Європейський Союз: історія зародження об' єднавчої ідеї, становлення та динаміка розвитку
Шифр дисципліни - 7.G3G4G5/GG/GS
Курс 5; семестр S; всього годин - 54; на тиждень - 2 год.; 1,5 кредиту. Обов'язкова
Попередні умови: e.G3G4G5/GG/2.G2, e.G3G4G5/GG/2.13.
Мета курсу: поглибити у студентів уміння аналітичного мислення та навики узагальнення процесів об'єднавчого характеру, які мали й мають місце на Європейському континенті. При опануванні даною дисципліною молодий спеціаліст повинен вміти: аргументовано доводити об'єктивність процесів зародження та розвитку об'єднавчих ідей на Європейському континенті; з науково- практичних позицій аналізувати зміст ініціатив щодо політичної та економічної інтеграції в Європі у 60-х - 80-х роках і динаміку творення спільної політики у сфері закордонних справ та політики безпеки ЄС; обґрунтовувати міжнародно-правові засади створення, функціонування та перспективою розвитку ЄС і місце в цьому процесі України .
На основі теоретичних знань та практичних навиків, отриманих студентом, він повинен не тільки розуміти процеси пов'язані з історією зародження та розвитку об'єднавчої ідеї на Європейському континенті, але й вміти визначати механізми політичної та економічної інтеграції країн Євросоюзу, з'ясовувати здобутки та прорахунки європейської співпраці в історичній перспективі від зародження об'єднавчої ідеї до створення інституційної структури та сучасних процесів розширення ЄС.
Для засвоєння курсу пропонуються такі літературні джерела:
1. Головченко В., Тамм А. Розширення шенгенських кордонів і Україна ІІ Людина і політика. - 2002. - №б (23).
2. Иноземцев В., Кузнецова Е. Возвращение Европы: Объединенная Европа на пути к лидерству в мировой политике (ст. третья)!!МЭ и МО. - 2002. - №4.
3. Копійка В., Шинкаренко Т. Європейський Союз: заснування і етапи становлення. - К.: Видав.дім «Ін Юре», 2001. - 448 с.
4. Міжнародні відносини та зовнішня політика (1980-2000 рр.). - К., 2001.
6. Хозин Г.С. Неразделенная Европа: взгляд из-за океана // США, Канада: экономика, политика, культура. - 2000. - №7.
Викладацький склад:
Струтинський Владислав Євгенович - доцент, кандидат філософських наук.
Методика викладання та методи навчання: лекції, колоквіуми, індивідуальні консультації, ділові ігри, дискусії у поза лекційний час.
Оцінювання:
поточне: контрольні, тестування, усні відповіді; підсумкове: залік (усний).
Видатні постаті української дипломатії ХХ ст. Шифр дисципліни - 6.030405/00/10
Курс 5; семестр 9; всього годин - 54; на тиждень - 2 год. (л); 1,5 кредиту. Обов'язкова
Попередні умови: 6.030405/00/2.05.
Мета курсу: дати студентам знання про історію української дипломатії в контексті політичних бібліографій і діяльності на міжнародній арені керівників зовнішньополітичних відомств України від 1917 р. до сьогодення.
Для її досягнення вивчається дипломатична активність урядів усіх державних утворень, що діяли на українській території з 1917 р. - Центральної Ради, Директорії, Народного Секретаріату, Раднаркому, Державного Секретаріату ЗУНР. На основі отриманих теоретичних знань виробити у студентів потребу в самостійному пошуку знань з даної дисципліни, сформувавши у них дискусійність мислення при опануванні програмним матеріалом. Передбачається спонукати студентів до самостійної роботи з документальними джерелами, науковою літературою.
Розглядаються питання діяльності представників українського дипломатичного корпусу в радянські часи, а також в роки незалежності.
Для засвоєння курсу пропонуються такі літературні джерела:
1. Табачник Д. Історія української дипломатії в особах. - К., 2004. - 840 с.
2. Матвієнко В., Головченко В. Історія української дипломатії ХХ століття у постатях. - К., 2001. - 266 с.
3. Нариси з історії дипломатії України. - К., 2001 - 647 с.
4. Українська державність у ХХ столітті. Історико-політологічний аналіз. -К., 1996. - 438 с. Викладацький склад:
Карпо Василь Леонтійович - доцент, кандидат історичних наук.
Методика викладання та методи навчання: лекції, індивідуальні консультації, дискусії. Оцінювання:
поточне: контрольні, тестування, усні відповіді; підсумкове: залік (усний).
Анатомія близькосхідного конфлікту Шифр дисципліни - 7.030405/00/12
Курс 5; семестр 9; всього годин - 54; на тиждень - 2 год.; 1,5 кредиту. Обов'язкова
Попередні умови: 6.030405/00/3.04, 6.030405/00/2.01, 6.030405/00/3.06.
