29. Облік готівки і касових операцій.
Операції готівкою регулюються спеціальним положенням “Про здійснення операцій з нац. валютою”, яке затверджується НБУ. В цьому положенні відображаються норми по зберіганню гривні, її одержані з п/р, здачі на цей рахунок, ревізія залишків в касі підприємства і згідно до цього положення підприємство складає розрахунок ліміту (норми) залишків готівки в касі підприємства на кінець робочого дня. Цей ліміт погоджується з банком і підприємство зобов'язується його дотримуватись. Понад лімітні залишки підприємство зобов'язано вносити на п/р. Операції з готівкою здійснюються на підприємстві посадовою особою (касиром або іншою особою згідно до наказу по підприємству – бухгалтер). З такими особами підприємство укладає договір про повну матеріальну відповідальність. До умов зберігання готівки на підприємстві пред'являють жорсткі вимоги. Облік касових операцій здійснюється касиром і бухгалтерією. Касир веде облік операцій за кожний робочий день в касовій книзі, яка пронумерована і прошнурована. Основні документи: 1) касова книга; 2) звіт касира (в 2-х екземплярах), який відрізняється із первинними документами передаються до бухгалтерії. В касовій книзі і звіті показується залишок на початок дня, вказуються операції по надходженню і виплаті коштів, залишок на кінець дня. Підставою для залишків виступають первинні документи.
Якщо гроші надходять до каси підприємства з установи баку, наприклад на ЗП, то касир, одержавши такі гроші виписує прибутковий касовий ордер. Якщо ж кошти надходять за реалізовану продукцію, то на підставі документів про відпуск такої продукції (накладні, товарно-транспортні накладні) виписується прибутковий касовий ордер. Якщо із каси підприємства виплачується ЗП, премії або якійсь інші виплати, то вони здійснюються на підставі платіжних відомостей. Разові виплати на відрядження, відпускні здійснюються на підставі видаткових касових ордерів. На відміну від прибуткового касового ордеру видатковий підписується не тільки гол. бухгалтером, а й керівником підприємства. На підставі звіту касира бухгалтер відображає в обліку записи по руху коштів в касі окремо по видах валют. Для обліку грошових коштів в касі призначений р-к 30 “Каса”: 301 “Каса в національній валюті”, 302 “Каса в іноземній валюті”.
Оприбуткування коштів відображається:
Д 30 – К 31 "Рахунки в банках", 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками, 37 "Розрахунки з різними дебіторами”.
При виплаті грошей з каси: Д 31 "Рахунки в банках", 37 "Розрахунки з різними дебіторами”, 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядчиками”, 66 “Розрахунки з оплати праці” – К 30.
Не рідше 1-го року на квартал повинна проводитись ревізія залишків грошей в касі і складатись акт. Якщо будуть установлені надлишки, то вони оприбутковуються: Д 30 – К 719 “Інші доходи від операційної діяльності”. Якщо існують нестачі:
Д 947 “Нестачі і втрати від псування цінностей” – К 50.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Наверх ↑