25. Ревізія використання фонду оплати праці.

При здійсненні контролю розрахунків з оплати праці ревізор керується законами Укр. “Про оплату праці”, “Про відпустки”, іншими нормативними актами уряду, які регулюють нарахування оплати праці, утримання з неї, ведення б/о і розрахунків з працівниками.

Послідовність і напрямки контролю:

1) перевірка стану заборгованості і відповідності даних про залишки на рахунку 661 “Розрахунки за ЗП” в книзі головних рахунків, балансі з підсумковими даними в розрахунково-платіжних відомостях по графі “сума до видачі”, групувальної відомості до журналу-ордеру № 10 в частині узагальнення даних по рахунку 661. При наявності заборгованості за минулі періоди повинна бути розшифровка заборгованості по місяцях року.

2) Перевірка достовірності первинних документів, які є підставою для нарахування ЗП (табель про відпрацьований час, наряди про виконану роботу, трудові угоди і т.п.)

3) перевірка правомірності застосування тарифних ставок у трудових контрактів при почасовій оплаті праці;

4) перевірка обґрунтованості застосування норм і розцінок достовірності обсягів виконаних робіт при відрядній оплаті праці;

5) перевірка нарахувань доплат за роботу в нічний час, зверхурочні роботи, щорічні основні та додаткові відпустки;

6) перевірка розрахунку утримань із нарахованої ЗП (прибуткового податку з ЗП, обов’язкових внесків до пенсійного фонду, фонд зайнятості, виконавчими листами органів суду) і т.п.

7) контроль розрахункових, розрахунково-платіжних і платіжних відомостей з т. з. Правильності узагальнення підсумкової облікової інформації, оформлення документації достовірності цих документів.

8) Контроль обґрунтованості бухгалтерських записів щодо операцій про нарахування оплати праці та прирівнених видів оплат, утримань із ЗП, оплати по фактичних обсягів виплат працюючим авансів, за ІІ половину місяця, заборгованості за минулі періоди, премій, допомоги при тимчасовій непрацездатності).

9) Перевірка розрахунків з депонентами по ЗП.

 Треба врахувати, що відповідно до чинного законодавства в Україні, при недостатності коштів для здійснення повних розрахунків з працюючими по ЗП та взаємопов’язаних розрахунків по перерахуванні утримань із ЗП за призначенням проводиться часткове рівномірне погашення всіх видів заборгованості (при виплаті 60% ЗП працівникам підприємств повинно перерахувати в бюджет 60% від нарахованого обсягу прибуткового податку з ЗП, 60% боргу Пенсійному фонду і т.п.)

 До початку ревізії використання фондів ЗП потрібно впевнитись в правильності звітного фонду ЗП, у склад якого включаються суми ЗП і оплати відпусток. Таку перевірку ревізор виконує по даним первинних документів, розрахункових відомостей, розроблених таблиць по нарахуванню і складу ЗП та записам по рахункам БО.

 Ревізор не обмежується загальною перевіркою використання ФЗП. Він повинен перевірити, як був використаний ФЗП по певним категоріям робітників і по внутрішнім підрозділам.

 Ревізор проводить перевірку правильності використання ФЗП окремими цехами та іншими підрозділами. Ревізію треба проводити по окремим категоріям персоналу, конкретизуя перевірку по нарахуванню ЗП за окремі види виконуваних робіт, по видам оплат та іншим формам, характером використання ЗП.

 Перевіряючи правильність використання ФЗП і фонда споживання співставляють фактичні затрати з кошторисом і Положеннями про ці фонди. Необхідно перевірити правильність складання самого кошторису. По фактичним виплатам премій визначають їхню доцільність об’єм, наявність отримувачей. Перевіряючи правильність використання коштів, які направлені на виплату премій і доплат, необхідно перевірити повноту оподаткування цих виплат. Необхідно перевірити законність нарахування цих коштів з прибутку підприємства, достатність цих коштів.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45  Наверх ↑