2.Пожежонебезпечні властивості матеріалів і речовин.
Горіння газів
Горінням називають складний хімічний процес перетворення речовин, який супроводжується виділенням значної кількості тепла і випромінюванням світла.
Для виникнення і розвитку процесу горіння необхідно: горюча речовина, окислювач, джерело запалювання.
Основними показниками пожежовибухонебезпечності газів є:
1. Група горючості.
2. Температура самозагоряння.
3. Нижня і верхня концентраційні межі поширення вогню чи запалювання.
4. Температурні межі поширення вогню чи запалювання.
5. Мінімальна енергія запалювання.
Група горючості. Горючість – здатність речовин і матеріалів до горіння.
Температура самозапалювання – найнижча температура речовини (газу), при якій в умовах спеціальних випробувань проходить різке збільшення швидкості екзотермічних реакцій, яке призводить до полум’яного горіння. Нижня (верхня) концентраційна границя розповсюдження вогню (запалення) – це мінімальна кількість горючого в суміші, при якій можливе розповсюдження вогню по суміші на будь-яку відстань від джерела запалювання.
Температурні межі поширення вогню – це такі температури речовини, при яких його насичені пари створюють в конкретному окислювальному середовищі концентрації, рівні відповідно нижній і верхній концентраційним межам розповсюдження вогню. Мінімальна енергія запалювання - найменше значення енергії електричного розряду, яка може запалити найбільш легкозаймисту суміш газу, пари чи пилу з повітрям.
Горіння і вибуховість пилу
Пил - дисперсна система, яка складається з газоподібного дисперсного і твердого середовища. При знаходженні пилу в повітрі дисперсна система називається аерозолем. Пил, що осів з повітря має назву аерогель, або часто гель. Найбільшу небезпеку представляє пил, який є у повітрі, тобто аерозоль, він може не тільки горіти, але й вибухати.
Пил за небезпекою запалювання і вибуху в приміщенні поділяється на чотири класи:
– I клас - вибухонебезпечний пил в стані аерозолю з нижньою межею запалювання при концентрації до 15г/м3.
– II клас - те ж саме з нижньою межею запалювання 16–65г/м3 (дерев’яна мука, льняний пил і ін.).
– III клас - найбільш пожежонебезпечний пил, що осів з температурою самозапалення до 250°С (тютюновий, бавовняний пил).
– IV клас - пожежонебезпечний пил з температурою самозапалення >250° (пил вугілля з зольністю 32-36%, пил дерев’яних опилків).
Нижні границі вибуховості пилу IV, III класів вище 65мг/м3. Найдисперсніша система (сильніше розвинута поверхня) тим нижча температура самозапалення і ширший температурний інтервал, в якому є можливість вибуху.
На швидкість горіння аерозолів впливає концентрація і дисперсність пилу, вологість пилу і повітря, швидкість руху повітря, кількість кисню в хмарі. Горіння пилу не відрізняється від горіння твердих речовин за характером, але проходить більш енергійно. У виробничих умовах аерогель – це значна пожежо- і вибухонебезпека, оскільки виникнення навіть невеликого спалаху запалюється і призводить до створення аерозолю, горіння якого може закінчитися вибухом.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 Наверх ↑