Тема 3. УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА XIV — ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XVII СТ.
З XIV ст. Україна перебувала у складі Великого князівства Литовського. Порівняно з роками татарської навали цей період виявився сприятливішим для розвитку української культури. Займаючи українські та білоруські землі, литовські князі не вмішувалися в існуючі порядки, навіть залишали при владі місцевих князів з умовою, що вони підкорятимуться великому литовському князю. Відчуваючи вищість української культури, литовці користувались українською мовою в урядуванні, складанні грамот і законів. Дехто з литовської княжої сім'ї приймав православ'я і споріднювався з українськими та білоруськими князями.
Але у другій половині XIV ст., коли після польсько-литовської унії 1385 р. литовський князь Ягайло, ставши польським королем, прилучив Литву з усіма українськими землями до Польщі, взяли гору польські впливи.
У цей же час зміцнюється і московська держава, яка внаслідок воєн з Литвою забирає під свою владу Сіверщину (Чернігів, Стародуб, Новгород-Сіверський). Щоб заволодіти всіма східнослов'янськими землями, Москва оголошує себе спадкоємицею Києва, а після завоювання Константинополя турками (1453) — спадкоємицею Візантії (так звана теорія «третього Риму»). Над Україною нависла реальна загроза, з одного боку, латинізації і спольщення, а з другого — омосковлення.
Іншою великою перешкодою розвиткові української культури було те, що протягом XV—XVI ст. тривала нерівна боротьба з татарською ордою, яка дощенту нищила край, забираючи тисячі людей у неволю. Ні литовський, ні польський уряди не мали сили організувати оборону окраїнних земель. Це зробили українські козаки, які не лише стали оплотом оборони України перед татарами, а й підняли стяг боротьби проти колоніального гніту польської шляхти та окатоличення православного населення.
Козаки були проміжним станом між шляхтою і селянами. Від селян їх відрізняла воля, а від шляхти — те, що вони не могли бути власниками селян. Через політичні обставини наприкінці
116
XVI та в XVII ст. значення козацтва зростало. Справа в тому, що під натиском Польщі з її розвиненою культурою «руський елемент» (тобто український та білоруський) починає втрачати грунт під ногами, особливо в Галичині. У XVI ст. тут уже немає й сліду українських боярських чи шляхетських родів, тільки дрібна шляхта ще зберігає своє національне обличчя. У Львові русини не мали права мешкати на головних вулицях, споконвічна українська людність була загнана на Передмістя. Польська колонізація знищила також українську шляхту па Поділлі, Київщині і Брацлав-щині. Найдовше зберігалась українська шляхта на Волині, але з часом і там з'являються колонізатори, і багато родів, спокушені польською культурою, привілеями та посадами, переходять у польський табір.
У XVI ст. починається поступове відновлення древніх українських міст після татарської навали, вони перетворюються у значні центри ремесла, торгівлі, кредитно-грошових операцій. Найбільші з них перебували у Литовсько-Польській державі на особливому становищі — як юридично-правові одиниці з особливим правом, звичаями, законами самоврядування, тобто мали повну волю у вирішенні внутрішніх справ, королю сплачували лише податки. Такі міста користувалися магдебурзьким правом самоврядування. З великих міст найраніше здобув таке право Львів (1356), трохи пізніше — Кам'янець-Подільський, згодом — Київ, Луцьк, Кременець та ін. Влада у таких містах належала магістрату, який обирала міська громада.
Цехові братства. У XV—XVI ст. в Україні на зразок Західної Європи утворюються ремісничі цехові організації — братства. Ці об'єднання ремісників створювалися в основному за територіальним принципом — по кварталах або вулицях міста. Вони мали своїм центром церкву чи каплицю певного віросповідання, переважно католицького чи православного. На чолі братства стояв обраний цехмістр. У його виборі і взагалі у справах цеху повноправними були тільки визнані ремісники-майстри. Ті, що не були прийняті до складу майстрів, належали до так званої челяді, головним чином учні, які мали досить довгий, по три—сім років, вишкіл у майстрів. У Львові існувало більше десятка цехів. Славився своєю майстерністю цех сідлярів: роботи виконувались дуже акуратно і добротно. Цех мав свій професійний знак і знамено, статут, суд, печатку. Члени цехового братства збирали гроші на поминки та учти, спільно відзначали національні свята. Такі братства відігравали значну роль у відродженні національної культури.
