Тема №№ 13. Правові основи біржової діяльності в Україні.

Поняття та види бірж.

Важливими учасниками ринку є біржі - організації створювані для організації торувлі. Існують два види бірж - товарні біржі, призначені для регулювання угод з товаром і фондові біржі, які створюються для організації торгівлі цінними паперами.

Правове становище товарної біржі.

Товарна біржа, у відповідності до ст.1 Закону України «Про товарну біржу»». Є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій.

Товарна біржа діє на основі самоврядвання, господарської самостійності, є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, власні поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банках, печатку із своїм найменуванням. Товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку. Діяльність товарної біржі зднснюється відповідно до цього Закону та чинного законодавства України, статут біржі, правил біржової торгівлі та біржового арбітражу.

Товарна біржа має право: * встановлювати власні правила біржової торгнлі та біржового арбітражу, які є обов'язковими для всіх учасників торгів;

*                     Створювати підрозділи біржі та затверджувати положення про них;

*                     Розробляти з урахуванням державних стандартів власні стандарти і типові контракти; зупиняти на деякий час біржову торгівлю, якщо ціни біржових угод протягом дня відхиляються більше ніж на визначений біржовим комітетом (радою біржі) розмір;

*                     Встановлювати вступні та періодичні внески для членів біржі, плату за послуги, що надаються біржею;

*                     Встановлювати іші грошові збори; встановлювати і стягувати відповідно до статуту біржі плату за реєстрацій угод на біржі, штрафи та інші санкції за порушення статуту біржі та біржових правил;

*                      Засновувати арбітражні комісії для вирішення спорів у торговельних угодах; укладати міжбіржові угоди з іншими біржами, мати своїх представників на них, у тому числі на біржах, розташованих за межами України;

*                      Вносити в державні органи пропозиції з питань, що стосуються біржової дільності; видавати біржові бюлетені, довідники та інші інформаційні і рекламні видання; здійснювати інші функції, передбачені статутом біржі.

Товарна біржа забезпечує:

^створення умов для проведення біржової торгілі; врегулювання біржових операцій;

Врегулювання ці на підставі співвідношення попиту та пропозиції на

Товари, що допускаються до обіу на біржі; ^надання членам і відвідувачам біржі організаційних та інших послуг; ^збір, обробку і поширення інформації, пов'язаної з кон'юнктурою ринку. Товарна біржа створюється на засадах добровільного об'єднання заінтересованих юридичних і фізичних осіб, яким це не заборонено чинним законодавством. Засновниками і членами товарної біржі не можуть бути органи державної влади та управління, а також державні установи (організації)), що перебувають на державному бюджеті. Заснування товарної біржі здійснюється шляхом укладення засновниками угоди, яка визначає порядок та принципи її створення, склад засновників, їх обов'язки, розмір і строки сплати пайових, вступних та періодичних внесків. Кожний із засновникі сплачує пайовий внесок. Товарна біржа діє на підставі статуту, який затверджується засновниками біржі. У статуті товарної біржі визначається:

Найменування та місцезнаходження біржі;

Склад засновників; предмет і цілі діяльності біржі;

Види фондів, що утворюються біржею, та їх розміри;

Органи управління біржею, порядок їх утворення та компетенція, організаційна структура біржі;

Порядок прийняття у члени біржі та припинення членства; права та обов'язки членів біржі та біржі перед третіми особами, а також членів біржі перед біржею та біржі перед її членами; порядок і умови застосування санкці;

Майнова відповідальність членм біржі; порядок припинення біржі.

Державна реєстрація товарної біржі здійснюється в порядку, встановленому для підприємств.

13.3.                                 Біржові угоди.

Біржовою операцією визнається угода, що відповідає сукупності зазначених нижче умов:

А)             якщо вона являє собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі;

Б)            якщо її учасниками є члени біржі;

В)            якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі не пізніше наступного за здійсненням угоди дня.

Угоди, зареєстровані на біржі, не підлягають нотаріальному посвідченню. Зміст біржової угоди (за винятком найменування товару, кількості, ціни, місця і стоку виконання) не підлягає розголошенню. Цю інформацію може бути надано тільки на письмову вимогу судам, органам прокуратури, служби безпеки, внутрілiніх справ та аудиторським організаціям у випадках, передбачених законодавством України.

Угода вважається укладеною з момент її реєстрації на біржі. Біржові операції дозволяється здійснювати тільки членам біржі або брокерам.

