Тема 4. Організація потокового виробництва
Загальна характеристика потокового виробництва
Класифікація потокових ліній
Поняття технологічної та організаційної синхронізації
Розрахунок однопредметних безперервно-потокових ліній
Розрахунок однопредметних перервно-потокових
(прямоточних) ліній
4.1. Загальна характеристика потокового виробництва
Потокове виробництво є найбільш досконалою формою організації виробничих процесів, оскільки дозволяє забезпечити найбільш повне впровадження таких основних принципів їх раціональної організації як паралельність, безперервність, прямоточність, пропорційність, ритмічність. Потокове виробництво призводить до найменшої тривалості виробничого циклу, зростання продуктивності праці, зниження собівартості продукції.
Потокове виробництво – прогресивний метод організації виробництва, який ґрунтується на використанні потокових ліній.
Ідея організації потокового виробництва виникла ще у XVIII ст. У той час робились спроби спеціалізації робочих місць на виконанні окремих операцій і послідовної передачі предметів праці з одного робочого місця на інше.
У всесвітньому масштабі вперше ідея потоковості була застосована на фабриці м’ясних консервів у м. Чикаго. У металообробці потокове виробництво найбільшого розвитку досягло на автомобілебудівних підприємствах Форда.
У потоковому виробництві проводиться детальне розчленування виробничого процесу на відповідні операції, закріплення операцій за зазначеними робочими місцями і розташування останніх за ходом технологічного процесу.
Основні ознаки потокового виробництва:
1. Технологічний процес розбивається на організаційно рівні або кратні одна одній за часом операції.
2. Робочі місця розташовуються у повній відповідності з послідовністю технологічного процесу; за кожним робочим місцем закріплюється для постійного виконання одна організаційна операція.
3. Кожне робоче місце спеціалізується на виконанні однієї або декількох суміжних операцій. Всі операції і робочі місця об’єднуються у потокову лінію, яка являє собою предметно-замкнуту дільницю. В потокову лінію може включатися саме різноманітне обладнання.
4. Для потокової лінії характерна ритмічність запуску-випуску об’єктів і рівномірність виконання робіт. Ритмічність запуску-випуску означає запуск-випуск даного об’єкта в кожний період часу, що повторюється, який називається ритмом або тактом потокової лінії. Рівномірність виконання робіт на потоковій лінії досягається тим, що за час такту всі робітники, виконуючи різноманітні операції, виконують рівну за трудомісткістю роботу.
5. Потокова лінія є частковим випадком паралельного руху виробів у процесі виробництва.
6. Міжопераційна передача об’єктів на потоковій лінії здійснюється поштучно або невеликими транспортними партіями, частіше всього за допомогою механізованих транспортних пристроїв.
Потоковий метод організації виробництва на ранніх етапах отримав широке застосування у взуттєвому, швейному, тютюновому виробництвах. На сьогодні цей метод використовують у всіх галузях промисловості, а особливо у машинобудуванні, хімічній промисловості тощо.
Найважливішими параметрами виробничих потоків є такт, ритм і темп. Під тактом розуміється середній розрахунковий відрізок часу, протягом якого в потік запускається або з потоку випускається одиниця предмета праці, яка називається однократним випуском. Значення такту є основою для розрахунку ритмічної роботи потокових ліній, тобто рівномірного виконання завдання на кожній операції. Такт потоку t визначається діленням тривалості робочого періоду Т на завдання за випуском продукції О:
(4.1)
Ритм праці в потоці – показник, який характеризує сталість (стійкість) витрат часу на обробку однієї і тієї ж кількості предметів праці за операціями, або стійкість інтервалів часу між запусками в потоці або його частинах протягом зміни. Ритмічність запуску або випуску в потоці r визначають за формулою:
(4.2)
де р – число виробів у транспортній партії.
Темп роботи потоку – середня розрахункова кількість предметів праці, яка запускається в потік або випускається з потоку за одиницю часу. Темп роботи потоку визначається за формулою:
(4.3)
4.2. Класифікація потокових ліній
Потокові лінії класифікуються за такими ознаками:
- рівнем спеціалізації, яка залежить від номенклатури закріплених за лінією виробів;
- рівнем безперервності процесу виробництва;
- характером і способом підтримки ритму;
- видом та роллю міжопераційних транспортних засобів;
- характером переміщення виробів або працівників;
- розміщенням робочих місць і конфігурації лінії;
- ступенем механізації та автоматизації виробничих процесів.
