54. Поняття, необхідність та види макроекономічного регулювання. Державне регулювання.

Макроекономічне регулювання - спосіб керування економікою, при якому керуючому центру, державі немає потреби вивчати і оцінювати кожне випадкове вплив на систему і давати елементів системи вказівку, рецепт, як на нього реагувати. Проте є стимули і інші інструменти, направляючі реакцію системи на впливи в потрібне русло, що визначається цілями економічної політики держави.

Макроекономічне регулювання  призначене для утримання системи на траєкторії, заданої блоком управління, і підрозділяється на два види: Регулювання за неузгодженості (або відхилень від заданої траєкторії) та регулювання по критичних параметрах (коли досягається рівень якого-небудь параметра, визнаний критичним, неприпустимим).

Серед основних інструментів М. р. в умовах ринкової економіки - кошти грошової політики (ставка рефінан-сування і кредитна емісія Центрального банку, резервні вимоги для комерційних банків, операції на відкритому ринку цінних паперів), фіскальної політики (пряме і непряме оподаткування, управління бюджетним дефіцитом), А також політики обмінного курсу валюти (система обмінного курсу - плаваючого або фіксованого, курс обміну валюти).Об'єктивні причини не обхід-ності державного регулювання сучас­ного ринкового господарства: 1) відсутність досконалої конкуренції; У багатьох галузях існують переваги для великого виробництва, що призводить до монополій або олігополії; 2) для певної категорії товарів ціновий механізм не працює; національна оборона, наприклад, це "товар", якому не можна давати ціну і продавати його на ринку; з цих причин держава бере на себе відповідальність за виробництво такого "колективного" товару і змушує громадян водночас оплачувати продукцію; 3) стосовно деяких виробництв ціни і витрати виробництва не відображають суспільного ефекту продукції: охорону навколишнього середовища, розвиток освіти, охорону здоров'я. Держава у таких випадках втручається у механізм ціноутворення або виділяє дотації на виробництво таких товарів і послуг; 4) наявність ринків, де адаптація здійснюється повільно і досить болісно порівняно з класичною моделлю саморегулювання. Наприклад, ринок робочої сили.

Державне регулювання економіки (ДРЕ) є складовою процесу відтворення. Об'єктивна необхідність його поясню-ється потребою подолання вад ринкового саморегулювання та вико-нання економічних функцій держави. З цього погляду ДРЕ є чистим суспільним товаром. За теоретичного погляду дер-жавне регулювання економіки — це система знань про сутність, законо-мірності дії та правила застосування типових методів і засобів впливу дер-жави на перебіг соціально-економічного розвитку, спрямованих на досягнення цілей державної економічної політики.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60  Наверх ↑