9. Рахунки БО: суть, значення, побудова.

Рахунки БО застосовують для поточного обліку госп-х активів та джерел їх утворення, а також госп-х операцій.

Рахунок є: 1) засобом групування (узагальнення) ак­тивів, джерел; 2) способом обліку їх за групами; 3) засобом контролю за на­явністю активів, джерел їх утворення та за їх рухом і зміною.

У БО застосовуються система рахунків, яка є способом узагальнення (групування) активів, джерел їх утво­рення, господарських операцій, поточного їх обліку та контролю. Внаслідок господарської діяльності активи та джерела їх утворення можуть збільшуватись або зменшуватись і в БО зміни у напрямку збільшення або зменшення обліковуються окремо. У зв'язку з цим і схема має дві сторони: ліву умовно називають Дебет (від лат. винен), а праву — Кредит (від лат. вірити).

Залежно від обліку активів або джерел їх утворення бух рахунки поділяють на активні та пасивні.

Активні рахунки призначені для обліку наявності та руху ак­тивів і відкриваються для статей балансу, які знаходяться в ак­тиві бух балансу.

Пасивні рахунки призначені для обліку наявності та зміни джерел утворення активів і відкриваються для статей балансу, що містяться в пасиві балансу.

При відкритті рахунків на підставі статей балансу за ними запи­суються початкові залишки (сальдо) госп-х засобів та джерел їх утворення.

Відповідно до розміщення статей у лівій стороні балансу (активі) або в правій (пасиві) записуються залишки за сторонами рахунка або за дебетом (дебетове сальдо) або за кредитом (кредитове сальдо). В активних рахунках, на яких відобра­жаються господарські засоби, залишки записуються за дебетом, а в пасивних рахунках, на яких показуються джерела утворення засобів, залишки записуються за кредитом.

На тій стороні рахунка, де показується залишок, відобра­жається його збільшення, а на протилежній — зменшення.

В активних рахунках збільшення коштів відображається за дебетом, а зменшення — за кредитом. У пасивних рахунках записи відображаються навпаки: за кредитом — збільшення, а за дебетом — зменшення.

Суми змін за певний період часу за дебетом або за кредитом називаються оборотом. Після визначення оборотів виводиться за­лишок на кінець періоду (кінцевий залишок), який підраховується таким чином: початковий залишок плюс оборот за тією стороною рахунка, де відображається початковий залишок, мінус оборот, підрахований на протилежній стороні рахунка.

Активні та пасивні рахунки мають таку будову:

 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45  Наверх ↑