Лекція 6. Структура і розвиток виробництва товарівширокого вжитку, агропромислового, транспортного та рекреаційного комплексів

 

6.1. Галузева структура, стан і перспективи виробництва товарів широкого вжитку

6.2. Спеціалізація, концентрація і проблеми розвитку галузей АПК

6.3. Транспортний і рекреаційний комплекси: структура, стан і особливості розвитку за умов ринку

6.1. Галузева структура, стан і перспективи виробництва  товарів широкого вжитку.

До галузей, що займаються виготовленням товарів широкого вжитку слід віднести не тільки галузі легкої промисловості (швейне, трикотажне, шовкове виробництво, взуття, штучне і натуральне виробництво), але й підгалузі машинобудування (радіоелектронна, годинникова підгалузі, виробництво автомобілів, відео- , фото- апаратури, холодильників, швейних, пральних машин, пилососів, товарів побутової хімії тощо). Зараз галузь знаходиться в глибокому кризовому стані, у зв’язку з втратою зв’язків із країнами СНД, відсутністю державної протекціоністської політики, появою на ринках дешевих і неякісних товарів іноземного походження, недостатнім інвестуванням, заповненням товарів тіньового виробництва.

Серед галузей виробництва непродовольчих товарів однією з найважливіших є легка промисловість, де налічується 480 виробничих підприємств. Більша половина з них вже недержавні: орендні, колективні, ЗАТ. У легкій промисловості найбільшою підгалуззю є текстильна, до якої належить первинна обробка текстильної сировини, бавовняна, лляна, вовняна, шовкова, нетканних матеріалів, конопле-джутова, в’язальна, текстильно-галантерейна, трикотажна підгалузі. На них припадає третина промислового персоналу і більше половини вартості основних виробничих фондів.

Бавовняна промисловість для виробництва тканин є провідною серед галузей текстильної промисловості. Вона включає прядильне, ткацьке, крутильно-ниткове і фарбувальнообробне виробництво. Бавовняні підприємства розміщені в Херсоні, Тернополі, Донецьку, Полтаві, Чернівцях, Івано-Франківську, Коломиї, Нікополі.

У Києві, Черкасах, Чернівецькій та Закарпатській областях зосереджено виробництво килимів і килимових виробів з вовни й синтетичних волокон. Льняна промисловість зосереджена на Житомирському та Рівненському льонокомбінатах. Одне з популярних виробництв легкої промисловості є трикотажне з низкою підприємств в Донецькій, Київській, Полтавській, Луганській та Запорізькій областях. Головні центри панчішно-шкарпеткової промисловості розміщені у Львівській, Житомирській, Чернівецькій, Харківській областях.

Швейна промисловість розміщена у Львові, Києві, Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Запоріжжі, Донецьку. Вона донедавна задовільняла 90% потреб населення України.

Шкіряновзуттєва промисловість після текстильної займає одне з провідних місць. Шкіряні підприємства розміщені в Харкові, Києві, Львові, Бердичеві, Миколаєві. Штучну шкіру виготовляють у Києві, Тернополі, Запоріжжі, Луцьку. Взуттєва промисловість зосереджена в Луганську, Львові, Одесі, Запоріжжі, Мукачеві.

Для шкіряно-взуттєвої промисловості важливо удосконалити діючу і створити нову, високоефективну технологію шкіряно-взуттєвого,  дубильно-екстрактового виробництва; освоювати матеріали з поліпшеними технологіями та експлуатаційними властивостями; автоматизувати виробничі процеси.

Хутрова підгалузь переробляє хутровину, виготовляє шубні вироби. Тепер в Україні збудовані підприємства у Харкові, Балті (Одеська обл.), Краснодарі (Харківська обл.), Тисмениці (Івано-Франківська обл.), Львові, Одесі, Жмеринці.

В Україні штучне хутро виготовляється на Дарницькому шовковому комбінаті, в Ясінях (Закарпатська обл.), у Жовтих водах (Дніпропетровська обл.).

Виробництво галантерейних виробів зосереджене в Києві, Харкові, Львові (сумки, портфелі, валізи, косинки, краватки тощо – більше виробляють малі підприємства).

Поліграфічна промисловість базується на виготовленні книг, журналів, квитків, зошитів тощо. Найбільші поліграфічні підприємства розташовані в Донецьку, Запоріжжі, Львові, Одесі, Рівному, Тернополі, Сімферополі, Чернівцях.

Фарфоро-фаянсова промисловість зосереджена в Баранівці, Коростені (Житомирська обл.), Бориславі (Львівська обл.), Полонному, Славуті (Хмельницька обл.).

Нині в Україні виробляються товари народного вжитку – автомобілі, магнітофони, пральні машини, механічні інструменти, меблі, електропобутові прилади.

Обсяги виробництва товарів широкого вжитку характеризуються даними, наведеними в табл. 6.1.

Таблиця 6.1 – Обсяги виробництва товарів народного

споживання

 

Галузі

Роки

1998

1999

2000

Темпи зростання 2000  до 1999, %

Товари народного споживання,

у т. ч.:

  - продовольчі товари;

  - непродовольчі товари;

  - інші товари

17536

10206

6008

1322

20994

12030

6935

2029

27934

15617

9521

2796

133,05

129,8

137,3

137,8

Частка товарів народного споживання у загальному обсязі промислової продукції України у відсотках складала: у 1997 – 23,1%, у 1998 – 21,2%, у 1999 р. – 19,5%, у 2000 р. – 20,6%.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26  Наверх ↑