7.Хімічні опіки та їх попередження
Хімічні опіки виникають при місцевій взаємодії хімічно активних речовин (твердих, рідких, газоподібних) на шкіру, дихальні шляхи та очі. Ступінь опіку залежить від хімічної активності та токсичності речовини, її концентрацїї, часу дії, а також чутливості шкіри потерпілого.
Розрізняють опіки 4 ступенів. Опік першого ступеня характеризується почервонінням, припухлістю шкіри та хворобливістю. При опіках другого ступеню з’являються пухлини та можливі наступні захворювання шкіри. При опіках третього ступеня, виникають ділянки омертвіння тканини. Опіки четвертого ступеня характеризуються ураженням не лише всієї товщини шкіри але і глибоколежачих тканин та органів.
Соляна, сірчана, азотна, фтористоводнева та інші кислоти, хромовий ангідрид, а також концентровані лужні розчини (їдкий калій, їдкий натрій та розчини аміаку), попадаючи на шкіру, викликають хімічні опіки, при чому лужні опіки характеризуються більшою глибиною ураження, що пояснюється лугом жирового жирового шару шкіри та розчиненням білкових речовин. Особливо небезпечним є попадання шматочків твердого лугу в очі та коси; і аміак та перекись водню при пропаданні в очі можуть викликати сліпоту.
При опіках хімічними речовинами, що здатні прилипати до шкіри (гарячі смоли, жовтий фосфор та інше), виникає ще і небезпека загального отруєння організму.
Всі працюючі з агресивними речовинами повинні бути забезпечені відповідним спецодягом. Для захисту очей від попадання кислоти та лугів необхідно застосовувати захисні окуляри.
В випадку опіку необхідно якомога скоріше та ретельніше промити уражене місце сильним струменем чистої води. Тому до робочих місць мають бути підведені шланги з наконечниками та кранами, що легко відкриваються. Для промивки очей встановлюють фонтанчики. При відсутності водопроводу встановлюють ємності з водою.
Основні підприємства по здійсненню першої допомоги при хімічних опіках зводяться до наступного:
· При опіках хімічними речовинами, особливо кислотами та лугом, уражену ділянку шкіри швидко промивають великою кількістю води;
· Якщо опік викликано лужними металами, а також фосфором, то необхідно тампоном з вати зняти із шкіри залишки цих речовин, а потім промити 5% розчином соди та марганцевокислого калію.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 Наверх ↑