56. Загальна характеристика психічного складу особи
Кожна особистість має неповторні сполучення психічних особливостей - психічний склад; це і складає її індивідуальність.
Поняття "людина" більш широке, ніж поняття "особистість". Воно містить у собі і поняття "індивід", і поняття "особистість".
Психічні процеси, стани і властивості людини - це єдиний прояв його психіки. І вихідним психічним утворенням, що виявляється й у властивостях особистості, і в різних психічних станах, є психічні процеси.
Поняття "психічний склад" часто ототожнюється або змішується з поняттям "характер". Але психічний склад, на відміну від характеру, це ті стійкі риси характеру, які склались протягом тривалого часу (сторіч або навіть тисячоліть), а національний характер визначає риси нації на певному етапі її розвитку. Тобто зі зміною певних умов розвитку нації (політичних, економічних, історичних) змінюється і її характер.
Отже, психічний склад проявляється у звичках, смаках, звичаях, традиціях (їх психологічному аспекті), емоційному сприйманні людиною навколишнього середовища (національний темперамент).
Психічний склад особи -- це стійкі риси психіки людей, що склались на основі тривалого шляху історії еволюції розвитку особистості. Це одна з ознак .Елементи психічного складу передаютьcя з покоління у покоління.
До цих елементів перш за все належать: характерна поведінка, характер, темперамент, звички, що лежать в основі установок і ціннісних орієнтацій.
Психічний стан - це своєрідність психічної діяльності, обумовлена її змістом і ставленням людини до цього змісту.
Психічні стани є стійкою інтеграцією всіх психічних проявів людини при певній його взаємодії з дійсністю. Психічні стани виявляються в загальній організованості психіки.
Психічний стан - це загальний функціональний рівень психічної активності в залежності від умов діяльності людини і її особистісних особливостей.
Психічні стани можуть бути короткочасними, ситуативними і стійкими, особистісними.
Усі психічні стани підрозділяються на чотири види:
1. Мотиваційні (бажання, прагнення, інтереси, потяги, пристрасті).
2. Емоційні (емоційний тон відчуттів, емоційний відгук на явища дійсності, настрій, конфліктні емоційні стани - стрес, афект, фрустрація).
3. Вольові стани - ініціативності, цілеспрямованості, рішучості, наполегливості (їхня класифікація пов'язана зі структурою складної вольової дії).
4. Стани різних рівнів організованості свідомості (вони виявляються в різних рівнях уважності).
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 Наверх ↑