5. Взаємодія вод атмосфери, суші та Світового океану
Круговорот води на Землі – це безперервний процес переміщення води, який складається з випаровування води, перенесення водяної пари повітряними течіями, утворення хмар, випадіння опадів, поверхневого і підземного стоку.
Під впливом сонячної радіації з усієї земної поверхні щорічно випаровується 520 тис км3 води, яка потрапляє в атмосферу. Основним джерелом надходження води в атмосферу є Світовий океан, з поверхні якого випаровується 448 тис км3 (86,4 %). Більша частина цієї вологи (412 тис км3) повертається у вигляді опадів на поверхню океанів і морів. Процес випаровування води з поверхні океану і повернення її знову в океан називається малим, або океанічним, круговоротом води.
Рис. 1.1 – Схема круговороту води в природі
1 – випаровування з поверхні океану, моря; 2 – опади на поверхню океану, моря; 3 – опади на поверхню суші; 4 – випаровування з поверхні суші; 5 – поверхневий і підземний стік у річку; 6 – річковий стік в океан, море, безстічну водойму; 7 – підземний стік в океан, море, безстічну водойму; 8 – вологообмін між сушею і океаном через атмосферу.
Менша частина водяної пари (36,4 тис км3) переноситься в атмосфері повітряними течіями на великі відстані і бере участь у великому круговороті води. Волога, яка переноситься з океанів на сушу за певних умов конденсується і випадає на поверхню суші у вигляді опадів. Ці опади стікають по поверхні, в напрямку загального похилу, або просочуються вглиб. Частина води попадає в річки, більшість яких несе свої води в моря і океани. Волога, що потрапляє в грунт, утворює підземні води і бере участь у живленні річок, і деяка їх частина знову потрапляє в море (рис. 1.1).
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Вода є однією з найбільш поширених речовин на земній кулі. Вона зосереджена в океанах, морях, озерах, річках, льодовиках, болотах, ґрунтах і гірських породах і утворює єдину водну оболонку земної кулі – гідросферу.
Гідрологія це наука про гідросферу, вона вивчає її властивості, процеси і явища, що відбуваються в ній. Гідрологія відноситься до циклу географічних наук і тісно пов’язана з метеорологією, геологією, ґрунтознавством, біологією, хімією, фізикою та іншими природничими науками. В залежності від об’єкта вивчення гідрологія поділяється на окремі науки. В природі існує постійний зв’язок між водами Світового океану, суші і атмосфери. Цей зв’язок виражається у круговороті води. Розрізняють велике і мале коло круговороту води.
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Назвіть складові гідросфери.
2. Різниця між малим і великим колом круговороту
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 Наверх ↑