Становище церкви. Надзвичайно тяжким було становище української православної церкви як одного з чинників культурного процесу. Проти неї вів уперту, непримиренну боротьбу войовничий католицизм, який офіційно підтримувала польська королівська адміністрація. Ще однією трагедією православної церкви
117
було те, що вона, позбавлена підтримки меценатів, з XV—XVI ст. культурно зубожіла, її література була обмежена богослужебними книгами, які не могли задовольнити запити багатьох інтелектуально розвинутих людей.
Поряд із зміцненням польської адміністрації костели почали боротьбу за перетворення українців у римо-католиків. Фатальними для України були наслідки Люблінської унії 1569 р. Більша частина українських земель (Галичина, Холмщина, Волинь, Поділля, Брацлавщина, Київщина) перейшла до Польщі, а друга, значно менша, — до Москви. На Україні з'явилися польські магнати, яким король роздаровував землі. Українська культура й православна церква зазнавали важких утисків.
А невдовзі, у 1596 р., була укладена Берестейська церковна унія. Задумана як засіб зміцнення української православної церкви, вона мала непередбачені наслідки: з однієї православної церкви утворилася так звана уніатська, або українська католицька церква (з'єднана з Римом), і православна нез'єднана, яка у другій половині XVII ст. потрапила в залежність від московського патріарха. Владики, частина шляхти і міщани пішли за унією, а більшість рядового духовенства та частина шляхти на чолі з князем Острозьким, братства, селяни й передовсім козацтво залишилися при православній церкві.
Виникла полемічна література, яка мала велике значення для оборони православної церкви. У ній полеміці брали участь видатні автори, їхні твори поширювались по всій Україні й викликали захоплення у читачів. І все ж православні втрачали права, а разом з ними церкви, монастирі, які переходили в уніатські руки.
На тлі цих подій поглиблюється денаціоналізація української шляхти, цілий ряд знатних родів переходить в унію або католицтво, а пізніше в польський національний табір. Релігійна боротьба виснажувала сили народу: православні ненавиділи уніатів як зрадників, а римо-католицька церква не вважала їх за повноправних громадян, принижувала, бо вони не були поляками. Поляки вимагали, аби уніати, з'єднані з Римом, відмовились від своїх догм, історії, традицій. Але українська католицька церква, за словами видатного історика Д. Дорошенка, не зв'язала себе з польським урядом, а стала одним із засобів боротьби української народності проти полонізації.
Розвиток освіти. Шкільна освіта в цей період тісно пов'язувалася з церквою, навчання було просякнуте християнським віровченням. У школах, що існували при монастирях, церквах, благодійних установах та в маєтках приватних державців, навчались діти не лише феодальної) знаті і багатого міщанства, а й селян та ремісників. Поряд із слов'яно-руською мовою вивчалась латинська. Учителями, що називались наставниками або устав- никами, найчастіше були дяки.
118
Становище шкільної освіти на Україні ускладнилось у другій половині XV ст., після Флорентійської унії та у зв'язку з активним наступом католицької реакції. Українці прагнули зберегти національний характер школи з навчанням та вихованням тогочасною українською, або, як тоді її називали, слов'яно-руською мовою. Православні руські школи існували в Острозі, Володими-рі-Волинському, Львові, Уневі, Холмі, Києві. Серед них визначне місце посідала Острозька школа на Волині — греко-слов'яно-ла-тшіська колегія, яку сучасники називають академією. Вона виховала плеяду видатних політичних і культурних діячів України, які розгорнули плодотворну діяльність у першій половині XVII ст. Серед них відомий письменник, філолог, ректор Київської братської школи М. Смотрицький, козацький гетьман П. Конашевич-Сагайдачний, герой Хотинської війни 1621 р. У школі працювали вчителями відомі культурні діячі І. Княгиницький, Дем'ян Наливайко — брат керівника антифеодального народного повстання 1594—1596 рр. Северина Наливайка. Після смерті князя Костянтина Острозького (1608), засновника цієї першої вищої! школи на Україні, вона занепала.