Залежно від спеціалізації та номенклатури закріплених за лінією об’єктів потокові лінії поділяються на одно- та багатопредметні.
Однопредметні лінії організовуються для випуску (ремонту) будь-якого одного виробу, багатопредметні (багатономенклатурні) – для випуску декількох близьких за конструкцією і технологією виробництва виробів. Багатопредметні лінії являють собою групу робочих місць, розташованих за ходом технологічного процесу; при цьому за робочими місцями закріплено ряд найменувань виробів, вузлів або деталей з однорідним технологічним маршрутом.
Залежно від безперервності виробничого процесу потокові лінії діляться на безперервно-потокові і перервно-потокові (прямоточні).
На безперервно-потокових лініях всі операції синхронізовані і за часом рівні або кратні такту. Ці потокові лінії найбільш прості в організації і дають найбільшу ефективність. На перервно-потокових лініях (прямоточних) не всі операції за часом рівні або кратні такту лінії і через це можливі простої обладнання (робочих місць) іпролежування виробів в очікуванні обробки їх на наступних операціях.
Залежно від способу підтримки і характеру ритму, а також видів та ролі транспортних засобів поточні лінії можуть бути з вільним та регламентованим ритмом. На потокові лінії з вільним ритмом час передачі виробу від одного робочого місця до іншого залежить від самого працюючого. На потокових лініях з регламентованим ритмом час передачі виробу від одного робочого місця на інше суворо регламентований і від працюючого не залежить. Потокові лінії з вільним ритмом оснащені різними за характером транспортними засобами: транспортерами різних типів, електрокарами, електротельферами тощо. Потокові лінії з регламентованим ритмом оснащені згаданими транспортними засобами з автоматично підтримуваним ритмом.
Залежно від характеру переміщення виробів та робітників при проходженні виробничого процесу потокові лінії бувають з рухомим і нерухомим об’єктом. Потокові лінії з рухомим об’єктом організовуються так, що предмети праці пересуваються уздовж лінії від одного робочого місця до іншого, а робочі місця стаціонарні. На потокових лініях з нерухомим об’єктом пересуваються не предмети праці, а робітники. Переходячи від одного виробу до іншого, вони виконують ту операцію, яка за ними закріплена. Такі потокові лінії створюються тільки тоді, коли вироби мають значні розміри або велику вагу.
Залежно від розташування робочих місць та конфігурації потокові лінії бувають одно- та двосторонніми (залежно від розташування робочих місць по одну або обидві сторони транспортного пристрою), незамкнутими або замкнутими, прямолінійними, кільцевими, криволінійними тощо.
Залежно від ступеня механізації та автоматизації процесу потокові лінії ділять на три види: немеханізовані, механізовані та автоматичні. Немеханізовані потокові лінії найменш ефективні відносно інших, оскільки підвищення продуктивності праці досягається тут тільки за рахунок покращення її механізації. Механізовані потокові лінії складаються в основному з окремих неавтоматичних і напівавтоматичних видів обладнання, пов’язаних з транспортною системою. Автоматичні потокові лінії є найбільш досконалою формою організації виробничого процесу.
4.3. Поняття технологічної та організаційної синхронізації
При підготовці до впровадження потокових ліній проводиться так звана технологічна синхронізація, а в процесі розрахунків потокових ліній – організаційна синхронізація. Технологічна синхронізація – це заходи, які направлені на досягнення рівності або кратності тривалості операцій, які виконуються на потокових лініях, розрахунковому такту потокової лінії. При рівності тривалості операцій і такту на операції буде одне робоче місце, при їх кратності кількість робочих місць буде дорівнювати показнику кратності (tшт/t). Повна технологічна синхронізація означає досягнення повної пропорційності та безперервності виробничого процесу.
Технологічна синхронізація досягається проведенням заходів:
- комплектуванням технологічно неподільних операцій в організаційні, рівні або кратні такту роботи лінії;
- перегрупуванням переходів технологічно неподільних операцій;
- застосуванням більш продуктивного обладнання і механізованої оснастки на більш трудомістких операціях;
- жорсткістю режимів праці;
- обладнанням робочих місць стаціонарними підйомними пристроями з метою скорочення допоміжного часу тощо;
- застосуванням прогресивної технологічної оснастки, інструментів, різних пристроїв тощо.
