2. Мікроклімат і його дослідження

Мікроклімат утворюється під дією мікромасштабних відмінностей земної поверхні. Мікроклімат це місцеві особливості клімату приземного шару, які суттєво міняються на невеликих відстаннях. В одному географічному районі із загальним кліматом спостерігаються різні варіанти мікроклімату. Над лісом і сусіднім лугом, поблизу озера і на віддалі від нього атмосферні умови будуть різниться в більшій чи меншій степені. Це означає, що в цих місцях при загальному типі клімату буде різний мікроклімат. Мікрокліматичні відмінності залежать від неоднорідності підстеляючої поверхні і поширюються на невеликі відстані. Відмінності метеорологічних елементів, які характеризують мікроклімат поширюються на шар повітря біля земної поверхні. Із віддаленням від земної поверхні відмінності мікроклімату швидко зменшуються або зовсім зникають. Вивчення мікроклімату потребує організації більш густої сітки спостережень в порівнянні із постійно діючою опорною сіткою метеостанцій і постів, данні яких характеризують місцевий клімат.

Розглянемо приклади формування мікроклімату у лісі і великому місті. Під кронами дерев у лісі утворюється свій мікроклімат який відрізняється від умов навколишньої відкритої місцевості. Крізь крони дерев сонячна радіація надходить ослаблена, в основному у вигляді розсіяної. Діяльна поверхня у лісі переходить до крон дерев. Максимальна температура вдень буде над кронами дерев. Всередині лісу (у літній час) температура значно нижча ніж над кронами. Влітку у лісі холодніше чим у полі. Зимою різниця між полем і лісом майже відсутня. Середні річні температури в лісі нижчі ніж у полі. Річна амплітуда температури в лісі менша ніж у полі. Відносна вологість повітря в лісі вища ніж у полі, швидкість вітру менша.

У великому місті утворюється свій мікроклімат. При інтенсивному розвитку промисловості відбувається забруднення атмосфери твердими частинками і тим самим зменшується приток сонячної радіації. Дахи і стіни будинків, асфальтне покриття поглинають радіацію, нагріваються на протязі дня сильніше ніж грунт, трава і віддають тепло вночі. Тому температура у містах вища ніж за містом на 1-2о. Випаровування в місті менше, так як значна територія з твердим покриттям і каналізацією. Забруднення повітря збільшує наявність ядер конденсації і збільшення опадів над містом, а також утворення туманів. Влітку при нагріванні міської території посилюється підняття теплого повітря і збільшується надходження більш прохолодного повітря із заміської зони. Утворюється так званий міський бриз.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54  Наверх ↑