Важливу роль у загальнокультурному процесі на Україні віді-грала братства — громадські організації православних міщан у кінці. XVI та XVII ст., коли розгорнулась уперта боротьба з католицькою реакцією. Відомі Львівське братство, засноване близько 1585 р., Київське братство (бл. 1615), Луцьке братство (1617) та іііші. За статутом братств, їх членом міг бути кожний православний, що записався, незважаючи на місце проживання і соціальне походження. Під час вступу вносився одноразовий внесок, так званий укуп, потім сплачувалися членські внески. Серед членів братства були міські ремісники різного фаху: кушніри, кравці, купці, броварники. Провідну роль відігравали багаті міщани. Братство виконувало різноманітні функції: із спільних коштів допомагало своїм членам при хворобі, старості, в похоронах; на утриманні братств були церкви, шпиталі для неімущих. Боронячи православну ві'ру, братства рішуче виступали проти національного і релігійної о обмеження українців, організовували й утримували братські школи, викладання в яких проводилося рідною мовою.
Особливе місце у національно-культурному русі, в розвитку освіти й науки того часу належить Києву. У 1631 р. відомий церковний і освітній діяч Петро Могила заснував при Києво-Печерській лаврі школу вищого типу, яку через рік було об'єднано з Київською братською школою і названо Києво-Могилянською колегією (з 1701 р. — Київська академія). Ця вища школа, зберігаючи національні традиції шкіл України, прийняла програму і методи західноєвропейських університетів. Викладання велося читинською мовою Вивчалися сім вільних наук: граматика, ри-
119
торика, поетика, філософія, математика, астрономія і музика; курс навчання в академії тривав 12 років.
Продовжуючи традиції братських шкіл, в академії вивчали також старослов'янську мову, що посідала поважне місце серед мов ученого світу. Значна увага приділялася грецькій мові, знання якої відкривало доступ до скарбниць світової культури. Але й українська мова як в академії, так і в загальнокультурному користуванні все більш упевнено торувала собі шлях. У стінах академії народилося чимало псалмів, дум, кантів українською мовою, які згодом співалися народом.
Філософію викладали професори, які прослухали філософські курси в закордонних колегіях чи університетах. Вивчалися не тільки ідеї томізму — вчення Томи Аквінського, то обґрунтовувало богослов'я, але й філософські погляди Арістотеля, гуманістів Еразма Роттердамського та Япа Амоса Коменського, а також представників Нового часу — Р. Декарта, Т. Гоббса, Б. Спінози.
Завдяки добре поставленому, вивченню малювання і музик» в академії розвинулася своєрідна школа живопису, плекалось хорове мистецтво. У науково-навчальній діяльності велику роль відігравала академічна бібліотека, яка вже з перших днів свого існування встановила широкі міжнародні зв'язки.
«Могиляпська
академія, — писав історик М. Чубатий, — ста
ла правдивим першим українським університетом, що виховав
сотні української освіченої інтелігенції за зразками західної куль
тури». Майже за 200 років існування з її стін вийшло багато дер
жавних, політичних, військових та культурних діячів, чию ролі,
у національно-визвольній боротьбі та розвитку науки і культу
ри на Україні важко переоцінити. м
Уже з XIV ст. багато заможних українців, білорусів і литовців виїздили до Італії, Франції, Німеччини, Голландії, Чехії, Австрії, Польщі, щоб у тамтешніх університетах здобувати вищу освіту. Протягом XV—XVI ст. більш як 800 молодих українців пройшли навчання у Краківському університеті, деякі з них по закінченні залишились працювати там викладачами. Так, з Краківським університетом пов'язана діяльність магістра Дуката з Нового Міста, українця за походженням, автора підручника з епістолографії (листописання); другим визначним культурним діячем, навколо якого гуртувались польські літератори-гуманіс-ти, був Павло Русин з Кросно — професор римської літератури.
Всесвітньо відомим вченим у галузі астрономії, математики і медицини був вихованець Краківського університету дрого'бичанин Юрій Котермак (відомий як Юрій Дрогобич). Він одержав ступінь доктора медицини ... Болонському університеті і там у 1481 р. був обраний деканом медичного факультету. Юрій Дрогобич — перший український автор, який 1483 р. видав у Римі книжку «Прогностична оцінка поточного». Крім медицини, він викладав у Болонському університеті астрономію.
120
Протягом XV—XVI ст. на Україну приїздило чимало освічених людей з Польщі, Чехії, Німеччини, Італії.