Мета курсу: сформувати у спеціалістів нове розуміння зовнішньополітичних та соціально- економічних проблем Близького Сходу, поглибити знання щодо причин та характеру арабо- ізраїльського конфлікту, який триває вже більше півстоліття. Одним з важливих завдань є спрямувати самостійну роботу студентів на вивчення монографічної літератури, документів, матеріалів преси, інтернет-ресурсів з даної проблематики. При опануванні дисципліною студент повинен знати: особливості зовнішньополітичного курсу країн, задіяних у конфлікті, а також держав зацікавлених у його вирішенні. Студент повинен уміти: аналізувати проблеми розвитку арабо- ізраїльського конфлікту як в історичній ретроспективі, так і в сучасних геополітичних умовах з врахуванням позиції сШа, ЄС та України щодо його можливого розв'язання.
На основі отриманих теоретичних знань та практичних умінь, виробити у студентів потребу у самостійному пошуку знань, створивши умови для формування прогностичного та дискусійного погляду на одну з актуальних проблем сучасних міжнародних відносин.
Для засвоєння курсу пропонуються такі літературні джерела:
1. Тораваль И. Мусульманская цивилизация. Энцикл. словарь.- М., 2001.
2. Эпштейн А.Д. Бесконечное противостояние. Израиль и арабский мир: войны и дипломатия. История и современность. - М., 2003.
3. Бар-Зохар М. Бен-Гурион. - Р-на-Д., 1998.
4. Медведко Л.И. К востоку и западу от Суэца. - М., 1980.
5. Гутман И., Шацкер Х. Катастрофа и ее значение. Иерусалим, 1990.
6. Звягельская И.Д. Роль военной верхушки в формировании государственной политики Израиля. - М., 1982.
Викладацький склад:
Фісанов Володимир Петрович - професор, доктор історичних наук.
Методика викладання та методи навчання: лекції, колоквіуми, презентації, індивідуальні консультації, проведення дискусій у позалекційний час.
Оцінювання:
поточне: контрольні, тестування, усні відповіді; підсумкове: залік (усний).
Стосунки України з державами Центрально-Східної Європи Шифр дисципліни - 7.030405/00/11
Курс 5; семестр 9; всього годин - 54; на тиждень - 2 год.; 1,5 кредиту. Обов'язкова
Попередні умови: 6.030405/00/2.02, 6.030405/00/2.03, 6.030405/00/3.05.
Мета курсу: ознайомити студентів з окремими аспектами зовнішньополітичної діяльності України у регіоні Центрально-Східної Європи і визначити основні напрямки зовнішньополітичної діяльності України. Крім цього спецкурс ознайомлює студентів з аспектами українсько-російських відносин. Курс розкриває специфіку європейської інтеграції та її впливу на відносини між Україною і країнами Центрально-Східної Європи; відображає реалізацію інтеграційних схем України у просторі СНД і співробітництво України з країнами Чорноморського регіону; з'ясовує ідею Балто-Чорноморського співробітництва. Під час проведення спецкурсу студенти ознайомляться із діяльністю Євроазіатського Економічного Співтовариства, а також економічним аспектом взаємин між Україною і країнами Центрально-Східної Європи. Крім цього у спецкурсі будуть представлені прогнози розвитку взаємовідносин між Україною і країнами Центрально-Східної Європи, а також перспективи розвитку інтеграційних процесів у СНД.
Таким чином, студент після опанування даною дисципліною володітиме значними знаннями з проблеми формування доброзичливого зовнішньополітичного оточення для України і перспектив взаємовідносин між Україною і іншими країнами Центрально-Східної Європи.
Для кращого засвоєння курсу пропонується такі літературні джерела:
1. Бершеда Є.Р., Сухоруков А.І., Острий О.Г. Співробітництво України і Російської Федерації в інвестиційній сфері та економічна безпека України: Монографія / Рада національної безпеки і оборони України, Національний ін-т українсько-російських відносин. - К., 1999. - 120 с.
2. Бжезинский З. Великая шахматная доска. Господство Америки и ее геостратегические императивы. - М.: Междунар. отношения, 1998. - 256 с.
3. Васильева Н. Международные экономические отношения России (на рубеже ХХ-ХІ веков). - М.: МЭГУ, 1998. - 200 с.
4. Гаджиев К. Геополитика. - М.: Междунар. отношения, 1997. - 384 с.
5. Киссинджер Г. Дипломатия. - М.: Ладомир, 1998. - 847 с.
6. Україна 2000 і далі: Геополітичні пріоритети та сценарії розвитку - Кол. моногр. (укр. і англ. мовами) - К.: НІСД, 1999. - 384 с.
Викладацький склад:
Моцок Віталій Іванович - доцент, кандидат політичних наук.
Методика викладання та методи навчання: лекційні заняття, індивідуальні консультації, дискусії, рольові ігри;
Оцінювання:
поточне: контрольні, тестування, усні відповіді; підсумкове: екзамен (усний).
25 26 27 28 29 30 31 32 Наверх ↑