Організаційна синхронізація – заходи, направлені на впорядкування організації праці на потокових лініях, на вирівнювання завантаження робітників в несинхронізованому потоці шляхом використання суміщення професій і багатоверстатного обслуговування обладнання.
Найбільш важливими заходами, які використовуються при організаційній синхронізації, є:
- організація багатоверстатного обслуговування на суміжних робочих місцях;
- використання суміщення професій на різних операціях в перервно-потоковому виробництві;
- планування обладнання потокової лінії таким чином, щоб вона задовольняла вимогам створення найкращих умов для праці багатоверстатників і сумісників.
Таким чином, організаційна синхронізація не замінює технологічну, а доповнює її і сприяє більш раціональному використанню робітників на лінії, вирівнює їх завантаження. Проведення технологічної та організаційної синхронізації дозволяє більш ефективно використовувати обладнання і робочий час робітників.
4.4. Розрахунок однопредметних безперервно-потокових ліній
Вихідними даними для розрахунку безперервно-потокової лінії є річна (місячна, добова) програма виробництва деталей, вузлів, агрегатів, виконання ремонтів в натуральному виразі; технологічний процес виготовлення виробів, вузлів або деталей, ремонту з зазначенням обладнання, яке застосовується і норм часу.
Послідовність розрахунку безперервно-потокової лінії:
- розраховують такт потокової лінії;
- проводять технологічну синхронізацію;
- розраховують потрібну кількість робочих місць та їх завантаження, складають графік завантаження робочих місць;
- розраховують чисельність робітників на лінії; разом з цим проводиться організаційна синхронізація (розраховуються норми обслуговування, складаються циклограми роботи багатоверстатників і схеми розташування робітників на лінії);
- вибирається та обумовлюється міжопераційний транспорт, визначається транспортна партія;
- складається план потокової лінії і визначаються її параметри.
Розрахунок такту потокової лінії. Тактом потокової лінії називають проміжок часу між двома суміжними запусками (випусками) виробів, вузлів або деталей на лінію (з лінії). Такт потокової лінії визначають відношенням річного (місячного, змінного) фонду часу до кількості виробів (вузлів, деталей), що потрібно випустити за цей період часу в натуральному виразі (хв/шт.):
(4.4)
де Fн – номінальний річний фонд роботи обладнання (робочих місць) при роботі в одну зміну, хв; річний фонд часу визначається за кількістю робочих днів у році з урахуванням тривалості робочого тижня;
S – змінність роботи потокової лінії;
К – коефіцієнт, який враховує регламентовані простої обладнання в ремонті (при немеханізованих робочих місцях К = 1);
Ор – річний випуск виробів, вузлів, деталей, шт.
Розрахунок кількості робочих місць та їх завантаженням. Кількість робочих місць на лінії розраховують у наступному порядку: спочатку визначають розрахункову кількість обладнання і робочих місць за кожною операцією окремо, потім встановлюють їх прийняту кількість за кожною операцією і, наприкінці, додають розрахункову і прийняту кількість робочих місць за всіма операціями.
Розрахункову кількість робочих місць за кожною операцією визначають шляхом діленням штучного часу tшт на такт роботи t лінії:
(4.5)
Прийняту кількість робочих місць за кожною операції встановлюють шляхом заокруглення розрахункової їх кількості до найближчого цілого числа (при попередніх розрахунках допускається перевантаження кожного робочого місця не більше, ніж на 10 %).
Коефіцієнт завантаження робочих місць за кожною операцією визначається діленням розрахункової кількості робочих місць на цій операції на прийняту:
(4.6)
Середній коефіцієнт завантаження робочих місць на лінії визначається за формулою:
(4.7)
На основі виконаних розрахунків складається графік завантаження робочих місць.
Розрахунок кількості робітників на лінії та проведення організаційної синхронізації. Кількість робітників на безперервно-потокових лініях визначають за кількістю робочих місць на лінії з урахуванням можливості організації багатоверстатного обслуговування. Спочатку комплектують штат робітників з обслуговування машин в одну зміну. У випадку багатозмінної роботи цей штат збільшують у відповідну кількість разів.
