6.4.Безпека роботи в хімічних цехах та лабораторіях
У вальцювальних відділеннях готують і обробляють матеріали для гумових сумішей.
В хімічних цехах при вивантаженні, подрібнюванні й інших роботах, що викликають розпилення сірки, каніфолі, каптакса, тіурама слід суворо дотримуватися технологічних інструкцій, тому що пил цих продуктів шкідливий для здоров'я, а в суміші з повітрям вибухонебезпечний.
Приготування гумових сумішей роблять на вальцях. При роботі на вальцях небезпечне попадання рук або частини одягу в зазор між валками під час завантаження, заправки і подачі каучуку і резини до валків при ручному підрізанні гумових сумішей, знятті порцій з валків і прийманню гуми з валків.
Наявність на вальцях механічного ножа для перемішування гумових сумішей полегшує умови праці і підвищує безпеку роботи на вальцях у порівнянні з ручним підрізанням гумових сумішей.
Безпека роботи на вальцях залежить від конструкції і справності гальмових і огороджувальних пристроїв, від настановних розмірів вальців і аварійних пристосувань, достатнього висвітлення робочого місця.
Для швидкої зупинки вальців застосовують електромагнітні й електродинамічні гальмові пристрої й аварійні вимикачі. Крім того, вальці обладнують пристосуванням, що забезпечує механічне розсовування валків.
Електромагнітні (колодкові і стрічкові) гальма застосовують при наявності приводу вальців, здійснюваного асинхронним двигуном; з фазовим чи короткозамкненим ротором. У цьому гальмі колодки під дією вантажу обжимають стрічку, що зупиняє вал, який обертається за інерцією. Матеріалом поверхні тертя таких гальм є шкіра чи інші матеріали. За електромагнітним гальмом потрібен ретельний нагляд.
Більш просто і надійно в експлуатації електродинамічне гальмування безпосередньо електродвигуном (постійного чи перемінного струму), надійність якого характеризується величиною інерційного просковзання валків після аварійної зупинки машини при незавантажених валках (не більш 1/4 обороту при електродинамічному і не більш 1/3 обороту при електромеханічному гальмуванні).
Механізм розсування валків блокується з аварійним вимикачем. Відстань між розсунутими валками повинен бути не менш 2-3 см.
Справність аварійних вимикачів перед початком кожної зміни перевіряють майстер, слюсар і електромонтер цеху, а ефективність роботи аварійних вимикачів два рази в місяць – комісія з участю інженера по техніці безпеки.
Результати перевірки перед початком кожної зміни реєструють у спеціальному журналі за такою формою:
Дата і зміна випробування |
Найменування вальців |
Інвентарний номер |
Зазначена несправність при перевірці |
Дата виправлення |
Підписи перевіряючих |
Робота на вальцях з несправним аварійним вимикачем, а також зупинка вальців аварійним вимикачем при нормальній роботі заборонена.
У зв'язку з підвищеною небезпекою роботи на вальцях до самостійної роботи на них допускають тільки робітників, що пройшли практичне навчання під керівництвом і наглядом досвідчених робітників, призначених майстром, що керує навчанням.
Ступінь підготовки робітників до самостійної роботи і знання ними правил безпеки роботи перевіряють майстер чи начальник цеху разом з інженером по техніці безпеки.
Перед початком роботи на вальцях робітник зобов'язаний надягти спецодяг. Не дозволяється працювати в рукавицях і рукавичках, носити головні хустки і краватки, тому що при користуванні ними підвищується небезпека попадання у вальці. Комбінезон повинний бути застібнутий на всі ґудзики, кінці рукавів повинні щільно прилягати до руки, не повинно бути вільних кінців одягу.
Підлога повинна бути рівною, чистою і неслизькою.
Перед пуском вальців робітник повинен перевірити і переконатися в наявності і справності піджимних гвинтів, стрілок, кожухів на шестернях і на інших частинах, які обертаються, оглянути і видалити з зазору між валками сторонні предмети, відкрити крани для подачі води з метою охолодження валків і підшипників.
Під час роботи слід подавати каучук і гуму до валків, але не проштовхувати їх руками між валками і не наближати руки до зазору між валками.
Якщо рука робітника затягується гумою до зазору між валками, він повинен негайно вдарити іншою рукою по коромислу, тросу чи ланцюгу аварійного вимикача.
Каучук і гуму заправляють тільки в підгорнуті валки вальців. При заправці каучуку його вставляють між валками торцем у бік ведучої шестерні. Підтримувати каучук дозволяється тільки в перший момент роботи, і притім за протилежний кінець.
