6. Зволоження територій.
Кількість опадів не є визначальним у зволоженні території. Наприклад у Прикаспійській низовині і тундрі випадає однакова кількість опадів, але в першому випадку спостерігається недостаток зволоження, а в другому – надлишкове зволоження і заболочування земель. Таким чином, для оцінки умов зволоження треба враховувати не тільки кількість опадів, що випали, але й можливість їх випаровування. Випаровування залежить від ряду факторів і в першу чергу від температурних умов. Треба пам’ятати, що існує різниця між випаровуванням і випаровуваністю. Випаровуваністю називають величину випаровування, можливу у даній місцевості при необмеженому запасі вологи.
Умови зволоження території характеризуються коефіцієнтом зволоження (К), який дорівнює відношенню суми опадів (r) до випаровуваності (Е).
К = · 100% (9.4)
Коефіцієнт зволоження показує, яку долю опади що випали спроможні відшкодувати втрати вологи. Якщо опади перевищують випаровуваність
(r › Е), то запас вологи у грунті збільшується і можна говорити про надлишкове зволоження. У разі коли опадів менше випаровуваності (r ‹ Е), зволоження недостатнє і грунт втрачає вологу.
При К › 100% у всі місяці року місцевість має постійно вологий клімат, при К › 100% на протязі частини року – не постійно вологий клімат. Якщо
100 › К › 25% у всі місяці року то клімат помірно вологий, при К‹ 25% на протязі всього року говорять про постійно посушливий клімат.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Вода є складовою частиною атмосфери. Основна її маса розташована у тропосфері. Потрапляє вода в атмосферу про випаровуванні її із земної і водної поверхні, а також за рахунок транспірації рослин. Вологість повітря постійно змінюється, за її ходом ведуть спостереження на метеорологічних станціях. Вода в атмосфері утворює хмари з яких випадають опади.
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Із чого складається сумарне випаровування?
2. Яким приладом вимірюється відносна вологість повітря?
3. З яких хмар випадають зливи?
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 Наверх ↑