Поширенню на Україні вищої, зокрема філософської, освіти сприяла польська Замойська академія, відкрита в західноукраїнському місті Замості в 1595 р. У її відкритті активну участь брав українець за походженням, відомий польський поет Шимон Шимонович, який прославляв «рідний Львів від Константинополя до Амстердама». З цієї академії вийшли відомі діячі культури і науки Касіян Сакович, Ісая Козловський, Сильвестр Косов, які згодом були викладачами Києво-Могилянської академії.
Розвитох літератури. В XIV—XV ст. на Україні спостерігається перерва в літературному процесі. Внаслідок зруйнування культурних осередків центральної України літературне життя жевріє лише на західних околицях. Оригінальна творчість розвивається слабо, літературні пам'ятки ідейно та стилістично не виходять за рамки традицій Київської Русі; зокрема, продовжує розвиватись обрядова поезія (русальні, купальські, обжинкові пісні, голосіння), яка створювалася ще в дохристиянські часи.
Саме в цей,період боротьба запорізького козацтва проти турецько-татарських нападів, його походи на турецькі городи, виправи на чайках (козацьких човнах) і одчайдушні бої з ворогом за визволення невільників породили героїчний епос — думи та історичні пісні, створювані співцями-кобзарями, що з'являлися серед козацтва. Виконувались ці твори речитативом (мелодійною декламацією) під супровід бандури, кобзи чи ліри. У найбільш давніх зразках героїчного епосу змальовуються події раннього періоду козаччини: турецько-татарська неволя, втеча з полону, смерть кбзака в степу тощо- Популярною була тема трагедії жі-нок-невільниць, якими татари й турки поповнювали гареми феодальної знаті і які змушені були ставати дружинами своїх ворогів. В історії відомо кілька прикладів, коли українські полонянки ставали дружинами султанів, кримських ханів. Так, украмі-ка-полонянка родом з Рогатина Настя Лісовська, відома як Рок-солана, була дружиною Сулеймана II й мала великий вплив на нього. Одна з невільниць стала дружиною кримського хана Іслам-Гірея III, союзника Богдана Хмельницького. За народним переказом, вона нібито отруїла свого чоловіка за те, що той зрадив Хмельницького. Образ зажуреної жінки, яка не могла розірвати зі своїм чоловіком — турецьким султаном, але залишилась патріоткою рідного народу й допомагала співвітчизникам звільнятися з неволі, відображений у думі «Маруся Богуславка».
Оригінальною пам'яткою народної поезії другої половини XVI ст. є «Пісня про Байду», яка розш-відає про страту В Цар-городі відважного борця проти турецько-татарського гніту; його образ у народних переказах пов'язується з козацьким ватажком Дмитром Вишневецьким, що також був страчений турецьким урядом.
121
Крім дум та історичних пісень в українському фольклорі XIV—XVI ст. зустрічалась релігійна поезія — легенди, вірші, пісні, їх тематика — про початок і кінець світу, про перших людей, про муки і смерть Ісуса Христа («Бог сотворив Адама», «Про правду і кривду» та ін.).
До нашого часу збереглися різдвяні вірші, написані відомим діячем освіти, автором першого друкованого українського словника П. Бериндою, призначені для декламації учнями Львівської братської школи. У Києві з'явилися віршовані панегірики, присвячені українському церковному, громадському і культурному діячеві Єлисею Плетенецькому, архімандритові Києво-Печерської лаври, завдяки якому було відкрито ряд шкіл, шпиталів, церков, друкарню при лаврі. Такі ж вірші були на честь Петра Могили.
У XVI—XVII ст. на Україні виникає шкільна драма. її витоки — у віршованих діалогах, які практикувалися в братських школах за зразками західноєвропейських та польських театрів. Це були так звані містерії та міраклі — релігійні драми, що випливали з потреб церкви ілюструвати біблійні оповідання, сценічно відображати житія святих. Національною особливістю української шкільної драми було те, що поміж віршовані діалоги релігійного змісту учні братських шкіл вводили комедійні дійства у формі інтермедій або інтерлюдій. Це були веселі, насичені національним гумором побутові сценки, що вставлялися між актами релігійної драми для розваги глядачів. Вперше українські інтермедії було додано до польської релігійної трагедії Яку-ба Гаватовича на біблійний сюжет «Трагедія або Образ смерті пресвятого Іоанна Хрестителя, посланця Божого», виставленої 1619 р. в Кам'янці-Струмиловій біля Львова.
