22. Бухгалтерський і податковий облік: їх єдність і відмінності.

Об'єктом оподаткування з 1.07.97р. є не балансовий прибуток, а прибуток окремо розрахований на підставі податкової декларації як різниця між валовими доходами і валовими витратами + амортизація на основні засоби. Тому виникає необхідність окремо вести податковий облік валових витрат і валових доходів. Для систематизації податкового обліку призначені такі регістри: Декларація про прибуток підприємства, податкова накладна, книга обліку придбання та книга обліку продажу.

Ведення податкового обліку здійснюється згідно з вимогами Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до прийняття ПСБО 17 “Податок на прибуток”. З введенням Національних стандартів буде складніше використовувати дані рахунків для складання податкових декларацій. Податковий облік можна було вести за допомогою коригування сум облікованих у складі доходів і витрат на суми отриманих і перерахованих передоплат та деяких інших коригувань. Сьогодні ж можна говорити про повне розмежування фінансового та податкового обліку.

 В частині обліку операцій продажу різниця між бухгалтерським і податковим поглядами полягає в тому, що в податковому обліку до складу валових доходів в кінці звітного періоду виявляються включеними не тільки доходи, нараховані в результаті здійснення операцій з передачі прав власності, тобто доходи фактично (і юридично) зареєстровані, а й попередньо отримана оплата від покупців: а в бухгалтерському — тільки доходи, зареєстровані (нарахованії в результаті передачі прав власності). Отже, що податковий результат від бухгалтерського відрізняється на величину попередньої оплати. А оскільки попередньо оплачений товар, ймовірно, буде переданий покупцеві в іншому звітному періоді, то на цей час різниця в результатах, виведених бухгалтерським і податковим способами, є тимчасовою.

 Можливість виникнення розбіжностей між бухгалтерським і податковим результатами не виключена і внаслідок інших причин, а не тільки через отримання або сплату авансів; однак жодна з тих, що викликана іншими причинами — не є тимчасовою. Усі «нетимчасові» різниці не ускладнюють, облік і не потребують відкриття окремих рахунків для окремого обліку податків, по них нарахованих.

Для обліку витрат на сплату податків на прибуток призначений рахунок 98 “Податки на прбуток”. У зв’язку з тим, що прибуток, який є об’єктом оподаткування відрізняється від прибутку, визначеного за даними бухгалтерського обліку, при розрахунку податку на прибуток виникає тимчасова різниця в сумі податку на прибуток. Для обліку цієї різниці використовуються р-ки 17 “Відстрочені податкові активи” та 54 “Відстрочені податкові зобов’язання”.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45  Наверх ↑