Аудит компонентів

9. Якщо аудитор материнської компанії є також аудитором дочірніх

  компаній, філій чи підрозділів (компонентів), то на рішення аудитора про

  те, чи посилати окремий лист-зобов'язання компоненту, впливатимуть такі

  чинники:

• хто призначає аудитора компонента;

необхідність складання окремого аудиторського висновку щодо

  компонента;                                                                  

вимоги законодавства;

обсяг роботи, виконаної іншими аудиторами;

частка материнської компанії у статутному капіталі;

ступінь незалежності управлінського персоналу компонента.

Повторні аудиторські перевірки

У разі проведення повторної аудиторської перевірки аудиторові слід
    розглянути, чи вимагають обставини перегляду умов завдання, та чи
    є необхідність нагадати клієнтові про діючі умови завдання.

Аудитор  може  прийняти  рішення  не  складати  щоразу новий
лист-зобов'язання. Проте складання нового листа може бути доречним,
якщо є:

будь-яка ознака, що вказує на неправильне розуміння клієнтом мети та
  обсягу аудиторської перевірки;

будь-які переглянуті або особливі умови завдання;

недавні зміни у складі старшого та найвищого управлінського
  персоналу, ради директорів;

значні зміни в структурі власності;

значні зміни характеру або масштабів бізнесу клієнта;

• вимоги законодавства.

Прийняття зміни в завданні

Якщо до завершення завдання до аудитора звернулися з проханням

    змінити умови завдання на такі, що забезпечують нижчий рівень
    впевненості, аудиторові слід розглянути доцільність такої зміни.

Прохання клієнта до аудитора змінити умови завдання може бути
викликане зміною в обставинах, що впливають на необхідність послуги,
неправильним  розумінням  характеру  аудиторської  перевірки або
супутніх послуг, що їх запитували спочатку, або обмеження обсягу
завдання, що встановлюється управлінським персоналом або викликане
обставинами. Аудитор повинен ретельно вивчити причину, що лежить в
основі цього прохання, зокрема, можливі наслідки обмеження обсягу
завдання.

Зміна обставин, що впливає на вимоги суб'єкта господарювання, або

    неправильне розуміння характеру послуги, що її запитували спочатку, як

      правило, вважається обґрунтованою причиною зміни умов завдання. І     навпаки, зміну не можна вважати обгрунтованою, якщо з'ясувалося, що вона спричинена неточною, неповною (чи незадовільною в іншому сенсі) інформацією.

15.  Перш, ніж погодитися на зміну умов завдання з аудиторської перевірки на умови завдання з надання супутніх послуг, аудиторові, залученому для проведення аудиторської перевірки відповідно до МСА, слід, окрім перерахованих вище, розглянути будь-які юридичні та пов'язані з договором наслідки змін.

16.  Якщо аудитор дійде висновку, що зміна умов завдання обґрунтована, а також, якщо вже виконана робота аудитора відповідає МСА, застосовним зміненого завдання, тоді підготовлений висновок повинен відповідати переглянутим умовам завдання. Щоб уникнути введення користувача в оману, висновок не повинен містити посилання на:

    а) початкове завдання;

    б) будь-які процедури, що могли бути виконані відповідно до

      початкового завдання, за винятком випадків, якщо завдання

      змінюється на завдання з погоджених процедур, і, отже, посилання на

      проведені процедури є звичайним елементом висновку.

17.  У разі змін умов завдання аудиторові й клієнту треба погодити нові умови.

18.  Аудиторові не слід погоджуватися на зміну умов завдання, якщо для  неї немає обґрунтованого виправдання. Прикладом може бути завдання з аудиторської перевірки, коли аудитор не може одержати достатні та відповідні аудиторські докази щодо дебіторської заборгованості, а клієнт просить змінити умови завдання та замінити аудиторську перевірку на завдання з огляду для того, щоб уникнути умовно-позитивної думки або відмови від висловлення думки.

19.  Якщо аудитор не може погодитися на зміну умов завдання, і йому не дозволяють продовжувати початкове завдання, він повинен відмовитися від виконання завдання та з'ясувати, чи існує договірне або будь-яке інше зобов'язання, відповідно до якого аудиторові необхідно звітувати іншим сторонам (наприклад, найвищому управлінському персоналові або акціонерам) про обставини, що стали  причиною відмови.

