15. Інфляція і процентні ставки. Ефект Фішера. Інфляція та реальний доход. Категорії інфляції. Взаємозв’я-зок інфляції та безробіття.
Інф. - знецінення грошей внаслідок надмірного випуску і переповнення ними каналів обігу, проявляється у зни-женні купівельної спроможності грош. одиниці у всіх її формах - зростанні товарних цін, поглибленні товарного дефіциту, падінні валютного курсу. Проентні ставки поділяють на номінальні і реальні. Банківський процент це номінальна процентна ставка, а збільшення (зменшення) купі-вельної спроможності після отримання відсотків - реальна процентна ставка. R = i – П. Де R - реальна процентна ставка; і – номінальна процентна ставка, П – інфляція. Перегрупувавши члени цього рівняння отримаємо рівняння Фішера: і = r + П. Воно вказує на те, що номінальна процентна ставка може змінюватися під впливом двох причин: внаслідок зміни реальної процентної ставки або ж внаслідок зміни рівня інфляції. У відповідності з рівнянням Фішера, збільшення рівня інфляції на 1% призводить до підвищення номіна-льної процентної ставки на 1 %. Інфляція впливає на перерозподіл дохо-дів у суспільстві. Номінальний дохід — це кількість грошей, що їх люди одержу-ють у вигляді заробітної плати, ренти, відсотка або прибутку. Реальний дохід — кількість товарів та послуг, які можна придбати на суму номінального доходу. Зміна реального доходу виражається такою формулою: зміна реального дохо-ду (%) ≈ зміна національного доходу(%) – зміна в рівні цін (%). Існує три категорії інфляції: помірна, галопуюча, гіперінфляція. Помірна – характеризу-ється прискоре-ним нагромадженням грошей в обігу без помітного підвище-ння чи з незначним зростанням товарн. цін. Темпи зростання цін < 3-5% на рік. Галопуюча - темпи 20-25% на рік , посилюються ек. суперечності, найбільш організовані групи ек. суб’єктів домага-ються різкого підвищення цін на свої товари, що викликає підвищення і інших цін. Інфляція виходить з-під контролю держави. Гіперінфляція - темпи знеціне-ння грошей > 40-45% на рік, гроші перестають виконувати свої функції, падає їх роль, відбувається натуралізація виробництва.
Держава, збільшуючи сукупні витра-ти, може ціною помірної інфляції стимулювати збільшення виробництва та зниження безробіття.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Наверх ↑