4. Блокувальні пристрої
.Блокувальні пристрої виключають можливість проникнення людини в небезпечну чи зону усувають небезпечний фактор на час перебування людини в небезпечній зоні. За принципом дії розрізняють механічні, електричні, фотоелектричні, радіаційні, гідравлічні, пневматичні і комбіновані блокувальні пристрої.
Широко відоме застосування фотоелектричних блокувальних пристроїв у конструкціях турнікетів, установлених на входах станції метрополітену, на підприємствах радіопромисловості. Прохід через турнікет контролюється світловими променями. При несанкціонованій спробі проходу через турнікет людини на станцію (не пред'явлена магнітна картка) він перетинає світловий потік, що падає на фотоелемент. Зміна світлового потоку дає сигнал на вимірювально-командний пристрій, що пускає в хід механізми, що перекривають прохід. При санкціонованому проході блокувальний пристрій відключається
Різні пристрої, що сигналізують, призначені для інформації персоналу про роботу машин і устаткування, для попередження про відхилення технологічних параметрів від чи норми про безпосередню погрозу.
По способі представлення інформації розрізняють сигналізацію звукову, візуальну (світлову) і комбіновану. (світлозвукову). У газовому господарстві використовують однораціонну (по запаху) сигналізацію про витік газу, підмішуючи до газу речовини, що пахнуть.
У гучних умовах рекомендується використовувати візуальну сигналізацію, що включає різні джерела світла, світлові табло, колірне фарбування і т.д. Для звукової сигналізації використовують чи сирени дзвоники.
У залежності від призначення всі системи сигналізації прийняті поділяти па оперативну, попереджувальну і пізнавальну. Оперативна сигналізація представляє інформацію про протікання різних технологічних процесів. Для цього використовуються різні вимірювальні прилади амперметри, вольтметри, манометри, термометри й ін. Попереджувальна сигналізація включається у випадку виникнення небезпеки. У пристрої цієї сигналізації використовують усі перераховані вище способи представлення інформації.
Пізнавальна сигналізація служить для виділення найбільш небезпечних вузлів і механізмів промислового устаткування, а також зон. У червоний колір офарблюють сигнальні лампочки, що попереджають про небезпеки, кнопку «стіп»», протипожежний інвентар, струмоведучі шини й ін. У жовтий — елементи будівельних конструкцій, що можуть бути причиною одержання травм персоналом, внутрішньозаводський транспорт, огородження, установлювані на границях небезпечних зон, і т.д. У зелений колір офарблюють сигнальні лампи, двері евакуаційних і запасних виходів, конвеєри, рольганги й інше устаткування.
Крім відмітного фарбування, використовують і різні знаки безпеки. Ці знаки наносять на цистерни, контейнери, електроустановки й інше устаткування.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 Наверх ↑