57. Зовнішньоторговельна політика та її вплив на економічну систему.
Зміст, структура та напрями зовнішньоторговельної політики визна-чаються такими складовими: •експорт та імпорт (товарна і регіональна структури, обсяг співвідношення, динаміка); •мито і митні податки (елементи митного тарифу - товарної класифікації тарифу, структура тарифу, методи визначення країни походження товару, види та рівень ставок митний склад та рівень митних податків); •кількісні обмеження (види, контингенти, рівень); •нетарифні методи регулювання (технічні бар'єри, адміністративні формальності, валютно-кредитне регулювання тощо); •підтрим-ка національного експорту (фінансова-кредитна, податкова, валютно-кредитна, організаційно-технічна тощо).
Кінцевий ефект зовнішньої торгівлі визначається чистим експортом. Вплив експорту на ВВП не відрізняється від впливу на нього з боку споживачів, валових інвестицій і державних закупок. Імпорт, навпаки, означає, що певна частка наших витрат на споживчі та інвестиційні товари є витратами на виробництво іноземного ВВП. Збіль-шення експорту збільшує сукупні витрати і ВВП нашої країни. Імпорт, навпаки, означає, що певна частка наших витрат на споживчі та інвести-ційні товари є витратами на вироб-ництво іноземного ВВП.
Ступінь впливу чистого експорту на ВВП залежить, по-перше, від величини, на яку змінюється ЧЕ. В цьому випадку слід зазначити, що на ЧЕ впливають три фактори: динаміка доходу (ВВП) у наших торгових партнерів; зовнішньо-торгівельна політика; коливання курсу національної валюти. Чистий експорт впливає на ВВП мультиплікативно. Це означавє, що вплив ЧЕ на ВВП залежить і від рівня мультиплікатора витрат.
Кожна країна для регулювання зовнішньої торгівлі, а саме експортних та імпортних потоків товарів і послуг, застосовує певну кількість торговельних обмежень, як тарифних, так і нетарифних. Ці обмеження, в свою чергу, характеризуються певним рівнем (розміром) — мінімальним, середнім або максимальним.
Розрізняють
два основні види зовнішньоторговельної політики — протекціонізм і
фритредерство. Проте-кціонізм — це політика захисту націо-нальних виробників
від конкуренції іноземних товарів. Фритредерство — це торгівля з незначними
митними та немитними бар'єрами або взагалі без них. Хоча більшість економістів
ува-жають, що будь-які протекціоністські заходи уряду країни знижують рівень
добробуту її мешканців, ці заходи використовують практично усі країни світу.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Наверх ↑