15. Облік процесу праці та її оплати і пов΄язаних з нею розрахунків.
Витрати пов’язані з оплатою праці за своїм обсягом займають друге місце після матеріальних витрат. Питома вага витрат на оплату праці в промисловості і будівництві займає до 40% с/в продукції. Основними показниками обліку праці та її оплати є чисельність працюючих різних професій, їхня кваліфікація, витрати робочого часу в годино-днях, кількість виготовленої продукції або обсяг виконаних робіт, розмір фонду оплати праці різним категоріям робітників за видами нарахувань, преміальні виплати, розмір сум, нарахованих і використаних на оплату відпусток, виплати на соціальне страхування працюючим, розмір відрахувань за їх видами.
Передумовою нарахування ЗП виступає первинна документація по обліку праці. Облік праці ведуть не тільки по кожному працівнику з погодинною оплатою, а і по працівникам з відрядною формою оплати. Це необхідно для родподілу ЗП між членами бригади згідно з кількістю відпрацьованого часу, а такод для визначення показника продуктивності праці. Важливими документами для обліку парці витраченого часу є табель. Для працівників з відрядною формою оплати праці найбільш застосовується такий документ як наряд (індивідуальні, бригадні, акордні). В цих документах на зворотній стороні обов"язково вказується кількість відпрацьованого часу за кожний місяць кожного робітника. Витрати на оплату праці відносяться до однієї з важливих стетей калькуляції, процес нарахування ЗП за виконану роботу відображається в б/о , за новим планом рахунків, на р. 66 "Рахунки з оплати праці" який маї два субрахунки. 661 "Розрахунки за заробітною платою", та 662"Розрахунки з депонентами" За кредитом р. 66 "Рахунки з оплати праці" відображається нарахована працівникам підприємства основна і додаткова заробітна плата, премії, допомога за тимчасовою непрацездатністю, іншї нарахування , за дебетом- виплата ЗП , премії, допомоги тощо, а також суми утриманих податків, платежів за виконавчими документами, вартість одержаних матеріалів, продукції та товарів в рахунок ЗП та інших утримань із сум оплати праці персоналу. Нараховані, але не одержані персоналом у встановлений строк суми з оплати праці, відображаються за дебетом субрахунка 661"Розрахунки за заробітною платою", за кредитом субрахунка 662 "Розрахунки з депонентами".
16. Облік процесу використання засобів праці.
Для здійснення виробничо-господарської діяльності підприємства повинні мати необхідні засоби виробництва, які складаються із засобів і предметів праці.
Під засобами праці розуміють річ яку працівник розміщує між собою і предметом праці так, аби вона була провідником його дій на цей предмет. В складі засобів праці відображаються 3 значних види: МШП, ОЗ, НМА. Їх об’єднує те, що вони використовуються для виготовлення продукції, виконання робіт. Вони різні за видами, мають свої характеристики, але вони використовуються напротязі декількох звітних періодів. Вони поступово знецінюються і їх вартість поступово переноситься на виготовлену продукцію тому в БО вони відображаються за первісною вартістю, тобто вартістю пратбання і окремо відображається їх знос і в балансі відображається іх залишкова вартість. Положення 7 "основні засоби" містить визначення.
Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання іх в процесі виробництва або постачання товарів і послуг, надання в аренду іншим особам або для здійснення адміністративних функцій, очікуваний строк користного використання яких більше одного року(або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Проектом нового плану рахунків передбачені два рахунки для обліку ОЗ: 10 "ОЗ" та 11 "Інші необоротні матеріальні активи" За дебетом рахунка 10 відображається надходження (придбаних, створених, безоплптно отриманих) ОЗ на баланс підприємства, які обліковуються за первісною вартістю, сума витрат, яка пов’язана з поліпшенням об’єкту (модернізація, модифікація, подудова, дообладнання, реконструкція). За кредитом - вибуття ОЗ внаслідок продажу, безоплатної передачі абоневідповідності критеріям визнання активом, а також у разі частковії ліквідації об’єкта ОЗ, сума ОЗ, сума уцінки ОЗ.
За дебетом рахунка 11 відображається надходження інших НМА на підприємство, сума дооцінки вартості об’єкта необоротних матеріальних активів. За кредитом – відображається вибуття інших НМА внаслідок продажу, безоплптної передачі, а також у разі часткової ліквідації об’єкта та сума їх уцінки.
На рахунках 10,11 відображатимуться власні та отримані на умовах фінансової оренди виробничі і невиробничі ОЗ.
Для обліку зносу ОЗ передбачені відповідні субрахунки до рахунку 13 "Знос необоротних активів": 131 "Знос ОЗ" і 132 "Знос інших необоротних метеріалних активів". В новому плані рахунків не передбачений рахунок "Ремонт ОЗ". Це пов’язано з тим, що в б/о первісна вартість ОЗ збільшується лише на суму витрат, пов’язаних з поліпшенням об’єкту. Такі витрати будуть відображатись на рахунку 15 "Капітальні інвестиції". Витрати (в тому числі) ремонт, утримання устаткування), що були здійснені для забазпечення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об’єкта ОЗ, будуть відображені на відповідних рахунках витрат (91"Загальновиробничі витрати" 92 "Адміністративні витрати" 93"Витрати на збут").
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Наверх ↑