Особливості застосування в державному секторі

1.  Мета листа-зобов 'язання про проведення аудиторської перевірки

    полягає  в інформуванні суб'єкта, що підлягає аудиту, про характер

    завдання, а  також в роз 'ясненні відповідальності сторін. Як правило,

    аудиторів державного сектору призначають згідно з законами та  нормативними актами, що регулюють проведення аудиторських перевірок в державному секторі, тому використання листів-зобов’язань про проведення аудиторської перевірки не є поширеною практикою. Проте лист, у якому викладено характер завдання або визнано завдання не зазначене в законодавстві, може бути корисним для обох сторін. Аудиторам державного сектору слід ретельно розглянути необхідність складання листа-зобов 'язання про проведення аудиторської перевірки при прийнятті завдання.

2.  Параграфи 12—19 цього МСА визначають дії, які може виконати аудитор приватного сектору, якщо є спроби змінити завдання про проведення аудиторської перевірки так, щоб воно забезпечувало більш низький рівень впевненості. У державному секторі можуть діяти особливі законодавчі вимоги, що регулюють повноваження аудитора; наприклад, від аудитора можуть вимагати надати висновок безпосередньо міністрові, законодавчому органу або громадськості у випадку, якщо управлінський персонал (в тому числі голова підрозділу) намагається обмежити обсяг аудиторської перевірки.

Приклад листа-зобов'язання про проведення аудиту

Приклад листа-зобов'язання про проведення аудиторської перевірки

Цей лист призначений для використання як зразок відповідно до викладеного в даному МСА та може змінюватися відповідно до конкретних вимог і обставин.

Раді директорів  або відповідному представнику вищого управлінського персоналу:

Ви звернулися до нас із проханням про проведення аудиторської перевірки

бухгалтерського балансу_______(назва суб'єкту господарювання) станом

на _______, а також звіту про фінансові результати, про рух грошових коштів та приміток за рік, що завершується на цю дату. Цим листом ми раді підтвердити прийняття нами і наше розуміння цього завдання. Аудиторська перевірка буде проведена нами з метою висловити думку про фінансові звіти.

Ми проводитимемо аудиторську перевірку відповідно до Міжнародних стандартів аудиту (або вкажіть відповідні національні стандарти або практику). Ці стандарти вимагають, щоб ми планували та проводили аудиторську перевірку з метою одержання обґрунтованої впевненості в тому, що фінансові звіти не містять суттєвих викривлень. Аудит передбачає перевірку шляхом тестування свідчень, що підтверджують суми та розкриття інформації у фінансових звітах.  Аудиторська перевірка також включає оцінку застосовуваних принципів бухгалтерського обліку та суттєвих облікових оцінок, здійснених управлінським персоналом, а також оцінювання подання фінансових звітів у цілому.

У зв’язку з тестовим характером аудиторської перевірки та іншими властивими аудиторській перевірці обмеженнями (разом з обмеженнями, властивими будь-якій системі бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю) існує неминучий ризик того, що навіть деякі суттєві викривлення можуть залишитися невиявленими.

Окрім нашого висновку про фінансові звіти ми плануємо надати Вам окремий лист, який стосується будь-яких помічених нами суттєвих недоліків в системах бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю.

Ми нагадуємо Вам , що відповідальність за підготовку фінансових звітів, у тому числі за відповідне розкриття інформації, несе управлінський персонал компанії. Сюди входить ведення відповідних облікових записів та здійснення заходів внутрішнього  контролю, вибір та застосування облікової політики та охорона активів компанії. Ми просимо управлінський персонал компанії (і це є частиною процесу аудиторської перевірки) надати письмове підтвердження щодо пояснень, зроблених у зв’язку з аудиторською перевіркою.

Ми сподіваємося на повноцінну співпрацю з Вашим персоналом і на те, що нам буде надано всі записи, документацію та іншу інформацію, потрібну в зв’язку з нашою аудиторською перевіркою. Наш гонорар (що виплачується на основі рахунків, які будуть виставлятися відповідно до виконаних робіт) розраховується, виходячи з часу, витраченого фахівцями на проведення аудиторської перевірки, та містить покриття поточних витрат. Погодинна оплата варіюється залежно від ступеня відповідальності фахівців, їх досвіду та необхідної кваліфікації.

Цей лист вважається дійсним протягом наступних років до моменту припинення терміну його дії, внесення змін або заміни цього листа іншим.

Просимо Вас підписати та повернути доданий примірник цього листа на доказ того, що він відповідає Вашому розумінню умов проведення нами аудиторської перевірки фінансових звітів.

XYZ & Cо.

Підтверджено від імені компанії АВС.

(підпис)

…………………..

