3. Аналіз рівня і структури цін за статистичним спостереженням

При статистичному спостереженні за цінами реєстрації підлягають ціни на певні визначені товари у визначених місцях їх реалізації і на визначену дату.

Отже, рівень цін – це узагальнюючий показник, який характеризує величину ціни на той чи інший вид товару на певний момент або за певний період часу на конкретній території.

Середні ціни на товари, як правило, розраховуються за допомогою середніх зважених. В якості ваг використовуються різні дані, що зумовлює вибір відповідного виду середньої. Наприклад в якості ваг може виступати кількість натуральних одиниць проданого товару (кг, тонн, літрів і т.ін.).

Розглянемо приклад:

До березня ціна товару А складала 4 грн. за 1 кг, а з березня становила 3 грн. за 1 кг. Відомо, що за січень – лютий було продано 1000 кг, а у березні 700 кг цього товару.

Середньоквартальну ціну товару А розраховуємо за формулою:

 грн.

Окремо зупинимося на обчисленні середніх цін по товарній групі, яка складається з окремих товарів з різними рівнями цін, або по одному товару в тому випадку, якщо цей товар поступає споживачу різними каналами торгівлі також з різними рівнями цін. В таких випадках середні ціни можуть змінюватися при незмінності конкретних цін, відображаючи зміну структури сукупності. Для прикладу, розрахуємо середньоквартальні ціни на вершкове масло по торговій організації. Таблиця 13.1

 

Сортність вершкового масла

Ціна за 1 т, тис.грн.

Реалізовано, т

Питома вага (в % до підсумку)

ІІ квартал

ІІІ квартал

ІІ квартал

ІІІ квартал

Вищий сорт несолоне

5,8

500

150

6,25

17,6

Вищий сорт солоне

5,6

400

400

50

47,1

Шоколадне

5,5

350

300

43,75

35,3

Разом

-

1250

850

100

100

 

Оскільки зважування проводиться за кількістю проданого товару (або за питомою вагою в %, які відображають кількість), то застосуємо середню арифметичну зважену:

тис.грн.

 тис.грн

Отже, хоча ціна на масло вершкове не змінювалась, однак середня ціна у ІІІ кварталі зросла під впливом зміни структури реалізації масла.

Показник рівня ціни може розраховуватися як відносна величина, що відображає купівельну спроможність грошового доходу споживачів: відношення ціни (індивідуальної чи середньої) товару або товарної групи (Р), а також вартості споживчого кошика (pq) до середнього грошового доходу населення (Д) – всього або окремих соціальних груп в цілому по Україні або окремих регіонах:

Важливим завданням статистики цін є вивчення структури ціни і зв’язку структурних елементів. Якщо у твердих цінах складові елементи її жорстко зафіксовані, то у вільних ринкових цінах структурні елементи формуються під впливом комплексу факторів. Співвідношення між складовими елементами ціни підпорядковуються ринковим закономірностям, залежать від кон’юнктури ринку, зазнаючи одночасно регулюючий вплив держави у вигляді податкової політики та адміністративного регулювання рівня цін.

Структуру роздрібної ціни можна подати у такому вигляді:

 

 

Рис.13.1. Схема структури роздрібної ціни

Наявність, співвідношення і кількість структурних елементів конкретної ціни залежить від кон’юнктури ринку, виду товару, кількості торгових посередників тощо.

Кількість посередницьких структур формується при реалізації товарів, виробництво яких локалізовано у невеликій кількості пунктів, а сфера споживання поширена на всій території держави. В таких випадках в структуру ціни включається не одна торгова націнка.

Промислова продукція в основному реалізується за оптовими цінами підприємств, які забезпечують відповідний рівень прибутку та рентабельності.

До складу витрат виробництва, як правило, включають сировину, основні і допоміжні матеріали, паливо, енергію, амортизацію, заробітну плату, які утворюють основну частку в структурі цін. Щодо структури виробничих витрат, то вона неоднакова в різних галузях промисловості. Це відповідно відображає специфічні особливості їх виробництва (матеріаломісткість, фондомісткість, трудомісткість), а також технічну оснащеність і довгострокові тенденції. Значну питому вагу у структурі ціни займають транспортні витрати та витрати, що зв’язані з охороною, які в залежності від особливостей товару та ринкової ситуації включаються у витрати виробника чи торговця. В тих випадках, коли фірма для перевезення товару користується послугами самостійної транспортної організації, транспортні витрати і прибутки такої організації включаються окремою статтею у структуру ціни. Якщо таких товарів декілька, затрати розподіляються пропорційно обсягу товару, особливостям навантаження і ін.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33  Наверх ↑