Питання теми 5
1. Поняття про продукцію сільського господарства і її облік.
2. Натуральні показники продукції землеробства.
3. Натуральні показники продукції тваринництва.
4. Вартісні показники продукції сільського господарства.
5. Статистичні звіти сільськогосподарської продукції та основні показники, що в них подаються.
Основні терміни теми: продукція землеробства, продукція тваринництва, урожай с/г культур, урожайність, посівна площа, фактичний урожай або валовий збір, фактична урожайність, валовий надій молока, валовий настриг вовни, валовий збір яєць, оборот стада.
Статистика продукції сільського господарства
1. Поняття про продукцію сільського господарства і її облік
Сільське господарство як галузь матеріального виробництва має природноекономічні, економічні і соціально-економічні особливості, з якими пов’язана система показників, що за змістом і формою істотно відрізняється від відповідних показників в інших галузях матеріального виробництва.
Природноекономічні особливості сільського господарства проявляються у тому, що економічній процес відтворення в ньому тісно переплітається з природним відтворенням рослин і тварин. У зв’язку з тим, що робочий період не збігається з періодом виробництва, що зумовлено особливостями природного відтворення рослин і тварин, слід говорити про сезонність сільськогосподарського виробництва. При цьому проявляється нерівномірність витрат праці і засобів виробництва, а також одержання продукції протягом року. Сезонність виробництва накладає своєрідний відбиток на методи обчислення обсягу продукції сільського господарства і побудову системи статистичних показників для її всебічної характеристики. Зокрема у зв’язку із сезонністю сільськогосподарського виробництва повний обсяг його продукції можна визначити лише один раз на рік, оскільки продукція землеробства і значна частина продукції тваринництва можуть бути повністю обчислені тільки після завершення річного циклу виробництва.
Як відомо продукція с/г виробляється у двох основних галузях – землеробстві і тваринництві.
Продукція землеробства (рослинництва) включає продукти рослинного походження (зернові і зернобобові культури, овочі) і багаторічних насаджень (фрукти, ягоди, трави).
Продукцією тваринництва вважають ту, що виробляють тварини в умовах нормальної життєдіяльності (молоко, вовна, яйця, мед, м’ясо), а також вирощування тварин для племінної справи і тяглової робочої сили.
Продукцію сільського господарства обліковують у натуральному і вартісному вигляді. Особливим для статистики с/г є і те, що тут застосовується широке коло розрахункових показників. Наприклад, валовий збір урожаю у господарствах населення розраховують на підставі даних про розміри посівної площі та збору продукції з 1 га. В статистиці с/г найбільше використовують матеріали періодичних суцільних (перепис худоби, плодоягідних насаджень) і вибіркових обстежень.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 Наверх ↑