2. Державне управління у галузі землекористування.
Державне управління в галузі використання і охорони земель здійснюють органи виконавчої влади загальної компетенції: Кабінет Міністрів України, Уряд Республіки Крим, місцеві ради і місцеві державні адміністрації; а також органи виконавчої влади спеціальної компетенції: Міністерство охорони навколишнього природного середовища. Міністерство сільського господарства і продовольства, інші спеціально уповноважені на те державні органи відповідно до їх компетенції. Серед них особлива роль належить Державному комітетові України по земельних ресурсах і його органам на місцях — обласним управлінням, районним відділам, Київському, Севастопольському міським управлінням земельних ресурсів.
Органи Держкомзему — кожен на своєму рівні — здійснюють державне управління земельними ресурсами, забезпечують проведення земельної реформи, раціональне використання, та охорону земель. Земельна реформа — це новий крок у розвитку земельних відносин в Україні. Попереднє земельне і законодавство України визнавало тільки право користування землею, яке було єдиною юридичною підставою вступу у земельні відносини для всіх суб'єктів землекористування.
У зв'язку з переходом економіки України до ринкових відносин її реформа торкнулась і земельних відносин. Завданням земельної реформи, яка почалася у березні 1991 р. і стала складовою частиною економічної реформи, було роздержавлення і перерозподіл земель з одночасною передачею їх у приватну та колективну власність, а також у користування підприємствам, установам і організаціям з метою створення умов для рівноправного розвитку різних форм господарювання на землі, формування багатоукладної економіки, раціонального використання та охорони земель.
Земельний кодекс України (положення статті 3) закріпив державну, колективну і приватну форми власності на землю, визнавши їх рівноправними.
Розпоряджатися землею в Україні від імені держави мають право ради народних депутатів, які в межах своєї компетенції передають землі у власність або надають у користування та вилучають їх. Згідно постанови Верховної Ради УРСР від 18 грудня 1990 р., яка оголосила початок земельної реформи, на місцеві ради народних депутатів покладався обов'язок:
— провести інвентаризацію земель усіх категорій з метою виявлення ділянок використання не за цільовим призначенням чи способами, які призводять до зниження якості і родючості грунтів;
— розглянути і проаналізувати обгрунтування потреб у земельних ділянках, що уже перебували у користуванні підприємств, установ, організацій;
— виявити і здійснити реєстрацію та облік громадян і організацій (підприємств, установ), що бажають одержати або розширити земельні ділянки для організації фермерських господарств, особистих підсобних господарств, індивідуального садівництва, колективного садівництва і городництва.
Вказаною Постановою Верховної Ради України місцеві ради народних депутатів зобов'язані були вирішити питання про припинення права користування земельними ділянками, що використовувались з порушенням вимог земельного законодавства, і передачу їх до складу земель запасу для подальшого надання у власність чи користування.
Для прискорення проведення земельної реформи ради народних депутатів (обласні, Київська і Севастопольська, міські), Уряд Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України повинні були розробити і затвердити програми земельної реформи на своїх рівнях, передбачити на кожний рік заходи щодо організаційно-правового, кадрового, матеріально-технічного забезпечення земельної реформи. При цьому, повертаючись до ролі і виконання управлінських функцій різними органами державного управління у галузі землекористування, слід зазначити, що відповідними постановами Верховної Ради України про прискорення земельної реформи і приватизацію землі встановлювалось, що нормативні документи і вказівки Державного комітету України по земельних ресурсах з питань реформування земельних відносин, які не суперечать законодавству України, є обов'язковими для виконання місцевими органами влади і управління, хоча органи спеціальної компетенції підзвітні виконавчим органам загальної компетенції, що займаються державним регулюванням землекористування в Україні.
Передача земель у приватну та колективну власність, а також надання їх у користування, здійснюється відповідно до положень Земельного кодексу України.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Наверх ↑