5.Виробничий пил. Захист від виділень пилу та газів в цехах підприємств

 

 Виробничий пил - це тонкодисперсні частинки, які утворюються при різних виробничих процесах.

 Основними джерелами утворення промислового пилу є такі процеси:

· механічне подрібнення твердих тіл – подрібнення, різання, розмелювання;

· обробка поверхні металу – шліфування, полірування, ворсування та інше;

· транспортування, перемішування, пакування подрібнених матеріалів;

 Крім того, пили, утворюються при горінні палива та інших різних хімічних процесів.

В залежності від пошкодження прийнято розрізняти органічні та неорганічні пили. До органічних відносяться рослинний та тваринний пил, а також пил деяких синтетичних речовин. До неорганічних відносяться металевий (залізо, мідь та інше) та мінеральний (кварц, азбест, цемент та ін) пили. Але така класифікація пилу недостатня для її оцінки з точки зору гігієни. Для цієї мети користуються класифікацією по її дисперсності та способу утворення та відповідно розрізняють аерозолі дезінтеграції та аерозолі конденсації.

 Аерозолі дезінтеграції утворюються при при подрібненні якої – небудь твердої речовини, наприклад в дробарках, млинах, при бурінні та інших процесах. Вони в значній мірі складаються із пилинок великих розмірів неправильної форми( у вигляді обломків), хоча в іх склад входять також мікроскопічні частинки.

 Аерозолі конденсації утворюються з парів металів, які при охолодженні перетворюються в тверді частинки. При цьому розмір частинок пилу значно меньше, чим при утворенні аерозолей дизінтеграції.

При оцінці токсичної дії пилу необхідно врахувати такі фактори, як дисперсність, форма частинок, розчинність, хімічний склад. Найбільш небезпечним є пил з частинками розміром від 3 до 10 мкм. Частинки розміром більше 10 мкм осідають в верхніх дихальних шляхах, а розміром меньше 3 мкм видихаються, не затримуючись в легенях.

 Розчинність пилу в воді та тканинних рідинах може мати і позитивне і негативне значення. Якщо пил не токсичний і дія його на тканини зводиться до механічного подразнення, то хороша розчинність такого пилу є сприятливим фактором, який сприяє швидкому видаленню її із легенів. У випадку токсичного пилу хороша розчинність є від’ємним фактором.

 В залежності від хімічного складу пил може бути отруйним і неотруйним. До пилу отруйних хімічних з’єднань відносяться аерозолі ДДТ, урану, берилію, хромового ангідриду, свинцю, цинку, ртуті, миш’яку та інше. Аерозолі цих з’єднань поряд з місцевою дією на верхні дихальні шляхи здатні попадати в легені та шлунково – кишковий тракт та викликати загальне отруєння організму.

 Пили миш’яку, вапна викликають подразнення шкіри та слизових оболонок. Сажа як один із складових компонентів пилу поряд із подразнюючою дією викликає глибокі захворювання легенів. Адсорбуючи такий сильний канцероген як 3,4 – бензпірен, сажа, попадаючи в легені, кумулюється в них, викликаючи злоякісні пухлини.

Пил анілінових барвників, що містить антрацен та фенантрен, відносяться до фотосенсибілізуючих речовин і в умовах сонячного опромінення може викликати гострі запалення шкіри – дерматити.

 Але і неотруйний пил при значних концентраціях здійснює на організм шкідливий вплив. Він засмічує та подразнює слизисті оболонки очей, шкіри, верхні дихальні шляхи та викликає різні легеневі захворювання. Захворювання легенів, що пов’язані із дією на них вдихаємого пилу, називаються пневмоконіозами. В залежності від природи пилу превмоконіози можуть бути різних видів: силікоз - від дії силікатів( азбестів, тальків, цементу і інших, коли потрапляє пил із двоокисом кисню); сидероз – від дії залізорудного пилу.

 В якості профілактики захворювання від впливу пилу, наприклад, змінюють технологічний процес з тим, щоби повністю усунути пилоутворення, механізують процеси, що супроводжуються виділенням пилу, періодичні процеси замінюють безперервними, систематично контролюють забрудненість повітря виробничих приміщень. Велике значення в профілактиці пилових захворювань мають попередні та періодичні медичні огляди працівників, застосування засобів індивідуального захисту.

 Боротьба з виробничим пилом є не лише гігієнічною, але і економічною задачею так, як ряд пилів являє собою цінний продукт виробництва та втрати його носять економічний характер.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69  Наверх ↑