Не допускається наближати руки до зазору між валками, а також торкатися руками вальців (за винятком ручної обрізки каучуку). Однак при переході гуми чи каучуку на задній валок зрізання з заднього валка допускається тільки після зупинки вальців. Забороняється робити які-небудь операції на ходу задніх валків.
При прийомі гуми з валків знизу однією рукою забороняється тримати другу руку зверху валків. При зрізанні гуми з валків або підрізанні її не можна спиратися вільною рукою на стрілку чи станину.
.При попаданні у місце сходу (зазор) валків болтів, гайок або інших предметів забороняється виймати їх рукою або за допомогою будь-якого інструменту; у цьому випадку слід негайно зупинити вальці ударом по коромислу, тросу або ланцюгу аварійного вимикача.
Піджимання і відвертання болтів, що служать для зближення валків, роблять тільки спеціальними викрутками (ломиками): спиратися при цьому ногами в станину вальців чи ставати на викрутку ногами заборонено. Викрутки зберігають у спеціальних гніздах станин.
Якщо робітник не може відвернути болт зусиллям рук він повинен викликати майстра. При необхідності відходу з робочого місця вальці слід зупинити.
Включати і виключати електродвигун вальців мають право особи, уповноважені на це адміністрацією цеху.
Відділення приготування каучукових клеїв повинно займати ізольоване приміщення, відділене від інших приміщень капітальною стіною. Стіни, перекриття і підлогу роблять з вогнестійких матеріалів, стіни і стелі фарбують олійною фарбою.
У цьому відділенні виділяють спеціальне приміщення (камеру) для збереження порожньої закритої тари з-під розчинників, а також для збереження тари з розчинниками.
Щоб запобігти можливості загоряння бензину та інших вогненебезпечних рідин, подачу їх зі складу в клеемішалки механізують за допомогою трубопроводів.
У приміщенні відділення й у радіусі 25 м від нього забороняється паління, застосування сірників і інших палаючих предметів, тому що наявні в надлишку пари бензину й інших органічних розчинників у суміші з повітрям утворюють вибухонебезпечну суміш.
Для запобігання хлопків і загоряння клеїв на клеемішалках установлюють вибухобезпечні, запобіжні клапани і герметизують кришки клеемішалок. При спалаху клапан піднімається і тиск знижується.
З клеемішалок клей видавлюють стисненим повітрям. Для зняття зарядів статичної електрики встановлюють радіоактивні нейтралізатори.
Завантаження клею, переливання і заливання розчинника в клеемішалки роблять у захисних окулярах і гумових рукавичках. Після закінчення завантаження кришки клеемішалок закривають м'яким натиском, плавно опускаючи їх без ударів.
При переливанні клею з клеємішалки в бідон, останній ставлять на лист із червоної міді, до якого прикріплений трос, що заземлює.
Забороняється закочувати в приміщення бочки з бензином, ацетоном і іншими легко займистими і горючими речовинами, а також порожні бідони.
Щоб уникнути іскріння на кришках клеемішалок установлюють свинцеві прокладки, а лопаті оснащують обмідненими наконечниками.
Заземлюють усі металеві станини і корпуси клеемішалок і ведуть суворий нагляд за справністю заземлень.
Електродвигуни розміщають у суміжному з відділенням каучукових клеїв приміщенні, у якому встановлюють трансмісійний привід до окремих мішалок через конічні зубчасті колеса і вогнестійке ущільнення в місцях проходу трансмісійного вала через стінку.
Внутрішній огляд і ремонт апаратів з-під вогненебезпечних і отруйних речовин роблять тільки після відключення апаратів від усіх магістралей, що підводять до апарату рідину, пар або газ; а також після, очищення, промивання або продування до повного видалення шкідливих речовин.
Трубопроводи, насоси та інше устаткування з-під гарячої води, фарб і т. п. до початку ремонту звільняють від залишків цих речовин і ретельно очищають. При роз'єднанні фланців ремонтники повинні стояти збоку а не напроти них, і послабляти спочатку нижні болти, щоб залишок рідини міг стікати вниз.
Застосовувати електронагрівальні .прилади для ремонту апаратів і трубопроводів з-під вогненебезпечних речовин забороняється. Опалювальні прилади повинні мати гладкі поверхні, що легко піддаються очищенню.
Робочі місця необхідно тримати в абсолютній чистоті. Крім того, щотижня роблять регулярне прибирання і щодня – очищення устаткування, посуду і приміщення від опадів. Столи й інвентар очищають механічним способом з наступним промиванням гарячим мильно-содовим розчином.
Промаслені і просочені розчинниками і клеями ганчірки збирають у залізні шухляди з кришками, які щільно закриваються. Шухляди очищають наприкінці робочої зміни. Тару з ЛЗР і ГР розкривають інструментом з металів, що не іскрять.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 Наверх ↑