9.3. Зовнішньо-економічні зв’язки та співробітництво України з країнами СНД.
Найважливішою формою економічного співробітництва з країнами близького зарубіжжя нині є взаємний обмін різними видами сировини, готової продукції та наукове співробітництво. Передбачено захист економічних інтересів України через встановлення митного кордону з країнами СНД. Підписано угоди з Росією, Білоруссю про зовнішньоекономічну діяльність. Україна вивозить до країн СНД кам’яне вугілля, чавун, сталь, прокат чорних металів, сірку, цемент, сіль, промислове устаткування, автобуси, тепловози, екскаватори, автомобілі, трактори, комбайни, цукор, масло, м’ясо, фрукти.
Понад 72% наших поставок отримує Росія. Основним споживачем є Центральний район Росії, на який припадає майже ¾ вивозу продукції з України. Значними споживачами залізної і марганцевої руди, чорних металів з України є Поволжжя, Північний Кавказ. Певна кількість чорних металів (прокату) вивозиться з України до Санкт-Петербургу, Білорусі, Молдови; цукор – в усі країни СНД (за винятком Молдови); м’ясо, масло, м’ясні та ряд консервних продуктів здебільшого в Росію.
В Україну з інших країн СНД найбільше ввозить Росія – 70%. Це - нафта, ліс, папір, деякі марки чорних і кольорових металів, машини, устаткування та інша продукція. Білорусь постачає трактори, вантажні автомобілі, електронно-обчислювальні машини, міндобрива, ліс, папір; Казахстан – кольорові метали, шкірсировину, концентрати кольорових металів; Молдова – продукцію приладобудування, виробничу і консервну промисловість, килими, виноград; країни Східної Азії – газ, бавовну, концентрати кольорових металів, тканини, каракуль; країни Закавказзя – нафту, автомашини, алюмінієвий прокат, чай, фрукти, вино, тютюн; держави Балтії – електротовари, трамваї, пральні машини, холодильники, радіоприймачі, мікроавтобуси, рибу, рибопродукти, трикотажні і галантерейні вироби.
Пріоритетними завданнями Кабінету Міністрів у 2001 році стало: остаточне вирішення питань, що стосуються вступу України до СОТ, реалізація положень Угоди про партнерство і співробітництво з ЄС, поглиблення економічних відносин з Російською Федерацією та США. Обсяг українського експорту збільшився у 2001 році на 4-5%. Особлива увага приділялась: стимулюванню експорту товарів з високим рівнем доданої вартості та наукоємкості, а також послуг, гармонізації інтересів імпортерів та експортерів, забезпеченню збалансованості платіжного балансу України.
Як показав аналіз, що на основі стабілізації темпів зростання Російської економіки та інших країн СНД – основних торгових партнерів, Україна поступово буде стверджуватися в світовому економічному просторі.
25 26 Наверх ↑