Навчальна, професійна та наукова юридична діяльність в системі ДПА.
Юридичні служби в органах ДПС (ДПА) почала своє існування з моменту заснування податкової служби у 1990 році. Адже, жодне питання, пов’язане з закупівлею товарів, проведенням податкової перевірки чи переведенням податківця на іншу посаду, не може бути вирішено без кваліфікованої допомоги правознавця. Таким чином, юрист в податкових органах – це фахівець широкого профілю, знавець як податкового, так і цивільного, процесуального, кримінального законодавства.
Організація юридичної служби в ОДПС є досить важливою, оскільки нові явища в економіці України, її спрямованість на перехід до ринкових відносин, де управління в кожній сфері державної діяльності вимагає нових підходів.
Невелике ознайомлення з історією організації та діяльності юридичних служб дає змогу з'ясувати їх передісторію та етапи еволюції.
Вперше про юристів згадується у Декреті Ради Народних Комісарів “Про оплату праці службовців та працівників радянських установ” від 27 липня 1918 року, де всі працівники поділялись на чотири групи, кожна з яких поділялась, у свою чергу, на категорії. Юристи (юрисконсульти) були віднесені до II категорії першої групи відповідальних працівників.
Спочатку контроль за діяльністю юрисконсультів був покладений на загально-консультаційний відділ наркомату юстиції, але з лютого 1923 року контроль за їхньою діяльністю, в порядку загального нагляду, здійснювала прокуратура. Далі було ще кілька реорганізацій у цій сфері. На першому загальносоюзному засіданні юристів державної промисловості (17-22 травня 1925 року) обговорювались актуальні питання правового регулювання господарської діяльності держави. Того ж року РНК затвердила Положення про юрисконсультів державних підприємств і Положення про бюро юрисконсультів. Структурно юридичні служби діяли при керуючому органі підприємства і тільки йому підпорядковувались. Після другого всесоюзного засідання (20-25 березня 1927 року) було прийнято постанову “Про юрисконсультів державних установ, підприємств та кооперативних організацій і нагляд за їх діяльністю". Знову нагляд за законністю діяльності юрисконсультів здійснювала прокуратура. Після створення у 30-х роках галузевих наркоматів з власними юридичними службами зв'язок цих служб з прокуратурою майже припинився. А в період Великої Вітчизняної війни посади юрисконсультів на багатьох підприємствах взагалі були скорочені (через особливі умови воєнного часу, зниження ролі договорів у народному господарстві тощо).
Сьогодні правове становище юридичної служби в Україні регулюється Загальним положенням про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу державної виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1995 року №690. Зазначеним Загальним положенням встановлено, що на державному підприємстві… залежно від обсягу, характеру та складності правової роботи утворюється, як правило, у формі самостійного структурного підрозділу - юридичне управління (відділ, сектор, бюро, група тощо) або вводиться посада юрисконсульта відповідної категорії (юридична служба).
На сьогоднішній день чисельність юридичної служби органів ДПС Харківської області складає 133 фахівця-юриста, які мають вищу юридичну освіту та володіють певними навичками судової та іншої правової роботи, в той час як, наприклад, в 1996 році юридична служба ДПС області складала лише 25 фахівців. Збільшення чисельності юридичної служби, перш за все, пов’язано із збільшенням обсягів правової роботи в органах ДПС, збільшенням судових справ, де однією із сторін виступають податкові органи.
В кожній ДПІ (МДПІ, ОДПІ) та області утворені юридичні відділи чисельністю не менше ніж 4 спеціалісти (в ДПА області - управління), в залежності від кількості платників податків, які в них обліковуються.
Основними ж завданнями юридичної служби на сучасному етапі є організація правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне додержання та запобігання невиконанню вимог актів законодавства, інших нормативних документів міністерствами, підприємствами, а також їх керівниками та працівниками під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов'язків.
Це питання досить важливе з огляду на специфічність діяльності юридичної служби, яка, певною мірою, покликана контролювати діяльність структурних підрозділів, посадових осіб і керівників на предмет дотримання ними норм законодавства.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 Наверх ↑