-технічними знаннями; 6) розвиток сфери послуг; 7) об’єднання зусиль у вирішенні глобальних економічних проблем.

 

11. Міжнародна економічна діяльність підприємств та її форми.

В процесі розвитку міжнар ек с-ми відб розширення і поглиблення ек відносин між країнами; групами країн; підпр-вами і орг-ціями, які знаходяться в різн державах. МЕВ- с-ма ек. зв'язків з приводу в-ва, розподілу, обміну і споживання продуктів, що вийшли за рамки нац. кордонів, одна із форм міжнар відносин. МЕВ опосередковують здійснення інших форм міжнародних відносин. Ядром сучасних МЕВ виступає МЕД ек суб’єктів, насамперед, підпр-в, в міжнародній сфері, на міжнародному ринку Д-сть останніх спрямована на отримання ек результатів, передусім прибутку.

Діяльність підприємств на міжнародному ринку здійснюється в таких формах:

Експорт та імпорт товарів та послуг. Ця операція передбач мінімал зобов’язання і найменш ризик для в-чих ресурсів фірми, вимагає порівняно невеликих видатків.

Контрактні, коопераційні угоди (ліцензування, франчайзинг). Ліцензуваня- 1)надання дозволу на здійсн експортно-імпортних операцій та ін. видів ЗЕД на певн умовах 2)передання однією особою ін. права на використання техніки, технологій, товарів та послуг тощо на певних умовах за плату (ліцензійний платіж)

Франчайзинг- с-ма договірних відносин між підпр-вами, де одна сторона (франчайзер), надає іншій (франчайзі) право на в-во або реалізацію певного виду продукції (товару), надання послуг від імені та під товарним знаком франчайзера, а також право на отримання технічної й організаційної допомоги

Господарська д-сть за кордоном (науково-дослідницькі роботи, банківські операції, страх-ння, підрядне в-во, оренда). Підрядне виробництво передбачає укладання фірмою контракту із зарубіж виробником, що може виготовляти товари, реалізацією яких може займатися вказана фірма. Оренда передбачає надання орендодавцем в тимчасове користування орендарю майна за узгоджену орендну плату на певний термін з метою одержання комерційної вигоди.

В міжнар практиці розрізняють три види оренди залежно від її тривалості:короткострокова оренда — рентинг, від декількох год до 1року; середньострокова— хай ринг від 1 до 3 р;;довгострокова— на термін більше 3х років.

4/ Портфельне і пряме інвестування за кордоном. Інвестиційна д-сть за кордоном може бути пов’язана зі створенням підприємством власної виробничої філії; вкладанням коштів в акції існуючої зарубіж фірми; інвестуванням у нерухомість, держ цінні папери.

На сучасн етапі для багатьох розв країн провідною формою є транснац в-ча д-сть, в осн якої знаходиться закордонна інвест д-сть підприємств.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57  Наверх ↑