2. Методи вивчення атмосфери
Які ж методи досліджень використовуються в метеорології? Одним з основних є метод стаціонарних спостережень. Він використовується всіма метеостанціями (МС). На всіх МС кожні 3 години здійснюються спостереження за рядом метеорологічних елементів (температурою, опадами, вітром, вологістю повітря та ін.) Результати спостережень підлягають статистичному аналізу. Кількісні характеристики метеоелементів визначаються на метеостанціях і постах обладнаних відповідними приладами. Пости відрізняються від метеостанцій (МС) більш простою програмою спостережень. МС поділяються на основні і спеціальні. До спеціальних відносяться МС які обслуговують певні галузі госпо-
Дарства. Це агрометеорологічні станції, авіаметеостанції громадські (АМСГ), авіаметеостанції військові (АМСВ) та інші. На цих станціях поряд з основними ведуться інші додаткові спостереження.
Дані спостережень МС мають наукову і практичну цінність тільки в тому випадку, коли їх можна порівняти між собою. Для забезпечення цієї умови, всі МС ведуть спостереження по єдиним спеціальним програмам, однотипним приладам і в певний час. На всіх МС спостереження проводять в 00, 03, 09, 12, 15, 18 і 21год. У всі ці строки спостережень вимірюють температуру повітря і грунту, вологість повітря, напрямок і швидкість вітру, хмарність, атмосферний тиск. Кількість опадів вимірюють в 3, 9, 15, 21год. Висота снігу визначається в 9 год. Польові снігозйомки проводять раз в 10днів, а період сніготанення 1 раз в 5 днів.
Спостереження за більшістю метеоелементів проводяться на метеорологічних майданчиках, які є складовою частиною МС.
При облаштуванні метеомайданчика повинні виконуватись наступні умови:
- майданчик розташовується на рівній відкритій ділянці типовій для даного району;
- він повинен мати форму прямокутника з сторонами з Пн на Пд і з Зх на Сх;
- стандратні розміри майданчика 26 на 26м, але можуть бути зменшені до 20 на16м, а на метеопостах 6 на 5м;
- майданчик повинен бути огороджений металевою сіткою, або штахетною огорожею висотою 1.0 - 1.3м.
Прилади на майданчику встановлюються в певній послідовності. Відстань між приладами і огорожею повинна бути 4 – 6м. В північній частині майданчика на стовпі висотою 10-12м розміщують прилад для виміру напрямку і швидкості вітру-флюгер, аніморумбометр або інші прилади. Далі розташовують метеороло-
Гічні (жалюзні) будки в яких розміщують психрометр, гігрометр, а також прилади самописці – термограф, гігрограф. Далі встановлюються прилади для виміру опадів: дощомір, опадомір Третьякова, плювіограф. Південніше розташовують геліограф.
На південній частині майданчика виділяють ділянку розміром 5 на 5м, яку
В деяких випадках використовується моделювання ( в тому числі і математичне) деяких атмосферних явищ (циркуляції атмосфери тощо). Моделювання потребує великих матеріальних затрат.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 Наверх ↑