39. Контроль операцій із основними засобами та нематеріальними активами в умовах комп’ютерного обліку.
При організації проведення аналізу з використанням ПЕОМ аналітик повинен добре орієнтуватися в автоматизованих системах обліку та аналізу, а також розумітися на принципах розподілу функцій взаємного контролю серед працівників облікової служби підприємства.
Контроль операцій з обліку основних засобів передбачає: перевірку документування операцій руху основних засобів; перевірку організацію поточного обліку наявності та руху основних засобів та складання звітності; контроль за розрахунком амортизації та зносу основних засобів; аналіз системи документування операцій із ремонту основних засобів; аналіз організації поточного обліку ремонту основних засобів, складання звітності.
Методи і засоби, які застосовуються для аналізу і контролю обліку ОЗ і НА, побудованого на основі автоматизованих систем обробки економічної інформації, групуються наступним чином:
- робота в реальному режимі часу з реальними даними;
- робота із статистичними даними;
- робота з імітаційними даними;
- проведення аналізу спеціальними програмними засобами.
Програми загального призначення з аналізу припускають роботу певних тестів на фактичних даних. За допомогою таких програмних засобів здійснюються перевірка й аналіз записів на підставі певних критеріїв з метою визначення їх якості, повноти, і правильності. Таке програмне забезпечення дає змогу здійснити тестування розрахунків, необхідні перерахунки і порівняти отримані результати з нормативними даними. Крім того, контролюють правильність відновлення даних.
Етапи контролю у компютерному середовищі з використанням спеціалізованих програм:
На першому етапі визначаються завдання, які необхідно вирішити при аналізі за допомогою спеціального програмного забезпечення.
На другому етапі складається план виконання поставлених завдань і оцінюється реальність застосування програмних засобів.
На третьому етапі налагоджуються стандартні програмні засоби і розробляються нові засоби, необхідні для аналізу. Існуючі програмні засоби адаптуються до фактичних облікових даних.
На наступному етапі перевіряються сформовані на машинних носіях дані з метою підтвердження їх незмінності, оцінюється стан підприємства, здійснюється тестування та обробка за запланованою моделлю, аналіз одержаної інформації, її оцінка за допомогою бази знань і формування комп'ютерного висновку за позиціями, що аналізуються.
На останньому етапі відбувається оцінка отриманих результатів аналізу.
Автоматизація аналізу основних засобів в сучасних економічних умовах має дуже велике значення, оскільки дозволяє отримувати точні оперативні дані про стан підприємства на кожний день і своєчасно відреагувати на них з метою недопущення небажаних результатів діяльності підприємства.
40. Контроль операцій на рахунках в банку та інших грошових коштів в умовах комп’ютерного обліку.
В умовах автоматизації бухгалтерського обліку кожен бухгалтер повинен вміти породити контроль всіх проведених господарських операцій на підприємстві, перевіряти правильність оформлення і відображення проведень.
Для здійснення всіх видів банківських операцій, та для зберігання грошових коштів суб'єкти . відкривають рахунки у будь-яких банках України за власним вибором і за згодою цих банків.
У суб. госп. облік наявності та руху грош.коштів відображається на рах. 31 “Рахунки в банках”, який має такі субрахунки:
311 “Поточні рахунки в нац. валюті”;
312 “Поточні рах. в іноз. валюті”;
313 “Інші рах. в банку в нац. валюті”;
314 “Інші рах. в банку в іноз. валюті”.
За дебетом рахунка 31 “Рахунки в банках” відображається надходження грошових коштів, за кредитом - їх використання.
Субрахунки 312 “Поточні рахунки в іноземній валют”" та 314 “Інші рахунки в банку в іноземній валюті” призначені для узагальнення інформації про наявність та рух грошових коштів в іноземній валюті.
При проведенні перевірки безготівкових грошових операцій слід перевірити інформацію, відображену на цих рахунках.
Джерелами даних для контролю операцій на рахунках у банках є виписки банку з особових рахунків і прикладені до них виправдувальні документи, а також записи в облікових регістрах за рахунком 31 "Рахунки в банках". Насамперед, треба звірити залишки коштів, відображених у виписках за відповідними рахунками, із залишками коштів, що значаться за обліковими даними. Однак рівність залишків не гарантує тотожності оборотів за виписками банку і за балансовим рахунком, оскільки при обробці виписок може бути допущено навмисне зменшення оборотів за дебетом і кредитом рахунка на однакову суму з метою приховати зловживання. Тому слід перевірити відповідність оборотів за дебетом і кредитом рахунка за виписками банку за кожний місяць даним оборотів за обліковими реєстрами. Важливо також перевірити повноту і достовірність банківських виписок . Залишок коштів на кінець періоду в попередній виписці банку за рахунком має дорівнювати залишку коштів на початок періоду в наступній виписці. Правильність виписки визначають шляхом перевірки всіх її реквізитів.
У випадку відсутності окремих виписок слід також звернутися до установи банку.
Крім того, слід впевнитися, що всі здійснені через банк операції є реальними і підтверджені відповідними справжніми (автентичними) документами. Бувають випадки, коли їх підробляють, що дає можливість, застосовуючи неправильну кореспонденцію рахунків, приховувати в обліку зловживання на значні суми. Одночасно з'ясовують правильність кореспонденції рахунків, бо деколи зловживання можуть бути приховані шляхом складання неправильних бухгалтерських проводок, не підтверджених документами.
Важливим моментом при контролі є також перевірка правильності та обґрунтованості перерахування коштів за товарно-матеріальні цінності, для чого порівнюють суми, вказані в платіжних документах, із даними виписки банку і записами на рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками і підрядниками" або на рахунку 37 "Розрахунки з різними дебіторами". Тут за прибутковими документами перевіряють повноту і правильність оприбуткування товарно-матеріальних цінностей.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 Наверх ↑