2. ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ТЕМИ
Управління в галузі природокористування: завдання, функції та методи.
Управління в галузі природокористування – це діяльність держави по організації раціонального використання і відтворення природних ресурсів, охорони навколишнього середовища, а також по забезпеченню режиму законності в еколого-економічних відносинах.
Сутність управління в галузі охорони навколишнього середовища полягає у виконанні таких функцій:
- регулювання;
- нагляду;
- прогнозування;
- планування;
- інформування;
- програмування;
- експертиза;
- досліджень;
- контролю та інших видів виконавчо-розпорядчої діяльності.
Головним завданням управління є реалізація законодавства, контроль за дотримання вимог екологічної безпеки, забезпечення проведення ефективних комплексних заходів щодо раціонального використання природних ресурсів, досягнення узгодженості дій державних і громадських органів в галузі охорони навколишнього середовища.
Основу організації управління навколишнім середовищем і раціональним використанням природних ресурсів становить Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища” (1991) та інші закони і кодекси (земельний, водний, про надра).
Механізм управління природокористуванням об'єднує методи, функції та організаційні структури (органи управління).
Методи управління – це способи впливу на поведінку і діяльність об'єктів управління з метою забезпечення раціонального природокористування і охорони довкілля. Основні з них:
- адміністративні (командно-розпорядчі) – забезпечуються можливістю державного примусу;
- економічні – створюють безпосередню матеріальну зацікавленість суб'єктів господарювання у виконанні необхідних екологічних заходів, рішень органів управління у сфері природокористування;
- соціально-психологічні – методи морального стимулювання (заохочення, подяки).
Законодавчі функції управління.
Законодавчі функції управління в галузі охорони навколишнього середовища здійснюють Верховна Рада України та органи місцевої влади. До виключної компетенції Верховної Ради України в галузі регулювання відносин щодо охорони довкілля належать:
- визначення основних напрямків державної політики в галузі охорони навколишнього середовища;
- затвердження державних екологічних програм;
- визначення повноважень Рад народних депутатів, порядку організації та діяльності органів управління в галузі охорони навколишнього середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки;
- визначення правових основ регулювання відносин у галузі охорони природи, в т.ч. щодо прийняття рішень про обмеження, тимчасове зупинення або припинення діяльності підприємств у разі порушення ними екологічного законодавства;
- встановлення правового режиму зон надзвичайної екологічної ситуації, статусу потерпілих громадян та оголошення таких зон на території держави.
Органи місцевої влади несуть відповідальність за стан навколишнього середовища на своїй території і виконують таку функції:
- забезпечують реалізацію екологічної політики держави;
- дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ, організацій;
- затверджують місцеві екологічні програми;
- організовують вивчення навколишнього середовища;
- забезпечують інформування населення про стан навколишнього середовища;
- здійснюють контроль за дотриманням екологічного законодавства;
- припиняють господарську діяльність підприємств у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього середовища;
- інші функції.
Виконавчі функції управління.
Функції виконавчих органів управління в галузі охорони навколишнього середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, виконавчі та розпорядчі органи місцевої влади, а також спеціально уповноважені на те державні органи.
Кабінет Міністрів України:
- здійснює реалізацію визначеної Верховною Радою України екологічної політики;
- забезпечує розробку державних, міждержавних та регіональних екологічних програм;
- керує зовнішніми зв'язками в галузі охорони навколишнього середовища;
- координує діяльність міністерств, відомств та інших державних установ у питаннях охорони природи;
- встановлює порядок визначення плати за спеціальне користування природними ресурсами, за забруднення навколишнього природного середовища.
Виконавчі та розпорядчі органи місцевої влади мають такі функції:
- реалізація рішень відповідних Рад народних депутатів;
- організація розробки місцевих екологічних програм;
- визначення нормативів плати і розмірів платежів за забруднення навколишнього середовища та розміщення відходів;
- затвердження для підприємств лімітів використання природних ресурсів (газ, електроенергія, нафта та ін.), за винятком державних ресурсів;
- організація збирання, переробки, утилізації і захоронення всіх відходів на своїх території;
- забезпечення систематичного й оперативного (правдивого) інформування населення про стан навколишнього середовища, епідемії, захворювання населення;
- інші функції.
Контроль за станом довкілля.
Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього середовища і використання природних ресурсів є Міністерство екології та природних ресурсів України і його органи на місцях.
До компетенції Міністерства і його органів на місцях належить:
- здійснення комплексного управління в галузі охорони навколишнього середовища, проведення єдиної науково-технічної політики, координація діяльності міністерств, відомств і установ у цій галузі;
- державний контроль за використанням і охороною природних ресурсів (земель, надр, вод, повітря, лісів, тваринного і рослинного світу), а також за додержанням норм екологічної безпеки;
- організація моніторингу (спостереження, оцінка, прогноз) навколишнього середовища, створення і забезпечення державної інформаційної системи;
- затвердження нормативів, правил, стандартів по використанню природних ресурсів та охороні довкілля;
- здійснення державної екологічної експертизи;
- складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання ресурсів;
- підготовка та подання щороку Верховній Раді України Національної доповіді про стан навколишнього природного середовища.
До його компетенції входять і інші контрольно-організаційні та правові функції.
Національна екологічна програма
З метою проведення ефективної і цілеспрямованої діяльності по організації і координації заходів щодо охорони навколишнього середовища, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання і відтворення природних ресурсів розробляється Національна програма. Вона передбачає формування принципово нової свідомості і екологічної культури як могутньої сили, здатної забезпечити гармонізацію і єдність людей з природою упродовж життя кількох поколінь.
Цьому мають сприяти:
- розробка і реалізація екологічно обґрунтованої концепції розвитку економіки, техніки і технології, які б сприяли скороченню обсягів ресурсовидобувних, енергоємних і водомістких галузей промисловості, перехід на екологічно безпечні технології, а в подальшому – екологізацію виробництва;
- скорочення будівництва, не пов'язаного із задоволенням першочергових потреб населення, в містах і регіонах з підвищеним рівнем забруднення навколишнього середовища, спрямування капітальних вкладень і матеріально-технічних ресурсів у зони екологічного лиха, на будівництво природоохоронних об'єктів і створення міцної екологічної інфраструктури;
- створення ефективної системи екологічного законодавства;
- екологічна конверсія промислових підприємств, в першу чергу ВПК, з метою найдоцільнішого використання інтелектуального і виробничого потенціалу, маючи на увазі вирішення гострих екологічних проблем.
Головне завдання Національної екологічної програми полягає в стабілізації якості навколишнього середовища, сприянні комплексному використанню природних ресурсів у поєднанні з інтенсивним соціально-економічним розвитком і збереженням ресурсів біосфери.
Національна екологічна програма формується з окремих міждержавних, державних, галузевих, регіональних та місцевих програм, які спрямовуються на втілення визначених пріоритетів на відповідних рівнях.
Більш детально про пріоритети Національної екологічної програми та екологічної безпеки можна прочитати у посібнику Царенка О.М. та ін. (2001).
Інформаційне забезпечення природоохоронної діяльності.
Управління, планування та програмування природоохоронної діяльності в межах країни, регіонів, міст і селищ, окремих суб'єктів господарської діяльності, складання схем розвитку і розміщення продуктивних сил значною мірою залежить від наявності достовірної інформації. Інформаційне забезпечення природоохоронної діяльності має синтетичних, аналітичний і оперативний характер.
Синтетичний характер інформації обумовлюється регіональними і міжрегіональними її особливостями (медицина, гігієна, метеорологія, біологія, техніка і технологія тощо).
Аналітичний характер обумовлюється чисельністю даних, які необхідно привести до співставлення з метою подальшого аналізу.
Оперативний характер інформації виходить із завдань швидкого реагування на еколого-економічні зміни, що відбуваються у навколишньому середовищі внаслідок порушень його стану з метою зменшення негативних наслідків та попередження подальших негативних змін у майбутньому.
Розрізняють первинну і вторинну (похідну) інформацію. Первинна інформація отримується безпосередньо від об'єкта спостереження. Вторинна інформація є похідною від первинної і отримується, як правило, шляхом аналізу і синтезу наявних даних
Інформація повинна бути опрацьована в динаміці і представлена у порівняльному вигляді. Базою для створення інформаційної системи є статистична звітність, а також матеріали і звіти спеціально уповноважених органів контролю за станом навколишнього середовища та кадастри природних ресурсів.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 Наверх ↑