3. Змішана економічна система моделі змішаної економіки.
У другій половині XIX ст. в економіці розвинутих країн відбулися значні зміни, які зумовили виникнення монополій та створення передумов для державного втручання в економіку. З'явилися такі нові типи ринкових структур, як монопо-лістична конкуренція, олігополія та чиста монополія. Прийшла так звана проміжна модель управління, що стала основою сучасної змішаної економіки. Вона називається змішаною, оскільки в ній поєднуються і ринкові, і державні механізми регулювання; існує велика різноманітність форм власності і, відповідно, різноманітні типи господарської діяльності; розвива-ються процеси соціалізації еконо-міки; принципово нову роль відіграє держава.
Важливою характеристикою суча-сної змішаної економіки вважаються процеси соціалізації економіки, які проявляються у формуванні соціаль-ної ринкової економіки. Загальна лінія на розвиток змішаної системи не означає одноманітності та стандартизації. Реально в різних країнах і регіонах складаються різні моделі змішаної економіки. Вони відрізняються один від одного своїм специфічним поєднанням різних форм власності, ринку та державного регулювання, капіталу та соціальності, економічної і постеко-номічної сторін. Ця особливість залежить від багатьох факторів: рівня і характеру матеріально-технічної бази, історичних та геополітичних умов формування суспільного устрою, національних та соціо-культурних особливостей країни, впливу тих чи інших соціально-політичних сил і т.п. Більш того, в змішаній економіці, як правило, може домінувати та чи інша сторона параметрів.
Оцінимо деякі найбільш харак-терні моделі змішаної економіки, що склалися в світі. Американська модель - це ліберальна ринково-капіталістичного лістична модель, що передбачає пріоритетну роль приватної власності, ринково-конкурентного механізму, капіталі-стичних мотивацій, а також високий рівень соціальної диференціації. Японська модель - модель регуло-ваного корпоративного капіталізму, в якій сприятливі можливості накопи-чення капіталу сполучаються з активною роллю державного регулю-вання у сферах програмування еконо-мічного розвитку, структурної, інвес-тиційної та зовнішньоекономічної політики і з особливим соціальним значенням корпоративного (внутріш-ньофірмового) початку. Формування змішаної економіки простежується і в умовах перехідних економік, причому тут складаються різні моделі.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Наверх ↑