У зв'язку з розвитком видавничої справи в українській прозі виникають всякого роду посвяти —- передмови і післямови до книжок: друкарі вшановували своїх протекторів — митрополитів, архімандритів та гетьманів, яким присвячувались книжки, вихваляли їх чесности. У передмовах подавались відомості про друкарню, а в післямовах І- вказувався час друку книжки і висловлювались подяки добродіям, що уможливили її появу.
Розвивається в цей час і житійна література, предметом якої були житія святих. Відома, наприклад, чотиритомна книга «Четьї Мінеї» (Київ, 1689—1705) Дмитра Туптала, вихованця Києво-Мо-гилянської колегії. В цьому творі, що здобув велику популярність, крім Біблії та творів отців церкви використано багато слов'янських, грецьких і латинських джерел.
В духовній культурі XVII ст. помітне місце посідає історична література. Найціннішою пам'яткою української історіографи цього періоду є «Густииський літопис», який висвітлює вітчизняні події від Київської Русі до кінця XVI ст. в тісному зв'язку із світовою історією. Автор чітко розрізняє історію Руси-України
322
й історію Московського князівства. У цьому літописі ставиться питання про генезис української культури, яку заперечували у своїх виступах поляки, вперше досліджується історія українського козацтва.
Після Люблінської унії 1569 р. єзуїти розпочали наступ на українську культуру. Петро Скарга висунув кілька тез, спрямованих на захист та ідейне обгрунтування польсько-шляхетської експансії на схід. Приводом для розгортання літературної полеміки, крім виступу Скарги, стала і спроба запровадити на Україні! григоріанський календар замість юліанського. Першим з гострими полемічними творами виступив ректор Острозької школи і ерасим Смотрицький. Найбільш відомим його твором є-трактат «Ключ царства небесного», що вийшов друком разом із трактатом «Календар римський новий» у 1587 р. «Ключ царства небесного» починається двома передмовами. Перша з них присвячена князеві Олександру Костянтиновичу Острозькому; автор закликає його високо тримати і зберігати національну гідність у боротьбі з ворогом в особі Ватікану та єзуїтів. Друга, під назвою «Коротка а пильна передмова до народів руських», є публіцистичним зверненням до українського та білоруського народів із закликом стати на захист вітчизни, її національних традицій. Смотрицький у своєму творі критикує книжку єзуїта Б. Гербеста «Висновок віри римської церкви» (1587), спрямовану проти українського народу та його культури.
Значне місце в історії української полемічної літератури кінця XVI ст. належить Стефану ЗизанІю. Він був ректором Львівської міської української школи, згодом реорганізованої у братську школу. В 1595 р. він видав у Вільно свій «Катехізис» як підручник для православних шкіл. «Катехізис» був спрямований проти догматичних основ католицької церкви. Найвищого піднесення Полемічна творчість Стефана Зизанія досягла в його трактаті «Казання святого Кирила, патріарха {єрусалимського, о антихристі».
Сильним ударом по натхненниках і авторах Берестейської унії був вихід у світ твору Христофора Філалета «Апокрисис» (Вільно, 1597 — польською мовою; Острог, 1598 — українською). Це один з найвизначніших творів полемічної літератури кінця XVI ст., із якому викриваються антинародна суть унії і зрада православних священиків, гостро критикується тодішній папа римський.
Вершиною полемічної літератури стала творчість Івана Вишеп-ського. Ним було висунуто такі принципові питання, які виводили його полеміку за рамки того часу: інші полемісти та їх меценати хотіли лише оборонити православну церкву від нападів, а Вишенський мріяв про перемогу справжнього християнства над усіма іншими «сектами і вірами»; культурні та релігійні діячі прагнули створити такі умови, в яких православна церква могла б існувати в межах тодішнього державного і суспільного ладу,
123
а Вишенський, виходячи із старохристиянського аскетизму, висунув утопічну програму «царства Божого на землі».
