52. Сукупні видатки і рівноважний ВВП. Мультиплікатор видатків. Рецесійний та інфляційний розриви.
В основі методу «Вилучення- ін’єкції» лежить та обставина, що в еко-ном. кругообігу постійно мають місце вилучення (зменшення видатків) або ін”єкції (збільшення видатків). Вилучен-ня відбуваються у формі заощаджень, податків, імпорту. Ін’єкції здійснюються в формі інвестицій, держ. закупок, експорту. Економ. рівновага існуватиме лише за умов, якщо вилучення = ін’єкціям. У спрощеному варіанті, яким є приватна ек-ка закритого типу, вилучення відбуваються лише у формі заощаджень, а ін’єкції – у ф-мі інвестицій.За цих умов модель економ. рівноваги виглядає так: S=I, де S-заощадж.; I -заплановані інвестиції.
У графічній інтерпретації модель “Вилучення- ін”єкції” має вигляд:
I,S S
S2
S1 I
S3
ВВП
Згідно з малюнком, лише ВВП 1 є рівноважним, оскільки виробляється за умов, коли заощадж.=заплановані інвестиціям. S 1= I , а І ¢¢>0. ВВП 2 більше рівноважного, оскільки вилуче-ння в формі заощаджень більше запла-нованих інвестицій: . S2¢>I , а І¢< 0. ВВП 3 менше рівноважного, оскільки вилу-чення в формі заощаджень менше запланованих інвестицій: S3 < I , а І ¢< 0.
Коливання рівноважного рівня випуску навколо потенційного рівня призводять до виникнення рецесійного або інфляційного розривів. Рецесійний розрив — це величина, на яку сукупні витрати менші за потенційні витрати. Розрив називають рецесійним, оскільки він здійснює в економіці реце-сію, скорочення виробництва відносно потенційного рівня.
У графічному зображенні рецесійний розрив — це відстань по вертикалі між прямими сукупних планових витрат Е* і потенційно необхідних витрат Еp. Втрати економіки при рецесійному розриві складають величину: ΔEr = (Еp - Е*) тE (добуток рецесійного розриву та мультиплікатора витрат). Інфляційний розрив – величи-на, на яку сукупні планові витрати перевищують потенційні. Інфляційний розрив свідчить про те, що економіка потерпає від перевитрат, тобто має місце надлишок сукупних витрат Е* > Еp . Рівноважний ВВП перевищує потенційний (Y* > Yp). Розрив назива-ють інфляційним, оскільки він викликає в економіці інфляційний надлишок ВВП, який визначається за формулою:
де тE— мультиплікатор витрат.
Характер залежності між запланованими інвестиціями і ВВП називається ефектом мультиплікатора, або просто М-ром.
М-р — це число, на яке потрібно помножити зміни в запланованих інвестиціях, щоб визначити чміни в сукупному обсязі вир-ва.
де МІ — мультиплікатор інвестицій;
ВВП – зміна ВВП;
ВІп — початкова зміна запланованих інвестицій, яка викликає приріст ВВП.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Наверх ↑