Тема 11.2. Класифікація ПФГ.
Основні терміни та поняття: головне підприємство ПФГ; міждержавні ПФГ; транснаціональні ПФГ; республіканські ПФГ; галузеві ПФГ; міжгалузеві ПФГ; однопрофільні ПФГ; багагопрофільні ПФГ.
ПФГ можуть поєднувати юридичних осіб різних організаційно-правових форм і форм власності. Держава може приймати участь як державними підприємствами, так і частками в приватизованих підприємствах. Створення ПФГ, об'єднаних по вертикалі та горизонталі, є альтернативою галузевій системі управління.
Залежно від масштабів діяльності групи розрізняють міждержавні або транснаціональні, які створюються на основі міжурядових угод; республіканські, які створюються з метою реалізації експортного потенціалу країни в аграрній сфері і забезпечення її продовольчої безпеки; регіональні, які, як правило, ґрунтуються на проекті, який має пріоритетне соціально-економічне значення інтегровані ПФГ та структури типу конгломератів.
Регіональні ПФГ зміцнюють внутрішню територіальну кооперацію підприємств, тісно пов'язані з органами влади на місцях.
За галузевою приналежністю розрізняють галузеві та міжгалузеві об'єднання.
Відповідно до ступеня диверсифікації промислово-фінансові групи мають бути однопрофільні та багагопрофільні. В умовах нестабільної економічної ситуації однопрофільні мають більш високий ступінь ризику, ніж багагопрофільні. При різкій зміні кон'юнктури ринку в багагопрофільних ПФГ є можливість швидко перепрофілюватися навипуск більш доходної продукції в даній економічній ситуації. Одночасно, з досвіду зарубіжних країн, ефективність об'єднання виша там, де є певна спеціалізація, або підприємства пов'язані технологічним ланцюгом. Якщо між підприємствами - учасниками нема ніякого зв'язку, окрім фінансового, ефект агропромислово-фінансової інтеграції знижується.
Класифікувати ПФГ можна також за роллю і статусом головного підприємства. Головним підприємством може бути одне з виробничих підприємств-учасників ПФГ, або заново створене на акціонерній основі підприємство, що виконуватиме роль координаційного центру спільної діяльності і не буде займатися виробничою діяльністю. Головне підприємство відповідно до законодавства - це підприємство, яке виготовляє кінцеву продукцію ПФГ, здійснює й збут, сплачує податки в Україні і офіційно представляє інтереси ПФГ в Україні та за її межами. Головне підприємство ПФГ втрачає право на будь-які пільги з питань оподаткування, яке воно мало або може мати згідно з чинним законодавством України.
Головне підприємство є координаційним центром, який є одночасно представницьким органом, виступає від імені АПФГ у відносинах з третіми особами, виконує функції менеджменту, маркетингу, інформаційного забезпечення, веде консолідований облік і звітність, є платником податків по спільній діяльності учасників групи.
Головне підприємство зберігає статус юридичної особи, а також незалежність у здійсненні виробничої, господарської і фінансової діяльності відповідно до чинного закону і укладеної Генеральної угоди про сумісну діяльність.
У складі ПФГ може бути тільки одне головне підприємство. Підприємство, установа, організація можуть бути головним підприємством тільки однієї ПФГ.
Головне підприємство може в одному випадку бути виробником продукції і власником акцій, в другому - лише власником акцій і координаційним центром діяльності учасників.
В складі головного підприємства створюються підрозділи менеджменту, маркетингу, економічного аналізу, юридичних послуг, інвестиційного проектування, роботи з цінними паперами.
До основних функцій головного підприємства ПФГ слід віднести:
§ координацію і управління спільної діяльності учасників;
§ представництво у відносинах з третіми особами, в тому числі і з державою;
§ ведення консолідованої звітності та сплата податків по спільній діяльності;
§ маркетингову діяльність, знаходження нових ринків збут);
§ підготовку бізнес - планів інвестиційних проектів та підбір зовнішніх інвесторів,
§ аналіз фінансового стану підприємств - учасників та пропозиції по перерозподіл фінансових ресурсів в межах І руни,
§ здійснення взаєморозрахунків між учасниками та учасників з головним підприємством;
§ створення заставного фонду для залучення інвесторів;
§ здійснення консультаційних послуг юридичного та економічного характеру;
§ підготовку кваліфікованого персоналу для ПФГ;
§ інформаційне забезпечення.
Залежно від організаційно-управлінської структури ПФГ вони можуть бути засновані на партнерстві, характерною ознакою якої є об'єднання активів підприємств-учасників в рамках спільної діяльності без передачі у власність центральної компанії, яка створюється у формі комерційної організації і не займається фінансово-економічною діяльністю.
У випадку, коли учасник передає своє майно або його частину в спільне дольове володіння та використання на певний термін, а після закінчення строку дії договору отримує назад, таке об'єднання створюється під конкретну програму і носить тимчасовий характер.
Залежно від форми виробничої інтеграції розрізняють вертикально або горизонтально ресурсах, суттєво здешевлити виробництво і знизити загальну потребу в оборотних засобах.
Питання для самоперевірки
1. Назвіть та охарактеризуйте види ПФГ за різними класифікаційними ознаками.
2. Дайте визначення та характеристтку функцій головного підприємства ПФГ.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