ТЕМА 2.4. Розрахунки платіжними вимогами-дорученнями.
Основні терміни та поняття: платіжна вимога-доручення; акцепт.
У безготівковому платіжному обороті України значне місце займають розрахунки; з застосуванням платіжних вимог-доручень.
Платіжна вимога-доручення - це розрахунковий документ, в якому, з одного боку, передбачається вимога постачальника (отримувача коштів) до покупця (платника) оплатити вартість поставленої йому продукції, послуг відповідно до договору, а, з іншого - дається доручення платника своєму банку про перерахування з його рахунку вказаної у вимозі «суми до оплати» коштів., тобто це є комбінований платіжний документ.
Отже, платіжна вимога-доручення складається з двох частин - верхньої та нижньої. Верхня частина - це «вимога», яка заповнюється постачальником - отримувачем коштів. У ній він вимагає від платника сплатити йому відповідну суму грошових коштів за поставлені товари, послуги. Нижня частина цього документа містить доручення платника своєму банку про оплату вказаної ним суми постачальнику - отримувачу коштів.
Цей розрахунковий документ заповнює постачальник (отримувач коштів) і направляє покупцеві (платнику коштів). Покупець (платник коштів), коли він згоден оплатити товар (роботи, послуги), заповнює нижню частину цього документа і направляє його у свій банк (банк, який його обслуговує) для переказу акцептованої суми на розрахунковий рахунок постачальника.
Розрахунки платіжними вимогами-дорученнями застосовуються переважно в міжміських розрахунках за відвантажені товарно-матеріальні цінності, виконані роботи, надані послуги. Їх не застосовують стосовно розрахунків претензійного характеру навіть тоді, коли вони випливають з реальних відносин щодо поставки товарів і надання послуг.
Розрахунки платіжними вимогами-дорученнями можуть бути з акцептом або без акцепту. Платники мають право повністю відмовитися від акцепту платіжної вимоги-доручення, коли товари (послуги) не було замовлено; коли товари відвантажено не на погоджену адресу; коли їх доставлено достроково; коли вони недоброякісні, некомплектні; коли не погоджено ціну товару. Часткова відмова від акцепту платіжної вимоги-доручення може бути, коли поряд із замовленими відвантажено і якісь додаткові товари; коли документально встановлено наявність недоброякісної або не укомплектованої частини товарів, у разі завищення цін, арифметичних помилок у товарно-транспортних документах тощо.
Основою відмови від акцепту може бути також порушення умов контрактів (угод). Про відмову від акцепту платник зобов'язаний у встановлений строк повідомити банк і постачальника, зазначивши причини відмови. Відмова від акцепту не приймається банком, якщо її недостатньо мотивовано або мотиви суперечать законодавству чи інструкціям банку. Виписана платіжна вимога-доручення діє протягом двадцяти днів.
Розрахунок за допомогою платіжної вимоги-доручення здійснюється за такою схемою (рис. 1.).
1- відвантаження продукції, надання послуг, виконання робіт;
2- виписка комплексу платіжних вимог-доручень і пересилка його разом з документами про відвантаження в банк платника;
3- передача банком платника отриманих документів для акцепту покупця;
4- повернення платіжних вимог-доручень з акцептом;
5- направлення документів з банку платника в банк, що обслуговує покупця;
6- виписка з поточного рахунку постачальника про зарахування суми.
Рис. 1. Схема документообороту при розрахунках платіжними вимогами - дорученнями.
Платіжна вимога-доручення приймається банком лише при наявності коштів на рахунку платника. Розрахунки платіжними вимогами-дорученнями, так як і платіжними дорученнями, не потребують великих витрат на їх проведення, однак швидкість розрахунків по ним дещо нижча. Вони закріплюють договірні відносини в господарстві, так як їх оформлення здійснює сам отримувач платежу – постачальник – одразу ж після відвантаження продукції або виконання робіт, надання послуг.
Питання для самоперевірки
1. Дайте визначення платіжної вимоги-доручення та охарактеризуйте структуру цього розрахункового документа..
2. Який вплив на фінансово-господарську діяльність здійснюють непрямі податки?
3. Поясність різницю акцептованої платіжної вимоги-доручення, платіжної вимоги-доручення без акцепту та частково акцептованої.
4. Зобразіть та поясніть порядок здійснення безготівкових розрахунків за допомогою платіжної вимоги-доручення
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