3. Методи екологічного права.
Метод правового регулювання — це спосіб правового впливу на учасників суспільних відносин з боку держави. Його вибір і застосування обумовлені специфікою предмета галузі права, і ефективність правового регулювання залежить від єдності змісту регульованих суспільних відносин зі способами впливу на них.
Провідною в екологічному праві є тенденція на утвердження в правовому регулюванні загальноекологічного підходу з диференційованим, пооб'єктним, коли експлуатація чи використання будь-якого природного об'єкта здійснюється з позицій збереження і захисту всієї екологічної системи, але одночасно враховуються і особливості даного об'єкта. Вона обумовлена гармонічною єдністю, притаманною природі, яка нас оточує, і необхідністю збереження екологічної рівноваги. Цей підхід в екологічному праві дістав назву методу екологізації і включає такі складові, що відображають його зміст:
1. Закріплення в екологічному законодавстві екологічно і економічно значущих елементів, які потребують такого закріплення.
2. Визначення і закріплення в діючому законодавстві структури органів, які здійснюють безпосереднє керівництво щодо використання природних об'єктів, контролюють збереження та відновлення екологічної системи країни.
3. Законодавче визначення кола (переліку) природокористувачів, фізичних і юридичних осіб, діяльність яких впливає на екосистему країни.
4. Чітка регламентація правил природокористування, обумовлених як специфікою об'єкта природокористування, так і правовим статусом природокористувача.
5. Встановлення юридичної відповідальності за порушення законодавства щодо природокористування.
Це суть правового впливу на учасників екологічних відносин, сутність методу екологічного права. Форми ж правового впливу, прийоми і способи забезпечення екологічної безпеки та охорони навколишнього природного середовища можуть бути різними.
Імперативні, авторитарні — основані на владному встановленні правомочностей учасників екологічних відносин і фактично є примушуванням підприємств та інших суб'єктів екологічного права до певної поведінки шляхом регулювання її за допомогою еколого-правових норм. Тому ці методи ще інколи називають адміністративно-правовими.
За характером дії ці методи можуть класифікуватись як обмежувальні, заборонні, дозвільні.
За часом дії вони можуть бути упереджувальними, тобто такими, що спрямовані на недопущення, попередження екологічного правопорушення, або санкціонуючі — ті, що настають внаслідок такого правопорушення.
Але трансформація суспільних відносин в умовах формування ринкової економіки, заснованої на приватній власності, висуває завдання певної пристосованості екологічного права до таких змін, розробки і впровадження альтернативних методів правового впливу, заснованих на стимулюванні суб'єктів екологічного права до підвищення ефективності власної природоохоронної діяльності, до проявлення ініціативи у здійсненні природоохоронних заходів. Такими є економічні, стимуляційні методи. Вони передбачають таке:
— встановлення нормативів плати і розмірів платежів за використання природних ресурсів, за викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище;
— надання підприємствам (установам, організаціям) і громадянам податкових, кредитних та інших пільг на умовах здійснення ними ефективних заходів, які забезпечували б природоохоронний ефект, впровадження устаткування для використання відходів і вторинної сировини;
— звільнення від оподаткування фондів охорони навколишнього природного середовища;
— надання на пільгових умовах короткострокових і довгострокових позичок для реалізації заходів щодо екологічної безпеки.
Вдале поєднання адміністративних та екологічних методів у галузі охорони навколишнього природного середовища сприятиме досягненню кінцевої мети екологічного права.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Наверх ↑