17. Облік процесу заготівлі і придбання, використання виробничих запасів.

 Серед предметів праці вагоме місце займають виробничі запаси (ВЗ): сировина, матаріали, паливо, запасні частини, незавершене виробництво і ін. Стаття 9 "Запаси" нового плану рахунків дає таке визначення запасів. Запаси - це активи, які: 1) утримуються для подальшого продажу; 2) утримуються для його використання у вирибництві продукції або в абміністративних цілях; 3) знаходяться в процесі виробництва з метою наступного продажу готової продукції.

 Для обліку ВЗ використовується рахунок 20 "Виробничі запаси". Рахунок 20 "Виробничі запаси" призначено для узагальнення інформаціїї про наявність руху належних підприємству запасів сиривини і матеріалів (у тому числі сировина і матеріали, які є в дорозі та в переробці), будівельних матеріалів, запасних частин, палива, тари і тарних матеріалів, відходів основного виробництва.

 За дебетом рахунка 20 "Виробничі запаси" відображають надходження запасів на підприємство. Їх дооцінка, за кредитом – витрачання на виробництво (експлуатацію, будівництво), переробку відпуск (передачу)на сторону, уцінка тощо. Процесобліку виробничіх запасів охоплює операції пов"язані з надходженням та вибуттям ВЗ. Більшість товарно матеріальних цінностей надходить від постачальників. Незначну їх кількість пвдприємство отримує від підсобних господарств і вирибництв з переробки, безкоштовне отримання від спонсорів. Товарно матеріальні цінності обліковуються за фактичною собівартістю, яка складається із суми сплаченої постачальником плюс транспортно-заготівельні витрати. Процес заготівлі ТМЦ пов’язаний з відповідними витратами. На ці витрити підприємства повині складати кошторис, де передбачаються суми витрат на навантажувально-розвантужувальні роботи, суми приробного збутку при доставці матеріалів, суми відшкодувань по відряжденню і ін.

 Підставою для відображення ТЗВ являються такі первинні документи: рахунки постачальників, товарно-транспортні накладні, залізнмчні квитанції про сплачений тариф. Придбання виробничих запасів також пов"язано з відповідними витратами, наявність фактичних ВЗ обліковується за обліковими цінами, якими можуть бути основні, роздрібні, планові. Витрати ВЗ На виробництво визначається за обліковими цінами в кінці звітного періоду, вартість використаних матеріалів доводиться до фактичної собівартості, це досягається шляхом приєднання частки ТЗВ, які надають на витрачені матеріали за звітний період. Залишки ТМЦ відображаються в балансі за фактичною собівартістю.

 Фактична с/в = Вартість, яка сплачена + ТЗВ постачальникам (за договірними цінами). Відпуск матеріалів на виробництво здійснюється за обліковими цінами. Середній процент визначається яквідношення ТЗВ до вартості матеріалів.

Середній % ТЗВ=ТЗВ/ М* 100

 Підставою відображення списання матеріалів на виробництво є такі документи: лімітно-заборні картки, вимиги на додатковий випуск матеріалів, накладні, акти на заміну матеріалів.

18. Облік списання транспортно-заготівельних витрат.

Всі витрати, які пов’язані з придбанням виробничих запасів наз. транспортно-заготівельними витратами (ТЗВ). Рекомендується ТЗВ обліковувати по кожній групі матеріалів, але на практиці ТЗВ обліковуються в розрізі рахунків. При списанні і видачі матеріалів первинні документи розцінюють за постійними цінами і окремо рохраховують суму ТЗВ, які відносяться до вартості відпущених зі складу матеріалів. Такий розрахунок складається щомісячно за формулою, яка дозволяє визначити середній процент по підприємству:

 За допомогою визначеного проценту визначається сума ТЗВ, які повинні бути списані за місяць. Наприклад, якщо за місяць було списано матеріали за обліковими цінами на 170000грн, то сума ТЗВ складає 8500грн (170000* 5%/100%).

 Бухгалтерський облік ТЗВ або відхилень фактичної собівартості сировини і матеріалів від їх планово-розрахункової виконується на тих самих рохунках, на яких обліковуються самі матеріали, але ведеться окремий запис. Облік ТЗВ ведуть за обліковими групами або підгрупами. Підставою для відображення ТЗВ являються такі первинні документи: рахунки постачальників, товарно-транспортні накладні, залізничні квитанції про сплачений тариф тощо.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45  Наверх ↑