Національним відродженням слов'янських народів у XV ст. зумовлена поява у них друкарства. Спочатку книги друкувалися латинкою, пристосованою до слов'янських мов, а згодом друкарство перейшло на кириличну азбуку. У східнослов'янських народів найперше з'являються білоруські книжки, видання яких зв'язане з ім'ям Франциска Скорини. Великою подією в історій білоруської та української культур була поява в 1517—1519 рр. двадцяти двох випусків «Біблії» в перекладі на слов'яно-русь-ку мову, а також «Псалтиря».
Визначною пам'яткою староукраїнської літературної мови цього періоду є «Пересопницьке євангеліє», перекладене так званою простою мовою, близькою до народної, Михайлом Василевичем та архімандритом Пересопницького монастиря Григорієм у 1556— 1561 рр. Завидна доля судилася цьому євангелію: через 430 років воно стане учасником урочистого акту, пов'язаного з відродженням незалежної, соборної держави України, — на ньому складе присягу на вірність українському народові перший всенародно обраний президент.
Виникнення друкарської справи на Україні не має визначеної дати. Першим друкованим твором вважається, «Апостол», виданий у Львові Іваном Федоровим 1574 р. Із джерел відомо, що Іван Федоров разом із своїм другом Петром Мстиславцем, українцем за походженням, спершу мали друкарню в Москві. де її нібито було спалено «неблагонаміреннми людьми». Рятуючись першодрукарі переїхали на Україну. М. Семчишин у своїй книзі «Тисяча років української культури» (1985) висловлює думку, що перша українська друкарня мусила існувати у Львові ще за століття перед тим, бо у 1460 р. багатий львівський міщанин Степан Дропан подарував церкві Св. Онуфрія і монастиреві при пій свою власну друкарню, яку польський король Казимир IV підтвердив привілеєм 1469 року. Здогад про те, що до прибуття Фе-дорова у Львів тут існувала друкарня і були виготовлені слов'я-но-руські книги, а московський першодрукар тіль'ки поновив занедбане друкарське діло, висловив також відомий польський історик XIX ст. Баидке. Таке ж твердження зустрічаємо і в працях галицького історика Д. Зубрицького.
Мистецтво. У житловому будівництві цього періоду, як і ч часи Київської Русі, переважали дерев'яні будинки. З кам'яних споруд у Києві було відбудовано старовинну Десятинну церкву, відреставровано Софійський собор.
Окреме місце в архітектурі займають укріплення і житлові споруди гетьманської столиці в Чигирині та резиденції Б. Хмельницького в Суботові. У XVII ст. гетьманська столиця, як і Су-ботів, мала сильні укріплення. Для порівняння можна сказати, що площа укріплень Кам'янця-Подільського була удвічі, а Ос-
124
трозького замку втричі меншою, ніж площа укріплень Субото-ва. З усіх суботівських споруд збереглася тільки церква св. Іллі, побудована в 1653 р. як гробниця родини Хмельницьких.
У цей час збудовано укріплені замки в Києві, Богуславі та Трипіллі. Трипільський замок мав багато розмальовану церкву, а також палату, яка своєю красою полонила відомого мандрівника Павла Алепського. У венеціанському стилі були споруджені замок у Межиріччі, дім Острозьких у Ярославі, замки у Старому Селі та в с. Свірж біля Львова.
В живописі XVII ст. значного успіху досягає іконографія, набуваючи все виразніших реалістичних рис. Найбільше пам'яток збереглося в околицях Львова, Самбора, Перемишля. На Волині цих пам'яток дійшло до нас близько десятка, на Київщині — декілька. До найкращих зразків іконопису і церковного різьблення того періоду належить іконостас у відбудованому Успенському соборі Києво-Печерського монастиря.
Потреби друкарства і мистецького оформлення книг зумовили розвиток графіки. З того часу збереглося чимало графічних робіт безіменних авторів. Численними гравюрами прикрашені вірші Касіяна Саковича на похорон гетьмана Петра Сагайдачного у 1622 р.; на одній з них зображено здобуття запорожцями турецької кріпості Кафори, па іншій — портрет гетьмана на копі, з булавою в руках, озброєного луком і стрілами, на тлі здобутого ним міста Кафи. Це визначна пам'ятка як літературного, так і образотворчого мистецтва, що прославляє козацтво —-збройну силу українського народу, який піднявся на захист своїх прав. Тут вперше надруковано запорізький герб у вигляді козака з мушкетом на плечі.
