Лекція 9. Зовнішньо-економічні зв’язки України та співробітництво з країнами СНД
9.1. Форми зовнішньо-економічної діяльності України та її економічна інтеграція в системі міжнародного поділу праці.
9.2. Економічні зв’язки України з країнами світу.
9.3. Зовнішньо-економічні зв’язки та співробітництво України з країнами СНД
9.1. Форми зовнішньо-економічної діяльності України та її економічна інтеграція в системі міжнародного поділу праці. До основних форм зовнішньоекономічної діяльності відносяться: торгівля, кредитування, науково-технічна співпраця, створення спільних підприємств, реалізація проектів на компенсаційній основі, культурна співпраця, туризм. Показниками міжнародної торгівлі є експорт(вивіз) та імпорт(ввезення) товарів, які представляються кількістю актів купівлі та продажу товарів. Важливим показником є зовнішньо торгівельне сальдо – співвідношення суми експорту та імпорту (в Україні у 1997 р. цей показник був від’ємним). У світовому торговому обігу лідирують США, Японія. Біля 60% світового експорту припадає на розвинуті країни. Країни Європейської співдружності збільшили імпорт енергоносіїв, зменшили ввезення сировини та продовольчих товарів. Структура світового товарообігу: Західна Європа - 40%, Північна Америка – 20%, Азія –20%, інші – 6,5%, Африка – 3,5%, Середній Схід – 5%, Латинська Америка – 5%. Найбільші зміни у світовій торгівлі пов’язані зі скороченням питомої ваги сировинних товарів та зростанням частки готової продукції. У 1995 році створена Всесвітня торгівельна організація (ВТО), яка включає 125 країн з метою підписання багатосторонніх угод за загальними правилами торгівлі.
Кредитування, як форма зовнішньоекономічної діяльності полягає у наданні кредиту, позики у грошових одиницях. Інвестиції – капіталовкладення. Найбільшими інвесторами у світі є Японія, США, країни Західної Європи. Уряд України забезпечив умови, які гарантували збільшення у 2001 році загального обсягу інвестицій до 25,9 млрд. грн., у тому числі як мінімум 900 млн. дол. прямих іноземних інвестицій. Посиленої уваги вимагають проблеми ринку капіталів, його функціональної інфраструктури, запровадження ефективної системи страхування інвестицій, розвитку спільного інвестування, лізингу вітчизняних машин та обладнання для АПК, авіації та морського транспорту. За платоспроможністю країни світу поділяються таким чином – Швейцарія, Японія, Німеччина, США, Нідерланди, Великобританія, Франція, Люксембург, Австрія, Сінгапур і так далі (Росія займає – 90-е місце, Україна – 111-е).
Науково-технічна співпраця може бути представлена у таких формах: експорт новітньої продукції; кооперація країн у створенні нової техніки; спорудження за кордоном заводів “під ключ”; модернізація за участю закордонних партнерів; оренда нового обладнання – лізинг; технічне навчання персоналу; обмін передовим технічним досвідом; конференції, симпозіуми, публікації; технічна допомога при освоєнні нових виробництв; співпраця у навчанні та підвищенні кваліфікації.
Діє спільна україно-російсько-казахська програма запуску космічних кораблів, утворено спільне україно-російське підприємство “Космотрон” для комерційних запусків супутників, створено співпрацю у галузі “морського старту” для виведення супутників за допомогою українських ракетоносіїв “Зеніт”. В результаті передостанній запуск з вини росіян був невдалий і співдружність потерпіла збитків на суму 1 млн. дол., а останній запуск здійснено у липні 2000 року і він виявився вдалим.
Спільне підприємництво – це функціонування підприємств зі змішаним капіталом. В Україні їх нараховується понад тисячу. Сфера діяльності спільних підприємств (СП) в Україні – будівництво, туризм, торгівля, посередницькі послуги. Так, фірма “Фіат” утворила у Кременчуці СП “Iveco – КрАЗ”, у Запоріжжі Південно-корейська фірма Wdewoo створила СП по випуску автомобілів, у Луцьку спільно з росіянами створено лінії по виробництву ВАЗ-2106 та ГАЗ, японська компанія Nisso Iva i Co інвестувала 70 млн. дол. в реконструкцію нафтопереробного заводу у Дрогобичі і буде брати участь у будівництві нафтопроводу Одеса-Броди.
В експорті та імпорті послуг провідна роль (80%) належить розвиненим країнам США, Канаді, Великобританії, Франції, Німеччині, Японії. Широко розвиваються інженерно-консультаційні послуги – “інжиніринг”.
Туризм є рекреаційний, науковий та діловий. Прибутки в Західній Європі у 1996 році становили 150 млрд. дол. В Україні у 2001 році туристами були 12 млн. чол., до нас приїхало 3,2 млн. іноземних туристів. Прибутки склали 380 млн. дол. і 1,2 млрд. грн.
25 26 Наверх ↑