3. Натуральні показники продукції тваринництва
До основних натуральних показників обсягу виробництва продукції тваринництва відносять: валовий надій молока, валовий настриг вовни, валовий збір яєць, виробництво м’яса.
Для оцінки стану і розвитку тваринництва велике значення мають дані про кількість і склад поголів’я с/г тварин (корів, ВРХ, свиней, овець, коней тощо).
За віком всі види тварин поділяють на дві основні групи: дорослі тварини і молодняк. Дорослі тварини поділяють на основне стадо, кастровану продуктивну і робочу худобу, дорослі тварини на відгодівлі тощо.
Молодняк поділяють на ремонтний і для відгодівлі. По молодняку ВРХ виділяють групу телиць, серед яких окремо – групу нетелей, групу бичків і бичків кастратів.
За виробничо-економічним призначенням с/г тварин відносять до основних і оборотних фондів, залежно від їх функції у виробничому процесі.
Кількість тварин на певну дату обчислюють, як правило, на початок місяця, кварталу, року.
Середнє поголів’я тварин визначають за формулою простої середньої арифметичної.
Для загальної характеристики стану і розвитку тваринництва виникає потреба виразити поголів’я тварин одним загальним числом, через показник умовних голів. За умовну голову прийнято вважати голову дорослої великої рогатої худоби.
Оборотом стада називають зміну кількості тварин за певний період (тобто скільки тварин вибуло із основного стада і скільки прибуло).
Під відтворенням стада розуміють процес постійного відновлення поголів’я тварин.
Обсяг молока у перерахунку на базову жирність обчисляють за формулою:
,
де хб.ж – базова або стандартна жирність молока (%); х – реальна жирність молока (%); f – кількість молока.
Середній удій молока на одну корову визначають шляхом ділення валового надою за період на середнє поголів’я корів за цей період.
Валовий настриг вовни – це вся вовна, що настрижена з овець протягом року.
Середній настриг вовни на одну вівцю визначають шляхом ділення валового настригу вовни на кількість поголів’я овець.
Валовий збір яєць – це кількість яєць, що зібрана від всіх видів птиці. Курячі яйця обліковують окремо, а яйця всіх інших видів птиці разом.
При аналізі стану тваринництва та його продуктивності важливе значення мають показники густоти тварин на 100 га сільськогосподарських угідь.
Обсяг виробництва продукції тваринництва безпосередньо залежить від рівня продуктивності тварин і їх чисельності. Для визначення впливу цих факторів на загальні показники застосовують також індексний метод.
Індекс динаміки валового виробництва продукції певного виду дорівнює добутку трьох індексів:
,
де - середній індекс продуктивності = ; П1, П0 – рівень продуктивності тварин; d1, d0 – частка тварин окремої породи в загальній чисельності тварин;
Іч – індекс чисельності тварин = ;
Id – індекс структурного поголів’я структурних зрушень =
25 26 27 28 29 30 31 32 33 Наверх ↑