В образотворчій спадщині, що дійшла до нас, помітне місце посідає жанр портрета у трьох різновидах: портрети фундаторів, вотивні (жертвувальників) і посмертні — різьблені надгробники. На стінах Успенської церкви в Києві виявлено портрети магнатів Острозьких, Вишневецьких, Ольшанських, а також гетьманів Хмельницького і Мазепи — жертвувальників на цей храм. Серед надгробників відомий різьблений портрет князя Костянтина Острозького в Києво-Печерській лаврі. Найкращою і найстарішою пам'яткою цього жанру вважають надгробний портрет львівського фундатора Успенської церкви Костянтина Корнякта, зображеного перед розп'яттям Хрнста. У гетьманській столиці Чигирині над гробницею Тимоша Хмельницького зображений його портрет у вигляді вершника з мечем у правій і булавою у ліній руці. До цього часу належить і живописний портрет Богдана Хмельницького у хутряній шапці із страусовими перами та з бу-лавою в руці.
Дуже популярною в XVII—XVIII ст. була картина «Козак Мамай», вона прикрашала і панські світлиці, і сільські хати. Це один із кращих зразків українського живопису: козак Мамай
125
змальований у червоних або синіх штанах, у сорочці або голий дсї пояса, він сидить, підібгавши під себе ноги, і грає на бандурі.
У львівській Успенській церкві збереглися також світські жіночі портрети Раїси Вишневецької та Варвари Лянгешівнк.
Із жанрів прикладного .мистецтва у XVII ст. були поширені. геральдика (карбування гербів) і сфрагістика (карбування печаток). Під впливом Польщі, де магнати і шляхта користувались гербами як ознаками свого- роду, в Україні герби також стали дуже модними. їх оформляли в стилі ренесансу, а згодом і раннього барокко. Сфрагістика за своїм характером була національною!. Українська шляхта й духовенство використовували печатки поряд із гербами та вензелями (ініціалами). Мали свої печатки міста, а також окремі міщани. Цікавими були печатки митрополита Іпатія Потія з 1600 р. та митрополита Антона Селяни: вони мали у центрі зображення Богоматері-Оранти.
Розвивалася й така галузь матеріальної культури, як людві-сарство (лиття з міді). Зокрема, відпивалися церковні дзвони, свічники-капделябри, дзбани, вогнепальна зброя. Цікаво, що як гарматам, так і дзвонам надавались імена. Наприклад, у Кие во-Печерській лаврі відомі дзвони: Успенський, Зосин, Благовіст, Скликуй. Поширеним було конвісарство (вироби з олова).
У складних умовах життя народу створювалися думи і пісні, що виконувались у супроводі струнного інструменту. В XVII ст. дуже популярним був торбан (поширений у Польщі, близький до лютні і бандури), у дворах польських та українських магнатів існували професійні музиканти-торбаністи. Відомі були цимбали, скрипка та струнно-клавішний інструмент ліра. Широко побутували такі струнні інструменти, як кобза і бандура. Спііі під бандуру часто служив розрадою козакам у походах, грали на ній хоробрі козаки-характерники, «яких ні кулі, пі шаблі не брали у боях». З кобзою ходили по селах кобзарі.
Література: Бсвзо О. А. Львівський літопис і Острозький літописець, К., 1970; Біленький ГІ. О. Нариси з історії українського мистецтва. Українське мистецтво другої половини XVII— XVIII ст. К., 1981; Ісаевич Я. Д. Братства та їх роль у розвитку української культури XVI—XVIII ст. К., 190»,; Історія української культури. "Під вед. І. Крип'якевича: Львів, 1937; Історія українського мистецтва. У 6-тн т. Т. 2. К., 1907: Історія української літератури. У 2-х т. Т. І. К., 1904; Логвин Г. Н. По Україні. Стародавні мистецькі пам'ятки. К., 1908; Марченко М. І. Історія української культури. З найдавніших часів до середини XVIII ст. К., 1901; Маланюк Є. Нариси з історії на шої культури// Українська культура, 1991, № 0—9; Семчишин М. Тисяча років української культури. Історичний огляд культурного процесу, Нью-Йорк—Париж—Сідней—Торонто, 1985; Овсійчук В. А. Українське мнете'цда) XV! — першої половини XVII ст. Гуманістичні та визвольні ідеї. К., )98ґ>.
126