Розрахункову чисельність робітників на кожній операції визначають за формулою:
Чр.і = Мр.і /Но.і. (4.8)
де Мр.і – розрахункова кількість робочих місць на і-й операції; Но.і – норма обслуговування обладнання на і-й операції.
За розрахунковою чисельністю працюючих встановлюють їх прийняту чисельність шляхом заокруглення до найближчого більшого або меншого цілого числа. Перевантаження робітників допускається не більш як на 10 % (за рахунок перевиконання норм виробітку).
Вибір та обґрунтування міжопераційного транспорту. Для безперервно-потокових ліній рекомендується вибирати механізований транспорт. Таким транспортом є різного виду конвеєри, які працюють за принципом безперервної і перервної (пульсуючої) дії.
Конкретний вид конвеєра для неперервно-потокових ліній вибирають залежно від маси, габаритів і конфігурації виробу, від кількості випуску виробів з лінії, від прийнятого способу передачі виробів (поштучно або партіями) і розмірів тари, а також від конструктивних розмірів будівлі, де проектується розташувати потокову лінію.
Під транспортною партією розуміється кількість виробів, які одночасно передаються з одного робочого місця на інше. Для дуже дрібних виробів з незначною масою може бути використана передача партіями, розмір яких приймається рівним півгодинній або годинній продуктивності лінії.
Складання схеми планування потокової лінії. При плануванні потокових ліній необхідно враховувати наступні фактори:
- прийнятий вид міжопераційного транспорту;
- габарити робочих місць, їх розташування відносно конвеєра;
- розміри та конфігурацію площі, яка відводиться для розташування потокової лінії;
- створення зручностей для працівників-багатоверстатників;
- промислово-санітарні норми на проектування (проходи, проїзди тощо).
Визначення параметрів потокової лінії. Основними параметрами потокової лінії є крок, довжина поточної лінії, швидкість руху конвеєра, тривалість технологічного циклу.
Під кроком потокової лінії розуміють відстань між центрами двох суміжних робочих місць. Крок потокової лінії вибирають залежно від розміру виробу або тари і від розмірів обладнання і робочих місць.
Довжина потокової лінії визначається за формулою:
(4.9)
де К – крок потокової лінії, м; Мпр.л. – прийнята кількість робочих місць на лінії.
Швидкість руху конвеєра при неперервному його русі визначається за формулою:
(4.10)
де t – такт роботи потокової лінії.
Тривалість технологічного циклу (у хв) при безперервно рухомому конвеєрі:
(4.11)
де m – кількість операцій на потоковій лінії.
Безперервно-потокові лінії організуються при наявності повної технологічної синхронізації. При попередній синхронізації допускаються відхилення часу операцій від рівності або кратності такту на ± 10 %.
4.5. Розрахунок однопредметних
перервно-потокових (прямоточних) ліній
Якщо не вдається досягти за допомогою технологічної синхронізації рівності або кратності операцій такту потокової лінії, організуються не безперервно-потокові, а перервно-потокові (прямоточні) лінії.
У зв’язку з нерівністю і некратністю технологічних операцій продуктивність робочих місць на окремих операціях за одиницю часу різна, а це викликає значні особливості в організації таких потокових ліній. Ці особливості такі:
- широке використання організаційної синхронізації (суміщення професій, організація багатоверстатного обслуговування на суміжних і не суміжних операціях);
- вирівнювання продуктивності робочих місць на операціях за відрізок часу (година, зміна тощо), який називається періодом обслуговування;
- створення оборотних заділів між операціями для забезпечення нормальної безперервної роботи лінії.
Послідовність розрахунку перервно-потокових ліній наступна:
- розраховується такт потокової лінії;
- визначається розрахункова і прийнята кількість робочих місць на лінії, коефіцієнт їх завантаження;
- розраховується чисельність працюючих на лінії, при цьому потрібна кількість працюючих визначається з урахуванням максимально можливого суміщення професій та організації багатоверстатного обслуговування на суміжних і несуміжних операціях у цілях більш повного завантаження робітників роботою на лінії;
- проводиться планування потокової лінії;
- вибирається та обґрунтовується міжопераційний транспорт, визначається розмір транспортної партії;
- вибирається період обслуговування потокової лінії, розраховується час роботи робочих місць за період обслуговування та здійснюється побудова графіка роботи лінії;
- розраховуються технологічний, транспортний та оборотний заділи, будується графік руху оборотних заділів на лінії, розраховується сумарний заділ на лінії.
