9. Рахунки БО: суть, значення, побудова.
Рахунки БО застосовують для поточного обліку госп-х активів та джерел їх утворення, а також госп-х операцій.
Рахунок є: 1) засобом групування (узагальнення) активів, джерел; 2) способом обліку їх за групами; 3) засобом контролю за наявністю активів, джерел їх утворення та за їх рухом і зміною.
У БО застосовуються система рахунків, яка є способом узагальнення (групування) активів, джерел їх утворення, господарських операцій, поточного їх обліку та контролю. Внаслідок господарської діяльності активи та джерела їх утворення можуть збільшуватись або зменшуватись і в БО зміни у напрямку збільшення або зменшення обліковуються окремо. У зв'язку з цим і схема має дві сторони: ліву умовно називають Дебет (від лат. винен), а праву — Кредит (від лат. вірити).
Залежно від обліку активів або джерел їх утворення бух рахунки поділяють на активні та пасивні.
Активні рахунки призначені для обліку наявності та руху активів і відкриваються для статей балансу, які знаходяться в активі бух балансу.
Пасивні рахунки призначені для обліку наявності та зміни джерел утворення активів і відкриваються для статей балансу, що містяться в пасиві балансу.
При відкритті рахунків на підставі статей балансу за ними записуються початкові залишки (сальдо) госп-х засобів та джерел їх утворення.
Відповідно до розміщення статей у лівій стороні балансу (активі) або в правій (пасиві) записуються залишки за сторонами рахунка або за дебетом (дебетове сальдо) або за кредитом (кредитове сальдо). В активних рахунках, на яких відображаються господарські засоби, залишки записуються за дебетом, а в пасивних рахунках, на яких показуються джерела утворення засобів, залишки записуються за кредитом.
На тій стороні рахунка, де показується залишок, відображається його збільшення, а на протилежній — зменшення.
В активних рахунках збільшення коштів відображається за дебетом, а зменшення — за кредитом. У пасивних рахунках записи відображаються навпаки: за кредитом — збільшення, а за дебетом — зменшення.
Суми змін за певний період часу за дебетом або за кредитом називаються оборотом. Після визначення оборотів виводиться залишок на кінець періоду (кінцевий залишок), який підраховується таким чином: початковий залишок плюс оборот за тією стороною рахунка, де відображається початковий залишок, мінус оборот, підрахований на протилежній стороні рахунка.
Активні та пасивні рахунки мають таку будову:
41. Облік формування і використання забезпечень (на оплату відпусток тощо).
Для Обліку формування і використання забезпечень використовується рахунок 47 “Забезпечення майбутніх витрат і платежів”. На рахунку 47 ведеться узагальнення інформації про рух засобів, що за рішенням підприємства резервуються для забезпечення майбутніх витрат і платежів і включення їх у витрати поточного періоду. По Кт рахунку відображається нарахування забезпечень, по Дт - їхнє використання. Рахунок 47 має такі субрахунки: 471 “Забезпечення виплат відпусток”; 472 “Додаткове пенсійне забезпечення”; 473 “Забезпечення гарантійних зобов'язань”; 474 “Забезпечення інших витрат і платежів”. На субрахунку 471 ведеться облік руху і залишків засобів на оплату чергових відпусток робітникам. Сума забезпечення визначається щомісяця як добуток фактично нарахованої зарплати робітникам і відсотка, обчисленого як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці. На цьому субрахунку також узагальнюється інформація про забезпечення обов'язкових відрахувань (зборів) від забезпечення оплати відпусток на збори на обов'язкове держ. пенсійне страхування, на обов'язкове соціальне страхування, на обов'язкове соц-е страхування на випадок безробіття й ін. На субрахунку ведеться облік засобів для реалізації програми пенсійного забезпечення. Рахунок 47 кореспондується по Дт із Кт рахунків 20,23,24,25,31,63,65,66,68,71. По Кт із Дт рахунків 15,23,39,68,81,82,84,91,92,93,94.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Наверх ↑