7.2. ”Інвестування в людину” та його ефективність
Щоб забезпечити безперервне професійне і економічне навчання навчання робітників на виробництві, організовуються такі його види:
1. Підготовку нових робітників на виробництві;
2. Перепідготовку кваліфікованих робітників;
3. Навчання робітників другим (суміжним) професіям;
4. Підвищення кваліфікації робітників.
Підготовка нових робітників на виробництві – це першочергове і економічне навчання осіб, прийнятих на роботу учнями робочих професій.
Строк навчання від 6 місяців, а для дуже складних видів робочих професій до 1 року.
Підготовка нових робітників проводиться по курсовій і індивідуальних формах навчання. При курсовій формі теоретичне навчання проводиться в навчальній групі чисельністю 10-30 чоловік (в навч. Закладах – 25-30 чоловік).
Виробниче навчання проходить в два етапи:
1.В навчальній групі під керівництвом майстера виробничого навчання в навчальному цеху (дільниці);
2.На робочих місцях в цехах підприємства в складі учбової групи (не менше 10 чоловік).
Перепідготовка кваліфікованих робітників – є з відривом і без відриву від роботи в курсовій або індивідуальній формі. Учбові плани і програми для перепідготовки кваліфікованих робітників і строки їх навчання розраховують і затверджують підприємства у відповідності з учбовими планами і програмами для підговки працівників.
Навчання робітників другим (суміжним) професіям – Це професійне і економічне навчання осіб, що вже мають професію, для отримання нової, з початковим і більш високим рівнем кваліфікації.
Підвищення кваліфікації робітників – це неперервно організоване їх навчання, направлене на удосконалення професійних і економічних знань, умінь, навичок.
Корпорації США витрачають на навчання своїх працівників від 40 до 80 млрд. дол. В рік (за різними оцінками), що співставляється з усіми асигнуваннями на вищу освіту країни.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 Наверх ↑