46. Кейнсіанська теорія макроеко-номічної стабілізації.

Дж. Кейнс в книзі “Загальна теорія, зайнятості, відсотка та грошей” вперше піддав конструктивній критиці класичну теорію макроеконом. регулювання і запропонував альтернативну теорію, в основі якої лежить державне регулю-вання економіки. Кейнсіанці ствердь-жують, що завдяки ринковим регуля-торам економіка може бути врівноваж-жена, тобто в ній може забезпечуватися рівновага між сукупним попитом і сукупною пропозицією, але водночас може існувати неповна зайнятість, виму-шене безробіття та високий рівень інф-ляції. Аргументи на доказ кейнс. теорії 1. Кейнс. теорія відкидає положення про те, що % ставка гарантує забезпечення рівноваги між заощадженнями та інвестиціями. Власники заощаджень та інвестори – це зовсім різні економічні групи, які в процесі прийняття рішень про заощадження та їх перетворення у інвестиції керуються неоднаковими мотивами: % ставка; 2) одержання доходів від заощаджень. На думку Кейнса, крім поточних заощаджень на грош. ринку існують інші джерела інвестицій: готівкові заощадження населення; кредитні установи, які здатні мультиплікативно примножувати заоща-джені гроші. 2. Кейнс. теорія ставить під сумнів класичне положення про високу еластичність цін і з/п, особливо в бік зниження при зменшенні сукупного по-питу. Причини: наявність монополій, які стримують зниження цін і профспілок, які стримують зниження з/п; зниження цін та з/п не викличе зростання суку-ного доходу працюючих і тому не забезпечить відновлення попиту на рівні потенц. ВВП. Висновок кейнсіанців – ринковий механізм не здатний само-стійно відновлювати повну зайнятість і тому повинен доповнюватись держ. регулюванням економіки.

Фактори відставання сукупного попиту від сукупної пропозиції (на думку кейнсіанців): психологія споживачів (домогосподарств);  зниже-ння ефективності капіталу. Зі збільше-нням обсягів нагромадження капіталу норма прибутку падає відповідно до закону спадної продуктивності капіталу.

Т.ч., за кейнс. теорією, не пропозиція створює попит, а навпаки, попит створює власну пропозицію, тому головним об`єктом держ. регулювання повинен бути сукупний попит, який у Кейнсу носить назву “ефективного попиту”. Це означає, що збільшуючи сукупний попит, держава може ефек-тивно впливати на рівень вир-ва.

Два методи активізації і стимулю-вання сукупного попиту: за рахунок збільшення держ. закупок або зниження податків; за рахунок зниження % ставок, що підійме “граничну ефективність капіталу” і збільшить інвестиції приватного сектору.

Важливу роль в теорії відіграє мультиплікатор інвестицій. Але ефект мультиплікатора за різних умов може бути різним. Найбільшу ефективність він має за умов наявності в економіці невикористаних потужностей і вільної робочої сили. При наявності резервних потужностей досягається дешеве нарощування випуску продукції за рахунок незначних додаткових інвестицій. Тому в умовах недостатнього сукупного попиту держава може за рахунок бюджетних витрат забезпечувати значний мульти-плікативний ефект.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60  Наверх ↑