53. Сучасні теорії макроекономі-чної стабілізації.

З кінця XIX ст. починають формува-тися нові підходи в економічній науці і протягом тривалого часу її різні напрямки так чи інакше концентру-валися навколо двох основних проблем: трудової теорії вартості та теорії гранич-ної корисності. Неокласичний напрямок:

За Маршаллом, в міру споживання нових одиниць, частин, частки блага, темп наростання корисності падає, додаткова корисність, яка приноситься кожною новою часткою знижується. Згідно підходу неокласиків, ціна товару визначається двома факто-рами: граничною корисністю (з боку покупця) і витратами виробництва (з боку продавця).Принципи граничної корисності послужили підставою для розробки великої концепції граничних величин.

 На хвилі кризи 30-х років виникла теорія ефективного попиту, яка запропо-нувала свої рецепти регулювання еконо-міки і знайшла застосування на практи-ці, стала складовою частиною економі-чної політики багатьох держав. Автором цієї теорії був англійський економіст Джон Кейнс (1883-1946). Його ідея полягала в тому, щоб застосувати методи активізації і стимулювання сукупного попиту (загальної купівельної спроможності) і тим самим впливати на розширення виробництва і пропозиції товарів. Держава може впливати на інвестиції за допомогою регулювання рівня відсотка, або здійснюючи інвести-ції в суспільні роботи. Інвестиції за Кейнсом відіграють вирішальну роль у розширенні платоспроможного попиту, а попит створює пропозицію.

 Монетаризм – це теорія стабілізації економіки, в якій чільну роль грають грошові фактори. Для 70-х років стало характерною не безробіття, а інфляція при одночасному зниженні виробництва (стагфляція). Почалася переоцінка цін-ностей. Було висунуте гасло «назад до Сміта», що означало відмову від методів активного державного регулювання. Позитивний внесок монетаризму в економічну теорію полягає в детальному дослідженні механізму впливу грошо-вого світу на товарний світ. Управління економікою представники цієї теорії зводять до контролю держави над грошовою масою, емісією грошей, до досягнення збалансованості державного бюджету. Визнаним авторитетом цього напрямку є американський економіст Мілтон Фрідман (р.1912 р.).

 Неолібералізм – його представники відстоюють пріоритетне значення свобо-ди суб'єктів економічної діяльності. Приватне підприємництво саме здатне вивести економіку з кризи, забезпечити її підйом і добробут населення. Держава повинна забезпечувати умови для конкуренції і піти від зайвої регламе-нтації ринку. Одним з основополо-жників і головним теоретиком неолібе-ралізму вважається Фрідріх фон Хайек

 Інституційно-соціологічний напря-мок розглядає економіку як систему, де відносини між господарюючими об'єкта-ми складаються під впливом економі-чних і зовнішньоекономічних факторів, особливо техніко-економічних. У цьому напрямку виключне значення надається трансформації сучасного суспільства під впливом науково-технічного прогресу. Останній веде до подолання соціальних протиріч і безконфліктної еволюції суспільства від індустріального до пост і суперіндустріальному (теорія конвер-генції).

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60  Наверх ↑