4. Система попередження пожеж

Причини та профілактика пожеж

Пожежа – це неконтрольований процес горіння, який створює загрозу життю та здоров’ю людей, навколишньому середовищу і призводить до матеріальних збитків.

Основні параметри пожежі – вогонь, теплове випромінювання, температура навколишнього середовища, дим і продукти горіння. Один з головних принципів в системі протипожежного захисту повинно бути положення про те, що будь-яка пожежа не виникає випадково, а викликана конкретними умовами. Одночасна поява у просторі трьох факторів: горючої речовини, окислювача, і джерела запалювання може при конкретних кількісних і якісних співвідношеннях призвести до виникнення і розвитку пожежі.

 

Схема виникнення пожежі.

Окислювачі – речовини, які здатні активно окислювати інші речовини, або легко розпадатися з виділенням активноокислювальних речовин. Це кисень, хлор та ін. Окислювач разом з горючою речовиною створює горюче середовище.

Джерело запалювання – це джерело тепла, яке має відповідну температуру і запас теплової енергії, необхідний для загоряння чи виникнення горіння.

«Які ж причини пожеж можуть бути на підприэмствах і в організаціях радіоелектронної промисловості і в інших галузях?»

На багатьох виробництвах, де є в наявності горючі речовини в атмосфері окислювача (повітря), горюче середовище є присутнім постійно і власне пожежонебезпечне джерело тепла є єдиним фактором, який потрібно ліквідувати з метою запобігання пожежі.

Виробничими джерелами запалювання на виробництві можуть бути:

– відкритий вогонь;

– розпечені продукти горіння і нагріті ними поверхні;

– теплове проявлення електроенергії;

– теплове проявлення механічної енергії;

– теплове проявлення хімічних реакцій;

– теплове проявлення сонячної і атомної енергії;

– інші джерела запалювання.

Відкритий вогонь, розпечені продукти горіння і нагріті поверхні, це:

– вогневі печі і топки;

– факели для спалювання газів;

– паяльні лампи;

– газові різаки.

Відкритий вогонь має достатню температуру і запас теплової енергії для того, щоб викликати горіння майже усіх видів горючих речовин і матеріалів. Основний захист – ізолювання горючих речовин.

Теплове проявлення електроенергії:

– КЗ у мережах;

– перегрів і загоряння речовин і матеріалів, що близько розміщені біля електрообладнання

– струмове перевантаження дротів і електричних машин;

– великі перехідні опори.

Особливо можна відзначити розряди статичної електрики, які виникають при транспортуванні рідин, газів, а також в процесах механічної дії на матеріали і речовини. Іскрові розряди статичної електрики можуть запалити паро-, газо- і пилоповітряні суміші. Накопичення високих потенціалів статичної електрики і формування іскрових розрядів провокує відсутність чи неефективність спеціальних заходів по захисту від статичної електрики.

Блискавка – електричний розряд в повітрі між хмарою і землею, чи між хмарами. При прямому ударі блискавки можуть виникати пожежі, вибухи, механічні пошкодження, перенапруги на дротах електромереж.

Теплове проявлення механічної енергії:

– удари твердих тіл з виникненням іскри;

– поверхневе тертя;

– стиск газів і пресування пластмас;

– механічна обробка твердих матеріалів різальними інструментами.

Теплове проявлення хімічних реакцій:

– протікання хімічних реакцій з великим виділенням тепла.

Теплове проявлення сонячної і атомної енергій:

– випадки, коли сонячні промені концентруються за допомогою оптичних приладів;

– надпотужні теплові джерела в атомних реакторах.

Основні причини виникнення горючого середовища на промислових підприємствах

Горюче середовище є обов’язковою умовою виникнення пожежі. В залежності від агрегатного стану речовини і ступеня подрібненості речовини горюче середовище може створюватися твердими речовинами, легкозаймистми речовинами і горючими рідинами, горючим пилом і газами.

Тверді речовини в технологічному процесі можуть створити разом з повітрям постійне горюче середовище (папір, дерево, текстиль).

Легкозаймисті і горючі рідини також широко використовуються в технологіях. Разом з високою температурою і киснем стають причиною пожежі.

Пожежонебезпечне середовище може стати реальністю всередині апаратів з легкозаймистими і горючими рідинами. Так від обробки твердих речовин, ­­­­пил від апаратів, горючий пил від технологічних операцій – це також причина пожежі. При аналізі пожежної небезпеки потрібно дати відповідь на запитання: “Від чого, що і як може загорітися, і до чого це призведе?”. При аналізі проводиться і обгрунтовується необхідність і доцільність протипожежних заходів.

Кінцевою метою аналізу пожежної небезпеки буде максимально можливе виключення потенційних джерел запалювання, зведення до мінімуму горючого середовища, організація на підприємстві такого рівня протипожежного режиму, при якому вірогідність виникнення пожежі і її наслідки будуть найменшими.

Протипожежний режим – це такий порядок, який встановлений діючими нормами, правилами, розпорядженнями адміністрації, при якому здійснюється безпечне утримання і експлуатація промислових підприємств, складів, цехів, апаратів, машин і приладів.

Протипожежний режим має комплекс організаційних і технічних заходів, які спрямовані на попередження пожеж, а також на ефективну їх ліквідацію.

Важливим завданням аналізу пожежної небезпеки і стану протипожежного режиму є виявлення умов виникнення пожеж під час окремих технологічних операцій, в цехах, в обладнанні і різний час виникнення аналогічних пожеж (доба, місяць, квартал, рік).

Напрями виявлення умов виникнення пожеж і порушень протипожежного режиму:

– несправність технологічного обладнання;

– порушення правил експлуатації вентиляційних систем;

– порушення технологічного регламенту за виною обслуговуючого персоналу;

– застосування відкритого вогню;

– порушення строків очищення камер фарбування.

Аналіз пожежної небезпеки є основою для розробки всіх видів протипожежних заходів.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69  Наверх ↑