8.2. Організація інформаційного фонду об'єкта управління
8.2.1. Iнформацiйна складова ефективності ІС
Iнформацiя — сукупнiсть чи набiр даних, що використовуються з певною метою. Поняття iнформацiї звичайно передбачає наявнiсть двох об'єктiв — джерела i користувача.
Iнформацiйне забезпечення (IЗ) IС — сукупнiсть реалiзованих рiшень по об'єктах, розмiщенню i формах органiзацiї iнформацiї, що циркулює в автоматизованiй системi при її функцiонуваннi. Тобто, IЗ — це сукупнiсть даних про економiчний об'єкт, способи їх представлення, зберiгання i перетворення.
Потоком iнформацiї називається органiзований в межах iнформацiйної системи рух даних в певному напрямку при наявностi загального джерела i
84
загального приймача. Вивчення iнформацiйного потоку дозволяє будувати iнформацiйну модель системи i аналiзувати шлях формування та зв'язку вхiдних i вихiдних масивiв, структуру iнформацiйних зв'язкiв в системi.
Основне призначення IЗ — вчасно видавати системi управлiння, зокрема, особам, що приймають рiшення, достовiрну iнформацiю, необхiдну i достатню для прийняття оптимальних чи близьких до них управлiнських рiшень.
IС має справу не з самим об'єктом, а з iнформацiєю про нього. Тому основна функцiя IЗ полягає у створеннi i веденнi динамiчної iнформацiйної моделi об'єкту, яка в кожен момент часу мiстить данi, якi вiдповiдають фактичним значенням параметрiв з мiнiмально допустимою затримкою в часi. Цi данi повиннi видаватися кожному користувачу, якому вони необхiднi для прийняття рiшень. Вiдповiднiсть даних фактичним значенням параметрiв з заданою точнiстю є важливою характеристикою IЗ. Для його реалiзацiї застосовують спецiальнi методи контролю i забезпечення достовiрностi.
IЗ включає в себе:
• нормативно-довiдкову iнформацiю;
• необхiднi класифiкатори технiко-економiчної iнформацiї;
• масиви даних, необхiдних для розв'язку задач;
• унiфiкованi документи.
Всю сукупнiсть процесiв обробки iнформацiї можна роздiлити на три види:
• збiр, накопичення, зберiгання i поновлення даних;
• логiчне й аналiтичне перетворення;
• видача користувачам результуючої iнформацiї.
Розгляд кожного з цих процесiв дозволив сформулювати вимоги до проектування систем iнформацiйного забезпечення з точки зору оптимального формування, рацiональної обробки i комплексного використання в системi. Такими вимогами є:
1) повнота — здатнiсть iнформацiйного масиву вiдображати стан економiчного об'єкту за всiма необхiдними для управлiння параметрами;
2) ненадлишковiсть — побудова масиву мiнiмальної довжини, але зознакою повноти;
3) достовiрнiсть — вiдповiднiсть вхiдних i нормативно-довiдкових данихреально протiкаючим процесам, забезпечення необхiдної точностi результуючої iнформацiї;
4) своєчаснiсть — здатнiсть проводити збiр i обробку вхiдної iнформацiїі видачу результуючих даних у встановлені термiни, зумовленi режимомфункцiонування об'єкту управлiння.
85
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 Наверх ↑