131. Технологія “клієнт-сервер”. Моделі реалізації цієї технології.

Технологія клієнт - сервер, яка широко застосовується при роботі з базами даних в мережі, відома вже давно і найчастіше застосовувалась у великих організаціях. Сьогодні, з розвитком INTERNET, ця технологія все частіше приваблює погляди розробників програмного забезпечення, оскільки в світі нагромаджено величезну кількість інформації по різноманітних питаннях і найчастіше ця інформація зберігається в базах даних. Технологію клієнт - сервер можна описати наступним алгоритмом:

· клієнт формує і посилає запит до бази даних серверу, вірніше - до програми, яка обробляє запити;

· ця програма проводить маніпуляції з базами даних, що знаходяться на сервері, у відповідності з запитом, формує результат і передає його клієнту;

· клієнт отримує результат, відображає його на дисплеї і чекає подальших дій користувача. Цикл повторюється до того часу, поки користувач не завершить роботу з сервером.

Стандартне програмне забезпечення, що реалізує технологію клієнт – сервер, має хорошу масштабованість (ефективне використання нарощеного апаратного забезпечення), стійкість в роботі, захист від несанкціонованого доступу і потужність при роботі з великими проектами в галузі баз даних.

Конкретно все залежить від того, де знаходиться клієнт та сервер, і як клієнт під’єднаний до серверу. Користувач на клієнтському комп’ютері в програмі перегляду заповнює запропоновану форму або вибирає подальшу дію. Броузер (програма пошуку) по натиску однієї з кнопок на формі пересилає дані із заповненої форми або відображає заново отримані в результаті деякої операції. Не важливо, до якої з мереж під’єднаний клієнт. Він навіть може бути віддаленим користувачем і з’єднуватися по модему. Програма приймає дані, перевіряє їх і формує запит до монітора баз даних або отримує від нього результат. Отримавши запит, монітор опрацьовує його і тоді, якщо не сталося помилок обробляє і відправляє потрібні дані програмі. На диску сервера зберігається база даних, що модифікується по запиту клієнта. При такому режимі роботи забезпечується високий рівень безпеки бази даних як від збоїв обладнання і програм, так і від несанкціонованого доступу, висока продуктивність, навантаження на мережу падають, але зростають вимоги до серверу.

132. Технологія “файл-сервер”. Моделі реалізації цієї технології.

Файл сервер - це сервер на якому зберігаються файли, тобто сервер призначений для зберігання файлів та організації загального доступу до них (з розмежуванням прав, квотами і т.п.)

Файл-серверні додатки - додатки, схожі за своєю структурою з локальними програмами та використовують мережевий ресурс для зберігання програми і даних.

 Функції сервера: зберігання даних.

Опції клієнта: запити до файл-серверу, обробка даних відбувається виключно на стороні клієнта, відправка даних назад сервера.

Кількість клієнтів обмежена десятками.

Плюси: низька вартість розробки; висока швидкість розробки; невисока вартість оновлення та зміни ПЗ.

Мінуси: низька продуктивність (залежить від продуктивності мережі, сервера, клієнта); погана можливість підключення нових клієнтів; ненадійна система.

 Величезним мінусом цієї технології є максимальний час очікування клієнтів. Поки з базою даних працює один клієнт, інші знаходяться в черзі. При цьому клієнтам передаються не результати запитів, а ПОВНІСТЮ ТАБЛИЦЯ (И). Якщо таблиці займають величезний об'єм, то доводиться тривалий час очікувати передачі даних по мережі.

Файл-серверна технологія - це робота в мережевому просторі з доступом до файлів СУБД, що зберігаються на сервері.

 При невеликих обсягах даних ця схема цілком задовольняє всім сучасним вимогам, але із збільшенням числа комп'ютерів в мережі або зростанням БД починають виникати проблеми, пов'язані з різким падінням продуктивності. Це пов'язано із збільшенням обсягу даних, переданих по мережі, так як вся обробка проводиться на комп'ютері користувача. Якщо користувачеві потрібно пара рядків з таблиці обсягом у сотні тисяч записів, то спочатку вся таблиця з файл-сервера передається на його комп'ютер, а потім СУБД відбирає потрібні записи. У цьому випадку тривалі перерви в роботі можна скоротити, перейшовши на технологію клієнт-сервер.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66  Наверх ↑