13.4.                                 Правила біржової торгівлі.

Правила біржової торувлі розробляються відповідно до чинного законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгнлі та розв'язання спорів з цих питань. Правила біржової торувлі затверджуються загальними зборами членн товарної біржі або органом, ними уповноваженим. У правилах біржової торгівлі визначається:

Строк та місце проведення біржових операцій;

Склад учасник біржових торгів і сукупність вимог, що ставляться до них; порядок зднснення та реєстрації біржових операцій; порядок визначення та розмір плати за користування послугами біржі;

Відповідальність учасників та працівників біржі за невиконання або неналежне виконання правил біржової торгнлі;

Інші положення, встановлені органами управління біржі.

На товарні біржі забороняються: купівля-продаж товарів (контактів) однією особою безпосередньо або через пнставних осіб з метою впливу на динаміку цін; будь-які погоджені дії учасників біржової торгівлі, які мають своєю метою або можуть призвести до зміни чи фіксації поточних біржових цін; поширення неправдивих відомостей, що можуть призвести до штучної зміни кон'юнктури.

13.5.                                 Правовий статус фондової біржі.

Фондова біржа - організаційно оформлений, постійно діючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами.

Фондова біржа - акціонерне товариство, яке зосереджує попит і пропозицію цінних паперів, сприяє формуванню їх біржового курсу та здійснює свою діяльність відповідно до Закону України «Про цінні папери і фондову біржу»» ( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1991, N 38, ст.508 ) та інших актм законодавства України, статуту і правил фондової біржі.

Фондову біржу може бути створено не менш як 20 засновниками - торговцями цінними паперами, які мають дозвіл на здійснення комерційної і комісійної діяльності по цінних паперах за умови внесення ними до статутного фонду не менш як 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дана біржа набуває прав юридичної особи з дня її реєстрації Державною комісією з цінних паперів та фонового ринку. Фондова біржа це організація, яка створюється без мети отримання прибутку та займається виключно організацією укладання угод купівлі та продажу цінних паперів та їх похіних. Вона не може здійснювати операції з цінними паперами від власного імені та за дорученням клієнтів, а також виконувати функції депозитарію.

Статут та правила фондової біржі затверджуються її вищим органом.

У статті фондової біржі визначаються:

А)           найменування і місцезнаходження фондової біржі;

Б)            найменування і місцезнаходження засновників;

В)           розмір статутного фонд;

Г)            умови і порядок прийняття в члени і виключення з членів фондової

Біржі;

Д)            права і обов'язки членів фондової біржі;

Е)           організацінна структура фондової біржі;

Є) компетенція і порядок створення керівних органів фондової біржі;

Ж)           порядок і умови відвідування фондової біржі;

З)            порядок і умови застосування санкцій встановлених фондовою біржою;

И)           порядок припинення діяльності фондової біржі.

У статті можуть передбачатися нші положення, що стосуються створення і діяльності фондової біржі.

Правила фондової біржі повинні передбачати:

^вид угод, що укладаються на фондовій біржі;

^порядок торувлі на фоновій біржі;

^умови допуску цінних паперів на фондову біржу;

^умови і порядок передплати на цінні папери, що котируються на фондовій біржі;

^порядок формування цін, біржового курсу та їх публікації;

^перелік цінних паперів, що котируються на фондовій біржі;

^обов'язки членів фондової біржі щодо ведення обліку та інформації, внутрішній розпорядок роботи комісій фондової біржі, порядок їх діяльності; ^систему інформаційного забезпечення фондової біржі; ^види послуг, що надаються фондовою біржою, і розмір плти за них; вправила ведення розрахунків на фондовій біржі; ^ішш положення, що стосуються діяльності фондової біржі. Діяльність фондової біржі припиняється у тому разі, коли число її члені стало менше 10. Якщо у фоновій біржі залишилося 10 членів, її діяльність припиняється у разі неприйняття нових членів протягом шести місяців. Діяльність фондової біржі припиняється відповідно до законодавства України про акціонерні товариства та інші види господарських товариств.

Рекомендовані література і законодавчі акти:

Закон України «Про товарну біржу» від 10 грудня 1991 року N 1956-ХІІ Відомості

Верховної Ради (ВВР), 1992, N 10, ст. 139 ) із змінами та доповненнями.

Закон України ««Про цінні папери і фондовий ринок»», 2006р., №3480-ІУ.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  Наверх ↑