23. Бухгалтерська (фінансова) звітність: склад, методика і техніка складання та подання.

 Питання, пов'язані зі складанням і поданням фінансової звітності, регулюються такими законодавчими та нормативними актами: 1) Закон України "Про БО та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996-ХІV.

2) Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 № 419.

3) Положення (стандарти) бухгалтерського обліку: ПСБ01 – " Загальні вимоги до фінансової звітності"; ПСБ0 2 – "Баланс"; ПСБО 3 – ''Звіт про фінансові результати"; ПСБ0 4 – "Звіт про рух грошових коштів"; ПСБО 5 – ''Звіт про власний капітал"; ПСБО 25 – "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва".

Склад фінансової звітності. Фінансова звітність – бухгалтерська звітність, що складається на підставі даних бухгалтерського обліку для задоволення потреб певних користувачів. Слід відзначити, що звітним періодом для фінансової звітності визначено рік (на відміну від податкової, де присутній і квартал). Склад річної звітності має наступний вигляд:

1) Баланс ( ПСБО 2 "Баланс");

2) Звіт про фінансові результати (ПСБО 3 "Звіт про фінансові результати")

3) Звіт про рух коштів (ПСБО 4 "Звіт про рух грошових коштів")

4) Звіт про власний капітал (ПСБО 5 "Звіт про власний капітал")

5) Примітки (Стандарти, якими встановлено порядок обліку конкретних операцій)

 Стандартом 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності" передбачено подання не тільки річної, а і квартальної звітності (при відсутності квартального звітного періоду). Така звітність отримала назву проміжної, складається щоквартально наростаючим підсумком за 3, 6 і 9 місяців. До неї увійшли тільки Баланс і Звіт про фінансові результати.

 Річна фінансова звітність підприємств (крім зведеної та консолідованої) подається органам статистики і засновникам згідно зі статутними документами. Строк подання звітності до органів статистики - 20 лютого.

 Проміжна звітність подається до органів статистики це пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, тобто 25 квітня, 25 липня і 25 жовтня. Якщо останній звітний день збігається з вихідним або святковим, то він переноситься на перший робочий день. Якщо звітність надсилається поштою, то днем подання є дата на штемпелі поштового відділення одержувача. Відповідальність за несвоєчасне подання звітності до органів статистики встановлена у вигляді адміністративного штрафу. Перед складанням річної фінансової звітності обов'язкове проведення інвентаризації активів та зобов'язань підприємства.

 Баланс являє собою систему моментних показників (тобто показників на певну дату). Практично це зведення дебетових і кредитових залишків за бухгалтерськими рахунками. Згідно зі Стандартами звітною датою є останній день періоду. Тепер баланс складається станом на 31 число, включаючи обороти за 31 число. Статті Балансу відповідають новій схемі рахунків.

 Звіт про фінансові результати – звіт про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства. Тут у розгорнутому вигляді відображаються доходи та витрати за всіма вилами діяльності. Звіт про власний капітал - звіт, який відображає зміни у складі власного капіталу підприємства протягом звітного періоду.

Звіт про рух грошових коштів – звіт, який відображає надходження і видаток грошових коштів у результаті діяльності підприємства у звітному періоді.

Для того, щоб фінансова звітність була зрозумілою користувачам, вона повинна містити дані про: підприємство; дату звітності та звітний період; валюту звітності та одиницю її виміру; відповідну інформацію щодо звітного та попереднього періоду; облікову політику підприємства та її зміни; консолідацію фінансових звітів; припинення (ліквідацію) окремих видів діяльності; обмеження щодо володіння активами; участь у спільних підприємствах; виявлені помилки минулих років та пов'язані з ними коригування; переоцінку статей фінансових звітів; іншу інформацію, розкриття якої передбачено відповідними

положеннями (стандартами).


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45  Наверх ↑