Прізвище та посада

Дата

МСА 210, переглянутий внаслідок прийняття МСА 700 (переглянутого) (дату набуття чинності буде визначено пізніше)

МСА 700 (переглянутий) «Висновок незалежного аудитора щодо повного пакету фінансових звітів загального призначення», виданий в грудні 2004 р. та чинний для аудиторських висновків, датованих 31 грудня 2006р., або пізніше, викликав відповідні зміни в МСА 210. Впровадження цих змін відкладено до набуття чинності запропонованим МСА 800 (Переглянутим ) «Особливі міркування – аудит фінансових звітів спеціального призначення та конкретних елементів, рахунків або статей фінансового звіту» (дату ще не визначено).

Вступ

1. Метою цього Міжнародного стандарту аудиту (МСА) є встановлення

  стандартів та надання рекомендацій щодо:

  а) погодження умов завдання з замовником;

  б) складання відповіді аудитора на прохання замовника змінити умови

    завдання на такі, що забезпечать більш низький рівень впевненості.

2. Аудитор і замовник повинні погодити умови завдання. Погоджені

  Умови треба задокументувати в листі-зобов’язанні або в будь-якій іншій

  формі договору, яка є зручною.

3. Цей МСА покликаний допомогти аудитору в підготовці литів-зобов’язань,

  що стосуються аудиторських перевірок фінансових звітів.

4. У деяких країнах мета та обсяг аудиторської перевірки, а також обов’язки

  аудитора встановлюються законом. Але навіть за таких обставин листи-

  зобов’язання, з погляду аудитора, можуть містити інформацію, корисну

  для замовників.

Листи-зобов’язання про проведення аудиторської перевірки

5. В інтересах і замовника, і аудитора доцільно, щоб аудитор (бажано до

  початку проведення аудиторської перевірки) надіслав замовникові лист-

  зобов’язання, що допоможе уникнути непорозумінь щодо завдання. Лист-

  зобов’язання документує і підтверджує прийняття призначення аудитором,

  мету та обсяг аудиторської перевірки, ступінь відповідальності аудитора

  перед клієнтом і форму будь-яких звітів та висновків.

Основний зміст

6. Форма і зміст листів-зобов’язань про проведення аудиторської перевірки

  для різних замовників можуть різнитися, але в них обов’язково

  зазначають:

  • мету аудиторської перевірки фінансових звітів;

  • відповідальність управлінського персоналу за фінансові звіти, як це

    викладено в МСА 200 «Мета та загальні принципи аудиторської

    перевірки фінансових звітів»;

  • концептуальну основу фінансової звітності, прийняту управлінським

   персоналом для підготовки фінансових звітів, тобто застосовану

   концептуальну основу фінансової звітності;

  • обсяг аудиторської перевірки, в тому числі посилання на чинне

   законодавство, положення та норми професійних організацій, яких

   дотримується аудитор;

  • форма будь-яких звітів і висновків чи інший спосіб повідомлення

    результатів завдання;

  • той факт, що в зв’язку з тестовим характером аудиторської перевірки та

   іншими властивими аудиторській перевірці обмеженнями, разом з

   обмеженнями, властивими будь-якій системі бухгалтерського обліку та

   внутрішнього контролю, існує неминучий ризик того, що навіть деякі

   суттєві викривлення можуть залишитися невиявленими;

  • вимогу про вільний доступ до всіх бухгалтерських записів, документації

   та іншої інформації, що її запитують у зв’язку з проведенням

   аудиторської перевірки.

7. Аудитор може також указати в листі на:

  • заходи, пов’язані з плануванням аудиторської перевірки;

  • можливу необхідність отримання від управлінського персоналу

   письмових підтверджень, які стосуються пояснень, зроблених у зв’язку з

   аудиторською перевіркою;

  • прохання про підтвердження замовником умов завдання шляхом

   підтвердження отримання ним листа-зобов’язання;

  • опис будь-яких інших листів, звітів чи висновків, які аудитор планує

   видати замовнику;

  • порядок обчислення суми гонорару та форму розрахунків.

8. За потреби можна:

  • укласти домовленість про залучення інших аудиторів та експертів з

   деяких аспектів аудиторської перевірки;

   • укласти домовленість про залучення внутрішніх аудиторів, а також інших

    працівників замовника;

   • координувати роботу з попереднім аудитором (якщо даний аудитор

    працює із замовником уперше);

  • обмежити відповідальність аудитора там, де це можливо;

  • посилатися на будь-які подальші угоди між аудитором та замовником.

Приклад листа-зобов'язання про проведення аудиторської перевірки наведено в Додатку.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32  Наверх ↑