Такт потокової лінії, потрібна кількість робочих місць (розрахункова та прийнята), їх завантаження, розрахункова чисельність робітників розраховується так само, як і при організації безперервно-потокових ліній. При визначенні прийнятої кількості працюючих на лінії необхідно досягти максимально можливого суміщення професій і можливості організації багатоверстатного обслуговування на суміжних і несуміжних операціях.
При виборі міжопераційного транспорту необхідно пам’ятати, що режим роботи лінії не може бути регламентованим, тому поряд з транспортерами як міжопераційний транспорт можуть застосовуватись електротельфери, безприводні рольганги та інші пристрої. Перед розрахунком вибирається період обслуговування. Період обслуговування – це проміжок часу, протягом якого проходить вирівнювання продуктивності робочих місць на операціях, які об’єднуються в потокову лінію.
Після вибору періоду обслуговування розраховують час роботи робочих місць для кожної операції протягом прийнятого періоду обслуговування, при цьому необхідно визначити, як будуть завантажені робочі місця на операціях, де більше одного робочого місця.
При наявності на операціях багатоверстатного обслуговування всі робочі місця завантажуються за середнім коефіцієнтом завантаження і вони будуть працювати паралельно, оскільки проходить одночасне їх обслуговування. На основі проведених розрахунків будують графік роботи лінії.
При плануванні перервно-потокових ліній слід передбачати створення максимальних зручностей для робітників, які суміщають професії, та багатоверстатників, забезпечуючи по можливості найкоротші відстані і зручності при пересуванні від одного робочого місця до іншого. Крім розрахунків технологічного, транспортного та страхового заділів, на перервно-потокових лініях розраховуються оборотні заділи. Оборотні наробки – це вироби, які знаходяться між операціями і які змінюють кількісну величину протягом періоду обслуговування, що обумовлено різною продуктивністю робочих місць на суміжних операціях.
Оборотні наробки бувають двох видів: на початок періоду обслуговування (заділ із знаком мінус) та під час періоду обслуговування, коли на його початок та кінець заділ дорівнює нулю, а протягом нього відбувається збільшення чи зменшення наробка (зі знаком плюс). Наробок на початок періоду обслуговування заготовлюється заздалегідь і розташовується на робочих операціях перед запуском спроек-тованої робочої лінії у роботу, після чого він тільки контролюється. Цей наробок враховується в складі незавершеного виробництва. Наробок протягом періоду обслуговування підлягає розрахунку при проектуванні потокової лінії, після чого з контролю знімається і в складі незавершеного виробництва не враховується.
Встановити розмір оборотних наробок складно без знання закономірностей їх зміни протягом періоду обслуговування. З цією метою будують графік руху оборотного наробка. Щоб побудувати графік, потрібно розраховувати оборотні наробки між суміжними операціями в критичних точках. Критичні точки – це точки, в яких проходить включення або виключення з роботи робочих місць на цих операціях протягом періоду обслуговування. Наробок у критичних точках між суміжними операціями дорівнює різниці між тією кількістю виробів (агрегатів, вузлів, деталей), яка буде подана з попередньої за час від початку до кінця періоду обслуговування до критичної точки, і тією кількістю виробів (агрегатів, вузлів, деталей), яку необхідно подати на наступну операцію в цій же критичній точці для безперебійної роботи в спроектованому графіку.
Питання для самоконтролю
1. Що таке потокове виробництво? Які його переваги? Яка історія розвитку?
2. Назвіть основні ознаки потокового виробництва.
3. Які основні параметри потокового виробництва? Як вони розраховуються?
4. Охарактеризуйте види потокових ліній.
5. Що таке організаційна та технологічна синхронізація? Які заходи необхідні для її досягнення?
6. Опишіть порядок розрахунку безперервно-потокової лінії.
7. Що означає такт потоку? Як він розраховується?
8. Як визначаються основні параметри потокової лінії?
9. Які відмінні риси прямоточних ліній?
10. В якій послідовності здійснюється розрахунок перервно-потокових ліній?
11. Що таке оборотний наробок?